Etobur Bitkiler Nedir? Bitkiler Et Yermi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etobur Bitkiler adından da anlaşılacağı gibi et yerler. Kurbağalar, arılar, sinekler, böcekler… Doğada birçok canlıyı yiyerek yaşamını sürdüren bu bitkiler, ilginç özellikleriyle şaşırtıyor.

Ağızları, elleri ve kolları olmamasına rağmen bu bitkiler adeta yamyam gibi hareket eder! Buna, örneğin, “böcek öldürücü” olarak bilinen “Venüs sinek kapanı” dahildir.

Peki diğerleri? Bir bitki nasıl et yiyebilir?

Etobur Bitkiler Nedir?

Hayvanların etobur ve otobur olarak ikiye ayrıldığını biliyoruz. Peki ya bazı bitkilerin tıpkı hayvanlar gibi et yediğini söylesek?

Bu; Böcek, sinek ve benzeri küçük canlılarla beslenen bitkilerdir. İnsana zarar vermezler, insan eti yemezler.

Küçük canlıları avlayan, onları enzimlerle yapılarında parçalayan ve besine dönüştüren bu bitkiler, evde beslenmeye de uygundur. Ev ortamında yetişen etobur bitkiler, sinir bozucu böcek türlerinden ve küçük meyve sineklerinden koruma sağlar.

Et Yiyen Bitkilerin Özellikleri

Bitki dünyasının en ilginç canlılarından biri olan etçil bitkiler, beslenme çeşitliliği ve görünümleri nedeniyle oldukça popülerdir.

Özel salgıları sayesinde hayvanları kendine çeken, yakalayan ve sindiren bu bitkiler, besin ihtiyaçlarını çoğunlukla böcek ve zararlılarla karşılar.

Bitkilerdeki etoburların beslenmesi gelişme için yetersizdir. Bu nedenle çoğu etçil bitki; Asitli bataklıklarda, azot ve diğer besinlerden fakir topraklarda yetişir. Bunlar böceklerdeki besin eksikliğini telafi eder.

Ayrıca diğer bitkiler gibi etçil bitkilerin de temiz suya ve güneş ışığına ihtiyacı vardır. Fotosentez yapar; Ayrıca ormanlarda, kayalık veya kumlu alanlarda da büyüyebilir.

Kaç Tane Etobur Bitki Var?

Tespit edildiği kadarıyla ortalama 630 etçil bitki bulunmaktadır. Bu türlerin büyük çoğunluğu böceklerle beslenir. Bazı türler küçük memelileri ve sürüngenleri yiyebilir.

Ett Yiyen Bitki Çeşitleri

  • Sinek kapanı Venüs (Dionaea muscipula) ve Sarracenia (sürahi bitkileri) bunların başında gelmektedir. Sıra dışı yapıları ile dikkat çeken bu bitkiler, güneş gören pencere pervazlarında veya kış bahçelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Sürahi bitkileri görünüşte gerçekten bir sürahiye benziyor. Altta kabarcık benzeri bir su haznesi ve üstte uzun bir boyun vardır.

Böcek zirveye ulaştığında, onun için kaçış yok! Ne kadar uğraşırsa uğraşsın boşunadır. Yardım edemez ama aşağı kayar ve baloncuk gibi odaya girer! Buradaki enzimler onu iyi sindirir, böylece bitki için besin olur.

  • Yetiştirilmesi kolay olan İngiltere’nin yerli Pinguicula ve Drosera’sı da etçil bitki çeşitleridir.
  • ‘Nepenthes’ adı verilen bitki Filipinler’de yaygındır. Saksıda yetiştirilen bu çiçek 30 cm’lik bir keseye sahiptir.

Bu çiçek kokusuyla avını cezbeder ve yakalar ve kemirgenleri bile sindirebilir. Ancak ev ortamında sadece böcek türleri ile beslenir.

  • Öne çıkan bir diğer etçil bitki türü de sinek kapanı olarak bilinen Dionaea bitkisidir. (Yukarıda bahsedilen Venüs sinek kapanından farklıdır.) Bir böcek veya sinek bitkinin çiçeğine ulaştığında küçük tüyler uyarılır. Sonra bitki kapanır ve canlı bitki içine alınır.

