Bitkiler Hisseder mi? Görebilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitkiler hisseder mi? Bu soru kulağa tuhaf gelse de, saçma değil. Araştırmalar, bitkilerin sesleri ve belirli hareketleri bir ölçüde algılayabildiğini ve bunlardan belirli ölçüde etkilendiğini göstermektedir.

Çiçeklerle konuşmanın ve müzik dinlemenin büyüme ve gelişme sürecine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ancak, aynı fikirde olmayan ve aksini iddia eden uzmanlar var.

Öyleyse bitki dünyasının gizemlerinin perdesini aralayalım…

Bitkiler Hisseder mi?

Bitkilerin nasıl bizim gibi koklayabildiğini, görebildiğini, duyabildiğini ve birbirleriyle konuşabildiğini bir düşünün… Sizce bu mümkün mü yoksa imkansız mı?

Bitkiler Ne Biliyor kitabının yazarı Daniel Chamovitz bu soruya ayrıntılı bir yanıt veriyor.

Onun açıklamasına göre bitkiler etraflarında olup biten her şeyi algılarlar. Tabii ki insanları tanıyamıyorlar, birbirlerinden ayırt edemiyorlar ama birinin onlara yaklaştığını hissedebiliyorlar. Dokunduğunuzda hissediyorsunuz.

Bazı araştırmalar bitkilerin duyguları olduğunu gösteriyor

Bitkilerin hisleri var mı? Cümlesinde ki soru işaretini netleştiren çeşitli deneyler vardır. Charles Darwin ve oğlunun çalışmaları buna güzel bir örnektir. Yani;

  • Karanlık bir odaya bir kanarya yerleştirilir.
  • Günlerce tutulur.
  • Ardından, düşük ayarda bir gaz lambası getirilir.
  • Kanarya otunun alacakaranlığa yöneldiği gözlemlenebilir.

Sonuç olarak bitkiler, bir insan veya hayvanın görebileceği şekilde olmasa da çevrelerini görebilir ve tepki verebilir.

Fasulye Tanesi Çimlendirme

Bitkilerin duyguları var mı? Merak ediyor ve başka bir örnek duymak istiyorsanız, ilkokulda hepimizin yaptığı bu deneyi hatırlayın.

Biliyorsunuz dolaba koyduğumuz fasulyeler sarı, zayıf ve uzundu… Okul bahçesinde yetiştirilenler yeşil ve kısaydı.

Bu, bitkilerin kendilerini aydınlatmaya meyilli olduklarını, onları uzatmadıklarını gösterir.

Bitkiler Görür mü?

Bitkiler görebilir mi? sorusuna “evet” cevabını verebiliriz. Tabii ki, insanlar gibi gözleri yok. Ancak yaprakları ve sapları fotoreseptörler içerir. Bunlarla bitkiler ışığın farkına varır.

Bu kadar? Numara! Bitkiler ayrıca açık rengin kırmızı mı yoksa mavi mi olduğunu görür. Bu ışık yakınlardan mı yoksa uzaklardan mı geliyor? Bilebilir.

Öte yandan bitkiler de ışık yoğunluğunu algılama yeteneğine sahiptir. Güçlü ve zayıf ışığı ayırt edebilirsiniz.

Işığın hangi taraftan geldiğini hissedebilirsiniz. Işık kapalıyken de bunun farkındalar.

Bu nedenle bitkiler gündüz, gece ve mevsimleri kolaylıkla anlayabilirler. Ayrıca zaman kavramına da sahipsiniz.

Bitkiler Nasıl Görür?

Bu oldukça karmaşık bir süreçtir. Işık, bitkiler için bir “görüntüden” daha fazlasıdır. Bitkilerin temel besin maddelerinden biri olan ışık, karbondioksit ve suyu işlemelerini sağlar.

Böylece bitkiler ışığı kullanır ve şekere dönüştürür. Ama bildiğiniz gibi bir bitki diğer canlılar gibi hareket edemez. Bu nedenle ışığın geldiği yöne doğru yönlendirilmesi gerekir.

Bu nedenle bitki gölgede olup olmadığını anlamalıdır. Bu, bitkilerin en zorlu görevlerinden biridir.

Ama doğada her şey o kadar uyumlu, o kadar mükemmel ki; Bitkiler bu görevi her zaman başarıyla gerçekleştirebilir!

Bitkiler Koku Alır mı?

Bitkiler kokuları algılar mı? Bu soruyu çok ilginç bulabilirsiniz. Çiçeklerin koku için birbirleriyle yarıştığını hayal edin.

  • Ben senden daha güzel kokuluyum!
  • Hayır ben!

Bu senaryoları bir kenara bırakıp somut verilere dönelim:

Önde gelen botanikçilerden biri olan Daniel Chamovitz şunları söylüyor:

“Evet, bitkiler de koku alabilir. Ama insanlar böyle kokmuyor. Bitkilerin diğer bitkilerden gelen kokuları algıladığı bulunmuştur.

