Ortanca Çiçeklerindeki Renk Değişimini Anlamak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortanca çiçekleri doğanın turnusol kağıdı gibidir. Asidik veya alkali toprakların yanı sıra alüminyum iyonlarının varlığında renklerini değiştirirler. Bahçıvanlar bu bilgiyi kişisel veya pazar tercihlerine göre ortanca çiçeklerinin rengini değiştirmek için kullanırlar. Ortancalar normalde kırmızı veya mavi çiçeklerle gelir, ancak aradaki tüm tonlarda da bulunabilirler. Büyük ve gösterişli küresel çiçeklerin benzersiz bir özelliği vardır; toprağın pH’ını okuyabilir ve ona tepki verebilirler. Başka ortanca türleri de vardır, ancak renk değiştirme özelliği yalnızca ortancaya özgüdür. Ortanca makrofil.

Bu Renk Değişikliğine Neden Olan Nedir?

What Causes This Color Change?

Ortanca çiçekleri, asitlerin varlığında kırmızıya, bazların varlığında maviye dönen turnusol kağıdı gibi davranır. Benzer şekilde ortancaların çanak yaprakları da toprağın pH’ına bağlı olarak renk değiştirir. PH asidik olduğunda (pH < 7) çiçekler maviye dönerken, pH alkali olduğunda (pH> 7) çiçekler kırmızıya döner. Buradaki anahtar bileşen alüminyum iyonlarıdır. Toprağın pH’ı, alüminyum iyonlarının toprakta hareket etmesine yardımcı olur ve çiçek rengindeki değişimden sorumlu olan da bu iyonlardır. Kökleri farklı pH değerlerine sahip toprağa yayılırsa, aynı bitkinin bile farklı renkteki çiçekleri olabilir.

Buradaki Anahtar İçerik Alüminyum İyonlarıdır

The Key Ingredient Here Is Aluminum Ions

Alüminyum, yer kabuğunun yaklaşık %8’ini oluşturur ve inorganik toprak parçacıklarının önemli bir bileşenidir. Ancak toprakta sadece alüminyumun bulunması yeterli değildir. Bitkinin alüminyum iyonlarını emebilmesi için toprağın yeterince asidik olması gerekir. Kökleri farklı pH değerine sahip toprağa yayılırsa, aynı bitkinin çiçekleri farklı renkte olabilir.

Çiçek Rengi Nasıl Değiştirilir

How to Manipulate Bloom Color

Üst toprağın sızması, yağmur suyu, çürüyen organik madde veya aşırı gübreden amonyumun nitrifikasyonu nedeniyle toprak doğal olarak asidik olabilir. Asidik toprakta alüminyum iyonları mevcut olduğunda daha serbestçe hareket edebilirler. Özellikle ortanca kökleri de sitrik asit salgılar. Alüminyum iyonları köklere doğru hareket ederek sitrat iyonlarıyla bir kompleks oluşturur ve bu kompleks daha sonra bitki tarafından emilir. Bu sitrat-alüminyum kompleksi sonunda sepallere ulaşır ve burada pigmentlerle reaksiyona girerek onları maviye dönüştürür.

Biyokimyasal Süreci Anlamak

Ortanca çiçeklerine kırmızı rengini veren bitki pigmenti, delphinidin-3-glukozit adı verilen bir antosiyanindir. Alüminyum iyonları bu pigmente bağlanarak rengini maviye çevirir. Renk değişiminin meydana geldiği kesin biyokimyasal mekanizma hala bir araştırma konusudur. Sepallerdeki daha yüksek miktardaki delphinidin-3-glukozit ve daha yüksek miktardaki alüminyum iyonları, daha yoğun bir mavi renkle sonuçlanır.

Çözüm

Conclusion

Ortanca çiçekleri doğanın turnusol kağıdı gibidir. Asidik veya alkali toprak varlığında, alüminyum iyonlarının varlığıyla birlikte renklerini değiştirirler. Bahçıvanlar bu bilgiyi kendi tercihlerine veya yerel çiçek pazarlarının taleplerine göre ortanca çiçeklerinin rengini değiştirmek için kullanırlar!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!