Cansız ve canlı nesneleri ayırt edebilen bu bitki, kendisini uyaran bir şey fark ettiğinde hemen kapanıyor. 1 saniye sürmüyor.

  • Flypaper ve Butterworts da yine et yiyen bitki türleri arasında en çok bilinenlerdendir.

Bunların dışında en ünlü etobur bitki çeşitleri şunlardır:

Güneş Gülü

Yapraklarında uzun tüyler bulunur. Eliptik yapraklara sahiptir. Bir canlı bu bitkinin yaprağına yaklaştığında hemen yapışkan bir sıvı salgılanır. Güneş daha sonra kıvrılır ve yaratığı yutarak kaçmasını engeller. Esas olarak kelebeklerle beslenirler.

Görüldüğü gibi temel mekanizma diğer etçil bitki türlerinde olduğu gibidir. Ancak şaşırtıcı olan, böceklerin güneş gülü bitkisinin yapraklarında da yaşamasıdır. Bunlar “Apiomerus” olarak bilinir. Ama güneş gülü etçil bir bitki olmasına rağmen yapraklarında yaşayan bu böcekleri yemez! Tabiri caizse tercih edilirler.

Ancak istisnalar kuralı bozmaz. Güneş gülü ve diğer etçil bitkiler böceklere karşı son derece acımasızdır!

Su İbriği

‘Nepenthes’ ailesine aittirler. Yaprakları suyla dolu bir tüpe benzer. Şekerli ve lezzetli bir sıvı üreten bu bitkiler, böcekleri pençelerine çeker. Bu sıvı mumsu ve mumsu.

Bu tatlı sıvının tadına dayanamazlar ve bitkinin ağına takılırlar. Daha sonra sinek larvaları ile sindirilir ve bitki gövdesi ile karıştırılır.

Su Perisi

Balık yiyen bitkiler olarak tanımlanan periler, küçük su canlıları ile beslenirler. Saplarında küçük kabarcıklar var. Yaratık bu keselere dokunduğunda bitki uyarılır. Veziküller hızla açılır. Canlıyı su ile çevreler.

Doldurulan su, bitkinin salgı bezleri yardımıyla tekrar dışarı pompalanır. Böylece çanta önceki durumuna geri döner.

Raja

Et yiyen bitki çeşitleri listesinde diğerlerinden daha farklı bir türdür. Çünkü bu bitki, onlardan çok daha büyüktür. Ayrıca kertenkele ve fare yiyebilir.

Istakoz Kavanozu

Bu böcek düşmanı, ağız kısmındaki tüylerle böcekleri kendine av eder. Şekli bakımından Y harfiyle benzerlik gösterir.

Böcek Kağıdı Bitkileri

Yapraklarındaki tüyler yapışkan bir sıvı üretir. Bu sıvı, bir afrodizyak parfüm kadar böcekleri davet ediyor. Bu sıvının cazibesine yenik düşen böcekler kendilerini bitkinin midesinde bulur. “Böcek kağıdı” ailesinin en ünlü üyelerinden biri gökkuşağı bitkisidir. Bu bitki çöllerde yaşar.

Sundew Çiçeği

Uzun kızıl tüylerle dolu yaprakları vardır. Bu tüylerin uçları kokulu bir sıvı ile kaplıdır. Bu böcekleri çeker. Kendisini bekleyen kötü sondan habersiz olan böcek, kokunun kaynağına yönelir. Yapışkan sıvıya sıkışarak bitkinin kurbanı olur!

Ondan kurtulmaya çalışmak işe yaramaz. Aksine, sonuç olarak, saçlar daha fazla bükülür ve bitki daha da iyi kavrar. Sonunda böcek artık hareket edemez. Bitki tarafından salgılanan protein fermenterde sindirilir.

Peki etçil bitkiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunun olağanüstü olduğunu düşünmüyor musun? Yorumlarınızı bekliyoruz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!