Cadılar Bayramı Geleneklerinde Balkabağının Önemi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Balkabakları Çeşitlidir
  • Cadılar Bayramında Neden Balkabağı Oyuyoruz?
  • Bir Çok Balkabağı İsraf Ediliyor
  • Cadılar Bayramı Balkabakları Yenilebilir mi?
  • Çözüm

Balkabakları ve Cadılar Bayramı eş anlamlıdır! Oyulmuş balkabakları, tuhaf şekilli balkabakları ve balkabağı temalı dekor, Cadılar Bayramı sezonunda hayalet dekorların yanı sıra evlerimizi süslemek için sıklıkla kullanılır! Balkabaklı turtalar ve kabak baharatlı latteler sonbahar deneyimini tamamlıyor. Parlak renkli kabaklar aynı zamanda sonbahar/sonbahar renklerini de simgelemektedir. Balkabağı yetiştiricileri mahsullerini Cadılar Bayramı’ndan hemen önce hasat edebilecek şekilde planlıyorlar. Cadılar Bayramı’ndan önceki gün ve haftalarda sayısız balkabağı satılıyor.

Balkabakları Çeşitlidir

Pumpkins Are Diverse

Balkabağı terimi birden fazla meyveye uygulanır. kabakgillerbalkabağı veya meşe palamudu kabağı da dahil olmak üzere türler ( Kabak biberi ); kış kabağı veya dev balkabağı ( Kabak maksimum ); ve eğri boyunlu kabak, tropikal kabak (calabaza) veya balkabağı ( Kabak moschata ). Hatta bu türlerin her birinde meyve türleri bir çeşitten diğerine farklılık göstermektedir. Balkabaklarının çeşitli, renkli, tuhaf ve ürkütücü şekilleri onları dekorasyon için ideal kılıyor.

Cadılar Bayramında Neden Balkabağı Oyuyoruz?

Why Do We Carve Pumpkins During Halloween?

Balkabağı oyma geleneği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İrlandalı göçmenlerden doğmuştur. İrlanda, İngiltere ve İskoçya halkı 1 Kasım’da Keltlerin Samhain festivalini kutladılar. Samhain arifesinde yeni hasat edilen pancar, şalgam ve patateslerin üzerine korkutucu yüzler oyup, korkutmak için içlerine ışık tutarlardı. Stingy Jack’ ve diğer kötü ruhlar. Ayrıca kötü ruhları kovmak için korkutucu kostümler giyerlerdi. İrlandalılar ABD’ye göç ettiğinde, oyması daha kolay olduğundan ve harika Jack O’lantern’ler yaptıklarından balkabağı kullanmaya başladılar. Bugün, balkabağı oymak ABD ve Birleşik Krallık’taki Cadılar Bayramı kutlamalarının önemli bir parçasıdır.

Bir Çok Balkabağı İsraf Ediliyor

A Lot Of Pumpkins Are Wasted

İngiltere’de yılda 10 milyon balkabağı yetiştiriliyor ve bunların neredeyse %95’i dekorasyon amaçlı kullanılıp çöpe atılıyor. Bu, Birleşik Krallık’ta her yıl 18.000 ton balkabağını çöpe atıyor! ABD’de 2014 yılında 2 milyar pound balkabağı yetiştirildi ve bunun 1,3 milyar poundu Cadılar Bayramı’ndan sonra çöpe gitti. Bu, milyonlarca kişinin açlıktan öldüğü ve yetersiz beslendiği bir dünyada inanılmaz miktarda gıda israfıdır. Atılan çürüyen balkabakları da metan salıyor ve küresel ısınmaya katkıda bulunuyor.

Cadılar Bayramı Balkabakları Yenilebilir mi?

Süslü Cadılar Bayramı balkabakları, olgunlaştıklarında yoğun turuncu bir renge sahip olacak şekilde yetiştirilir ve yalnızca dekorasyon amacıyla kullanıldıkları için “genellikle daha büyüktürler, daha lifli bir hamura ve daha sulu ete sahiptirler”. Öyle olsa bile hala yenilebilirler. Küçük çeşitler daha tatlı ve daha lezzetlidir. Oyma sırasında balkabağından çıkarılan et yenilebilir. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta 3.000 yetişkinin katıldığı bir anket, katılımcıların yalnızca %42’sinin meyveden çıkarılan balkabağı etinin yenilebilir olduğunu düşündüğü sonucuna varmıştır. Geri kalanlar etin atılması gerektiğini düşünüyordu.

Balkabağı oldukça besleyici bir meyvedir. Bir bardak (245 g) kabak, önerilen günlük değerin (RDV) %209’u A vitamini, %37 RDV K vitamini, %22 E vitamini ve 3 g protein içerir. Kabaklar oyulduktan sonra genellikle günlerce veya haftalarca verandada veya pencerede bırakılır. Zamanla bakteri toplayabilir veya eti çürümeye başlayabilir, bu nedenle oyulmuş balkabağı yemek iyi bir fikir olmayabilir. Ancak kabak oyulmamışsa eti yenilebilir kalır.

Oyulmamış ancak Cadılar Bayramı sırasında hala dekorasyon için kullanılan, Jack O’ Lantern olmayan pek çok balkabağı var. Bu kabakların hepsi de yenilebilir. Her yıl binlerce ton balkabağını çöpe atmak yerine turta, çorba, ekmek, kek ve daha fazlasını yapmak için kullanılabilir. Kabak çekirdeğinin sağlığa faydaları da oldukça iyi bilinmektedir.

Çözüm

Küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %7’si kaybolan veya israf edilen gıdalardan kaynaklanmaktadır. Tarım alanlarımızın yaklaşık %30’unda hiçbir zaman yenmeyecek yiyecekler yetiştiriliyor. 2022 yılında dünya çapında 735 milyon insan kronik açlıkla karşılaştı. Bu talihsiz istatistiklerde bir fark yaratmak için bu Cadılar Bayramında balkabağınızı yiyin!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!