Mantar Kompostu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mantar kompostu, bahçe toprağına harika bir katkıdır. Mantar kompostlu organik tarım, çeşitli şekillerde yapılabilir ve bahçeye birçok faydası dokunur.

Mantar Kompostu Nedir ?

Mantar Kompostu, yavaş salınan bir organik bitki gübresidir. Kompost, mantar yetiştiricileri tarafından saman, mısır koçanı ve kabuğu gibi organik maddelerden ve kümes hayvanları veya at gübresinden yapılır.

Bahçenizde kullanmak üzere bir torba mantar kompostu temin ettiğinizde, satıcılar size onu mantar kompostu veya bazen mantar toprağı olarak satarlar.

Basit bir varsayım olarak, mantarlardan yapılan kompost veya büyüyen mantarlardan yapılan bir kompost olduğudur. Ancak bu genel olarak geçerli değildir. Gelin hep birlikte ‘mantar kompostu’ başlığı altında gruplandırılmış mantar kompostunun farklı aşamalarına bakalım ve her birinin ne olduğunu görelim.

Kültür Mantarı Kompostu Nasıl Yapılır ?

“Mantar kompostu” terimi, mantarların yetiştirildiği, substrat olarak adlandırılan ortama uygundur. En popüler ticari mantar alt tabaka karışımlarından biri, buğday samanı, alçıtaşı ve at veya tavuk gübresi karışımıdır. Diğer bileşenler kullanılabilir, ancak bunlar en yaygın olanlardan bazılarıdır.

Bu özel mantar kompostundan endüstriyel düzeyde miktarlar yapmak için, bir üretici büyük bir balya buğday samanı ile başlar. Saman balyaları suya batırılır ve büyük bir sünger gibi tamamen ıslatılarak birkaç dakika ıslanmaya bırakılır. İnce parçacıklara öğütmek için bir öğütücüden geçirilir.

Bu sırada gübre ve alçı iyice karıştırılır ve ardından saman işlenir. Bu karışım sıcak kompost yığınlarına konur. Kompostlama sürecini başlatmak için her gün sulanır ve döndürülürler. Bu süreç iki hafta kadar sürebilir.

ilk aşamalarından sonra, kalan buğday tohumları iyice öğütülür, yığınlar uzun sıralara yerleştirilir ve birkaç hafta daha kompostlanır. Bu ikincil kompostlaştırma yığınlara kademeli olarak zengin bir çikolata kahvesi rengi verir.

Elde edilen kompost daha sonra kompostlama sırasında içeri girmiş olabilecek kalan bakteri veya ot tohumlarını öldürmek için pastörize edilir. Pastörizasyon, buğday/gübre/alçıtaşı karışımını tamamen sterilize ederek mükemmel temiz bir malzeme üretir.

Bu noktada kompost mantar sporları ile aşılanabilir ve mantar yetiştirmek için kullanılabilir. Olduğu gibi de kullanılabilir . Ancak genellikle bu malzeme ticari olarak süpermarketler için veya büyük tarımsal uygulamalarda mantar yetiştirmek için kullanılır.

Atık Mantar Kompostu

Mantar kompostunun faydası,ikinci defa kullanıldığında asla azalmaz! Aslında, mantar nakli kompostun parçalanmasına ve daha çok toprağa benzemesine neden olacağından, bazı yönlerden onu iyileştirebilir.

Bu kompost, besin açısından nispeten düşüktür, çünkü daha önce onu kullanan mantarlar, hazır bulunan azotun çoğunu almışlardır. Bununla birlikte, saman içeriği kolayca bozlmuştur.

Genellikle çim düzenleyici olarak satılan kullanılmış mantar kompostları, toprak kalitesini iyileştirmek için çimler üzerinde kullanılır. Saman, su tutmayı iyileştirmek için harika bir organik malzeme sağladığı ve zamanla yavaş yavaş bozulmaya devam ettiği için ekim karışımına veya yükseltilmiş yatak ortamına mükemmel bir katkı sağlar.

