Çevre Dostu Soya Bazlı Mürekkep Kullanmalımıyız?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sizce Petrol mürekkebinden soya bazlı mürekkebe geçmeli miyiz? Soya bazlı mürekkep yenilenebilir ve bitkilerden elde edilir üstelik alternatiflerinden daha canlı renkler üretir.

1970’lerin başında, petrol ürünleri mürekkep üretim pazarına hakim oldu. O zamanlar, bitkisel yağların tedariki, mürekkep ürünleri için kullanılamayacak kadar sınırlıydı. Ancak 1970’lerin sonlarında artan petrol fiyatları, Amerika Gazete Birliği’ni (NAA) daha ucuz bir alternatif bulmaya zorladı. Bitkisel mürekkep kullanarak basılan İlk sayısını 1987’de Iowa’s The Gazette’de bulan soya fasulyesi yağı kullanma fikrini bulmadan önce çeşitli bitkisel yağ formülasyonlarını test ettiler.

Bugün,gazete matbaacılarının çoğu hala petrol bazlı mürekkepler kullanıyor olsa da, artık daha çevreci seçeneklere yönelmek için tüketici baskısı var. Bunlardan biri soya bazlı mürekkeptir.Bilim insanları tarafından; soya mürekkep, petrol bazlı muadilinden daha çevre dostu olarak kabul ediliyor.

Soya fasulyesi yağı yenilenebilir ve daha az uçucu bileşikler yayar

Bir ürünün sürdürülebilirliğini belirlemesi konusunda karar verirken, genellikle temel kaynakların nereden geldiğine bakılır. University of Sustainable Systems’nden Profesör Shelie Miller, geleneksel mürekkep sınırlı petrol bazlı kaynaklara dayanırken, soya bazlı mürekkebin bir bitki ürünü olarak doğal olarak yenilenebilir olan soya fasulyesi yağından yapıldığını dile getiriyor.

Çoğu biyo-bazlı ürün gibi – tamamen veya çoğunlukla organik malzemelerden yapılan ürünler – soya mürekkebi petrolden yapılanlardan daha düşük karbon ayak izine sahip, diye ekliyor. Bunun nedeni, bitkilerin büyüdükçe karbonu emmesi ve depolaması, böylece karbonu atmosferden uzaklaştırmasıdır.

Petrol bazlı mürekkepler sadece yenilenebilir ve düşük karbon ayak izine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kuruduktan sonra daha uçucu organik bileşikler (VOC’ler) üretirler.

Miller, “VOC’ler, kağıdın yüzeyinden buharlaşan ve genellikle hava kalitesi etkilerine katkıda bulunabilecek ve insan sağlığına zarar verebilecek belirgin bir kimyasal koku üreten kimyasal bileşiklerdir” diyor. 1994 tarihli bir EPA belgesi, soya mürekkeplerinin petrol bazlı mürekkeplere kıyasla yüzde 80’den fazla uçucu madde içerdiğini buldu.

VOC’ler gözleri, burnu ve boğazı tahriş ederek ve ozonu kirleterek insan ve çevre sağlığını etkiler. Brannen, petrol bazlı mürekkeplerden yayılan bazı VOC’lerin benzen, toluen ve ksilen içerdiğini söylüyor. Ayrıca alkanlar ölçülebilir miktarda metal ve hidrokarbon içerir. Miller, “Mürekkepler için azaltılmış VOC’ler, müşterilere fayda sağlamak yerine işyeri maruziyetini azaltarak muhtemelen en büyük faydaya sahip olacak” diyor.

Soya mürekkebi ile baskı görsel olarak faydalı olabilir

Soya mürekkebi diğer mürekkeplerden daha yavaş kurur ve parlak dergiler için ideal değildir, ancak yine de bazı avantajları vardır. Örneğin, petrol mürekkebine göre yaklaşık yüzde 15 daha fazla dağılır, yani yazıcıların aynı miktarda kağıda baskı yapmak için daha az mürekkebe ihtiyacı olabilir, bu da potansiyel olarak mürekkep kullanımını ve temizleme maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca Brannen, “soya mürekkebi petrol bazlı mürekkebe göre daha parlak ve canlı renkler üretiyor” diyor. Soya fasulyesi yağı, petrol türevli yağlardan daha temiz olduğundan, istenen baskı yoğunluğunu üretmek için daha az pigment gerekir. “Daha yoğun renkler nedeniyle, malzemelere baskı yapmak için daha az mürekkep gerekebilir, bu da maliyetleri düşürür” diye ekliyor. “Ayrıca, soya mürekkebi okuyucunun ellerine bulaşmaya karşı daha iyidir.”

Journal of Applied Biomaterials Functional Materials dergisinde 2018 yılında yayınlanan bir araştırmanın yazarları, bitkisel yağlardan ve petrol türevi mineral yağlardan yapılan mürekkeplerin baskı kalitesini karşılaştırdı. Her iki mürekkebin de baskı kalitesi açısından benzer baskı performansları gösterdiği sonucuna vardılar, bu nedenle mürekkep seçimi diğer şeylerin yanı sıra insan ve çevre sağlığı etkilerine, geri dönüşüm ve baskı kolaylığına dayanmalıdır. Çalışma, petrol türevi mineral yağlardan yapılan mürekkeplerin daha sonra bitkisel yağ bazlı mürekkeplerle değiştirilmesi gerektiğini öne sürdü.

Çeviri ve derleme bitkibilimi.com tarafından yapılmıştır.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!