Avrupa Birliği, Ukrayna’ya Ticaret Desteğini Uzatma Kararı Aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya yönelik ticaret desteğini bir yıl daha uzatma kararı aldı. AB hükümetleri ve AB Parlamentosu temsilcileri, Ukrayna’nın AB’ye ihracatında ithalat vergileri ve kotaların askıya alınmasını Haziran 2025’e kadar uzatma konusunda geçici bir anlaşmaya vardı.

Ticaret önlemleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından tarım sektörü ekonomisinin hayati bir parçası olan Ukrayna’ya destek olmayı amaçlıyordu. Ancak AB, hassas tarım ürünleri olan şeker, mısır, yumurta ve kümes hayvanları gibi ürünlere yönelik korumayı arttırarak, girişlerin belirli bir seviyeyi aşması durumunda tarifelerin devreye gireceğini belirtti.

Ukrayna’dan yapılan mahsul ithalatı, artan maliyetler ve idari yüklerin yanı sıra Avrupa genelinde çiftçi protestolarının merkezinde yer alıyor. Geçtiğimiz ay, üreticiler Avrupa Parlamentosu’ndan serbest ticaret önlemlerinin sınırlandırılmasını talep etmiş ve bu önlemlerin blok ekonomilerini ve tek pazarı tehlikeye attığını belirtmişlerdi.

Polonyalı çiftçiler, bu talepleri desteklemek amacıyla Almanya sınırı yakınlarındaki önemli bir otoyolu kapatmaya başladı. Avrupa Parlamentosu ve üye devletlerin onayıyla yürürlüğe girecek olan bu kararın, Ukrayna ile AB arasındaki ticari ilişkileri daha da güçlendirmesi bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!