Tavsiye Bağlantı: Dünyayı Yaşanabilir Hale Getiren Çiçekli Bitkilerin Gücü

Diğer Mantar Kompostları

Mantar başka ne üzerinde büyür? Nemli ortamda küfe neden olan bakteri olmadığından emin olmak için kullanımdan önce pastörize edilen bir sürü farklı şey.

Kahve telvesi, özellikle evde mantar yetiştiricileri arasında popüler bir yetiştirme ortamı seçeneğidir, çünkü bunlar daha kolay bulunabilir. Büyük kahve dükkanı zincirleri, ülkenin birçok yerinde kahve telvesini ücretsiz hale dağıtıyorlar. Bu kahve telvelerini pastörize edin ve mantar yetiştirme ortamının başlangıcına sahip olun.

Sert ağaç tozu, vermikülit ile karıştırılmış hindistan cevizi ve çeşitli gübreler (en yaygın olarak at ve tavuk olmasına rağmen) mantar kompost oluşturmada da kullanılır. Kullanılan diğer mahsuller turba yosunu, pirinç veya pamuk tohumu kabukları, kanola veya soya fasulyesi küspesi vs.’dir.

Evde Mantar Kompostu Nasıl Yapılır?

Evde mantar mı yetiştirmek istiyorsunuz ? Evde mantar yetiştirmek için hazırlık yapmanız gereken iki konu vardır. Bunlardan ilki kompost süreci ikincisi ise pastörizasyon ve sterilizasyon süreçleridir. Gelin şimdi bu iki konuyu inceleyelim.

Kompost Süreci

Mantar kompostuna benzer bir ürün yapmak istiyorsanız en az 2 haftalık sıcak kompostlama süreci ile başlamalısınız. Yığınınızın en az birkaç gün boyunca 160 derecede beklemelidir, çünkü bu, herhangi bir ot tohumunu öldürecek ve kompost malzemesinde olabilecek zararlı bakterileri ortadan kaldıracaktır.

Sıcak kompostlama işlemi sırasında her gün veya gün aşırı döndürülmelidir. Bu, kompost yığınına hava girmesine izin verecektir. Ayrıca, daha az kompostlanmış malzemenin yığının dışından ısının biriktiği merkeze doğru göç etmesine izin verir. Bir çalkalayıcı hortumla püskürtülerek düzenli ıslatma da gereklidir.

Birkaç haftalık sıcak kompostlamadan sonra, kompostu yaşlandırma ve sertleştirme zamanı. İkincil bir yığın oluşturun ve malzemeyi birkaç hafta yaşlandırın. Bu, kompostu yavaş yavaş karartacak ve ayrışmaya devam edecektir.

Sıcak kompostlama sürecini yeniden başlatmaya çalışmadığınız için ikincil yığını çevirmeniz gerekmez. Sadece nemli tutun ve parçalanmasına izin verin. Bu işlem tamamlandığında mantar kompostu elde etmiş olacaksınız.

Pastörizasyon ve Sterilizasyon

Bu kompostu mantar yetiştirmek için kullanacaksanız, yine de pastörize etmeniz gerekir.

Saman, gübre veya kahve telvesinden yapılan kompost için bu çok kolaydır – büyük bir su kabını kaynatın, ardından kompost malzemenizi bir ağ veya bez torbaya koyun. Bunu tencereye daldırın, ateşin altını kapatın ve bir ila bir buçuk saat bekletin. Malzemeniz artık pastörize edilmiştir.

Sterilizasyon biraz daha karmaşıktır. Bunu yapmanın en kolay yolu, kompostunuzu bir düdüklü tencerede 15 PSI’de ve 250 derecenin üzerinde 2.5 saat boyunca pişirmektir. Bu işlemden önce, hem yetiştirme torbasını hem de kompostu sterilize edeceğinden, nemin nüfuz ettiğinden ve kompostunuzun zaten yetiştirme torbasında olduğundan emin olmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!