Artırılmış fotosentez, tarımsal verimi artırır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

RIPE (Artırılmış Fotosentez Veriminin Gerçekleştirilmesi) projesinden araştırmacılar, saha çalışmalarında ilk kez fotosentezin çok genli biyomühendisliğinin önemli bir tarımsal mahsulün verimini arttırdığını göstermiştir. Illinois Üniversitesi tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, on yıldan fazla bir süredir bu amaç için çalışıyor ve fotosentez verimliliğini artıran ve kaliteden ödün vermeden daha yüksek verim sağlayan transgenik soya fasulyesi bitkileri geliştirdi.

Böyle muhteşem sonuçlar daha iyi bir zamanda gelemezdi. En son BM raporu, Küresel Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2022, dünya nüfusunun yaklaşık %10’unun açlıktan ölmekte olduğunu gösteriyor. Son yıllarda giderek kötüleşen küresel açlık, küresel sağlığa yönelik diğer tehditlerin çok gerisinde kalıyor. UNICEF’e göre, 2030 yılına kadar 660 milyondan fazla insanın gıda kıtlığı ve yetersiz beslenmeden etkilenmesi bekleniyor. Bunun ana nedenlerinden ikisi, zayıf gıda tedarik zincirleri (gıdaya erişim) ve iklim değişikliği nedeniyle daha zor yetiştirme koşullarıyla karşı karşıya kalan ürünlerdir. Yoksul ülkelerde gıdaya erişimin ve tarım ürünlerinin sürdürülebilirliğinin iyileştirilmesi bu çalışmanın ve RIPE projesinin ana hedefleridir.

Artırılmış Fotosentez

RIPE, Sahra altı Afrika’daki küçük ölçekli çiftçiler için tarımsal ürünlerin fotosentetik verimliliğini artırarak küresel gıda üretimini artırmayı amaçlayan uluslararası bir araştırma projesidir.Proje, Bill-Melinda Gates Vakfı, Gıda-Tarım Araştırma Vakfı ve Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi tarafından destekleniyor.

RIPE projesi araştırmacı bilim adamı ve Lern’in baş yazarı Amanda De Souza, “Gıda güvensizliğinden etkilenen insan sayısı artıyor ve tahminler gidişatı değiştirmek için gıda arzı seviyelerinin değişmesi gerektiğini gösteriyor” diyor. “Yaptığımız araştırma, üretime daha fazla yer ayırmaktan kaçınmanın ve en çok ihtiyacı olanlar için gıda güvenliğine katkıda bulunmanın etkili bir yolunu gösteriyor. Fotosentezi iyileştirmek, verim potansiyelinde gerekli sıçramayı elde etmek için harika bir fırsat.”

Referanslar

  • https://www.science.org/doi/10.1126/science.adc9831
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!