Bir böcek bir bitkiyi yediğinde, diğer bitkiler onun yaydığı kokuyu alırlar. Bir tehlike olduğunu anlayınca kendini korumak için harekete geçiyor.’

Bu açıklamalardan bitkilerin koku alabilmek için burun dediğimiz organa ihtiyaç duymadıklarını anlıyoruz. Koku alma reseptörleri sayesinde dışarıdan gelen kokuları bilirler.

Örneğin, bilim adamları, docust bitkisinin koku alabildiğini keşfettiler. Bu, kendi besinini sürdüremeyen bir bitkidir. Diğer bitkiler kendi besinlerini üretebilirler. Ancak Küsküt bu yetenekten yoksundur.

Araştırmalar, Dodger’ın domates kokusuna hitap ettiğini göstermiştir. Bu çalışma yeniden yapıldı; Bu sefer domates yerine domates parfümü kullanıldı. Bitkinin domates kokusuna duyarsız olmadığı ve bu kokunun onu cezbettiği gözlemlenmiştir.

Bitkiler Birbiriyle İletişim Kurabilir mi?

Kesin! Bitkiler diğer bitkilerle iletişim kurabilir. Bir bitkinin tehlike anında sinyaller göndererek çevresindeki bitkileri uyarabildiği kanıtlanmıştır. Bölgedeki bitkiler koku alarak kendilerini olası tehditlere hazırlayabilirler.

Bitkiler Dokunmayı Hisseder mi?

Küçük dokunuşları hissedebilirsiniz. Ancak bitkilerin acıya karşı bir savunma mekanizması yoktur. Beyinleri veya sinir sistemleri yoktur. Bu nedenle acı hissetmezler.

Aynı zamanda bitkiler rüzgarı, soğuğu ve sıcağı da algılarlar. Örneğin, Sinek kapanı Venüs’e bu adın verilmesi boşuna değildir. Çünkü bir sineğin yapraklarına konduğunu hisseder ve hemen yapraklarını kapatır.

Başka bir örnek olarak karahindibayı verebiliriz. Bu bitkinin tek bir yaprağına dokunmak bile tüm yapraklarını kapatmaya yetiyor. – Deyim yerindeyse – kepenklerini hemen kapatıyor! Bu nedenle “köpek otu” olarak adlandırılmış olmalıdır.

Bitkiler Duyabilir mi?

Bitkilerin duyma yeteneği yoktur. Sağır genleriniz var. Bu bitkiler için bir dezavantaj değildir. Çünkü hayatta kalmak için sesleri duymaya ihtiyaçları yok.

Ama yine de bazı sesler hissediyorlar. Ultrasonik seslerin farkına varırsınız. (Böcek kanadının sesi bir örnektir.)

Onları duyamıyoruz. Ancak bitkilerde durum tersine çevrilir.

Bazıları müziğin bitkiler üzerinde hiçbir etkisi olmadığını iddia ediyor. Ancak bunun aksini gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Bazı nörobiyologlar bitkilerin duyabildiğine inanır. Bu konuyla ilgili tartışmalar halen devam etmektedir. Ancak yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi, bitkilerin kendilerine ait bir duyusal alana sahip olduklarına şüphe yoktur.

Bitkiler sesleri duyabilir mi? Sorusuna yanıt bulmak için Cignozzi adlı bir şarap üreticisi konuyla ilgili bir deney yaptı.

On yıl boyunca bağlarını Mozart’ı dinleterek suladı. Sonuç olarak, müzik dinlediği bitkilerin yapraklarının daha canlı hale geldiğini ve daha çok meyve verdiğini gördü.

Mancuso adlı bir bitki biyoloğu da üzerinde bir çalışma yaptı. Sarmaşık bitkisi üzerinde yapılan ve 5 yıl süren bu deney sonucunda bitkilerin duymadığı ortaya çıktı.

Bu deneye göre bitkiler sesleri duymazlar, sadece “ses dalgaları” olarak algılayabilirler.

Dediğim gibi, bu üzerinde anlaşmaya varılmış bir konu değil. Bitkiler duyar mı duymaz mı? Botanikçiler bu konuda ikiye bölünmüş durumda.

Umuyoruz ki gelecekte bu konuda daha fazla araştırma yapılır ve bu çelişki daha gerçekçi verilerle sona erer.

Bitkilerde İçsel Algı Duyusu

Bitki fizyolojisindeki “içsel algı” kavramından da bahsedebiliriz. Sürgünler yukarı doğru büyür, kökler aşağı doğru. Köklerin nasıl ekildiğini ve dallarının nerede olduğunu bilirler.

Sonuçta, bitkilerin duyuları var. Olası tehlikeleri fark ederek kendilerini korumaya odaklanırlar. Bizim gibi olmasalar da ışığı görebilir, belirli sesleri duyabilir, dokunma ve kokuyu hissedebilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!