Ayçiçeği Üretimi ve Piyasası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayçiçeği Üretimine İlişkin Bilgiler

Türkiye’de 59 ilde ayçiçeği üretimi yapılmaktadır. Havaların ısınmasıyla birlikte tohumlar toprakla buluşmaya başlamıştır. Edirne, Adana, Tekirdağ, Kırklareli ve Konya gibi şehirler ayçiçeği üretiminde öne çıkan şehirlerdir. Geçen yıl 2,2 milyon ton ayçiçeği üretilmiştir. Üretimin artırılması dışa bağımlılığın azaltılması açısından önemlidir.

Ayçiçeği Piyasasındaki Durum

Çiftçilerin karşılaştığı belirsizlik ve maliyet artışları ekim dönemini olumsuz etkilemektedir. Girdi maliyetlerindeki yükseliş çiftçileri endişelendirmektedir. Ayçiçek yağında üretimin artırılması, iç piyasada üretici fiyatlarını etkileyecek düşük gümrük vergi oranlarıyla yapılan ithalata izin verilmemesi gerekmektedir.

Ayçiçeği Piyasasındaki İthalat ve Fiyatlar

Ülkenin sıvı yağ tüketiminin yüzde 80’i ayçiçek yağından karşılanmaktadır. Ancak üretim yeterliliği ve ithalata bağımlılık devam etmektedir. Ayçiçeği tohumu, yağı ve küspesi ithalatı için ödenen döviz miktarı artmaktadır. Ayçiçeği alım fiyatlarının üreticilerin yeterli gelir elde edeceği seviyede olması önemlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!