AHBİB Başkanı: Rusya Bulgur Pazarını Hedefliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, 2024 yılı ilk çeyreğinde 551 milyon 186 bin dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Türk mutfağında ayrı bir yeri olan bulguru dünya genelinde tanıtmak için hazırladıkları projede Rusya’yı hedef pazar olarak belirlediklerini ifade etti.

Veysel Memiş, “Rusya’ya yönelik bulgur ürününün tanıtımının yapılarak imajının geliştirilmesini, pazardaki sürdürülebilirliği ve dikkat çekiciliği sağlayarak ihracatının artırılmasını hedefliyoruz. Projemiz kapsamında sosyal medya platformlarında Türk bulgurunun tanıtımını yapacağız. Rusya’nın en popüler bölgelerindeki dijital ekranlarda Türk bulgurunu göstereceğiz. Rus TV programlarında yer alacağız. Rusya’da tadım etkinlikleri ve iş görüşmeleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Etiyopya Alım Heyeti Programı Mersin’de Gerçekleştirildi

2024 yılı Ocak-Mart ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artış sağladıklarını belirten AHBİB Başkanı Veysel Memiş, en yüksek değerlere Irak, Suriye ve Cezayir pazarlarında ulaşırken Tunus, Küba, Endonezya ve Nijerya pazarlarında ihracat hacminde 4 haneli artışlara imza attıklarını duyurdu.

AHBİB olarak bir yandan ana ihracat kalemlerinden olan ürünlere yönelik kota uygulamalarının kaldırılması için çalışmalar yürütürken diğer yandan prestijli fuarlarda tanıtımlar yaptıklarını ve ticaret heyetleri düzenlediklerini kaydeden AHBİB Başkanı Veysel Memiş, mart ayında Japonya’nın başkenti Tokyo’da 49’uncusu düzenlenen Foodex Japan Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’na katıldıklarını, Mersin’de Etiyopya Alım Heyeti Programı’nı başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Veysel Memiş, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ev sahipliğinde, AHBİB organizasyonunda 18 Mart’ta gerçekleştirilen Etiyopya Alım Heyeti Programı’nda Akdenizli gıda ihracatçılarının 12 Etiyopyalı firmanın temsilcileriyle B2B görüşmeleri yaptığını belirtti. Veysel Memiş, ağırlıklı olarak susam, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörlerinde faaliyet gösteren Etiyopyalı firmaların katıldığı etkinlikte yeni ticaret bağlantıları sağlandığını ifade etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!