Dikey Tarım Daha Verimli Hale Geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dikey tarım alanlarında, daha verimli aydınlatma ile çeşitli denemeler yaparak daha farklı ürünlerin de yetişebileceği tespit ediliyor.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Daniel Malechuk, Atlanta’nın biraz dışında 77.000 metrekarelik bir dikey tarım alanının kapılarını açtı.

LED ışıkların yumuşak parıltısında, dokuz kat büyüklüğünde ki tarım alanında beş çeşit hidroponik marul yetiştirildi. Bir avuç işçi sebzeleri toplamakla meşguldü. Tüm bu işçilerin amaçları ise , önümüzdeki bahara kadar 10 milyon marul yetiştirmekti.

Başarılı olursa, bölgede ki en büyük verimli dikey çiftliğe sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda Gürcistan’ın en büyük marul üreticisi olacaklardı.

Malechuk, “Bu tesis, bir yılda tüm eyaletin aynı miktarda marul üretebileceğinden 12 kat daha fazla marul üreteceğini” dile getirdi. (Gürcistan Tarım Bakanlığı’na göre devlet, marulunun yüzde 99’undan fazlasını ithal ediyor).

Spesifik hava veya arazi koşullarından bağımsız olarak, bu çiftlikler neredeyse her yerde gelişebilir, bu da nakliye maliyetlerini ve ilgili emisyonları azaltır. Ve daha da önemlisi, gübre veya pestisitten kullanımı oldukça azalıyor.

Ancak dikey tarım alanları, on binlerce LED ışığından gelen yapay ışık ile üretim yapıyor. Buna iklimlendirme, su sirkülasyonu ve diğer işlemler için gereken enerjiyi de eklediğinizde Malechuk’unki gibi bir çiftlik çok büyük miktarda enerji tüketiyor.

World Wildlife Fund inovasyon girişimleri direktörü Julia Kurnik, “Endüstrinin önündeki en büyük engel, çok fazla elektrik kullanmasıdır” şeklinde konuşuyor. Dikey tarımın bir dizi ekonomik ve çevresel ödünleşim içerdiğini söyledi. “Her yerde mantıklı olmayabilir, ancak örneğin Orta Doğu’daysanız ve çok fazla toprağınız yoksa, ancak çiftliğinize güç sağlamak için yenilenebilir yani güneş enerjisini kullanabilirseniz, bu durum oldukça mantıklı.

LED sistemleri, 15 yıl önce sahaya girdiklerinden bu yana çok daha verimli hale geldi, ancak tüm yetiştirme sistemini optimize etmekten ek faydalar elde etmesi gerekiyor: ışık reçetelerini, aralıkları ve besin maddelerini optimize etmek ve en iyi sonuçları veren bitki çeşitlerini belirlemek bunlardan bazıları.

Yenilenebilir enerji fiyatları düşmeye devam ederken, dikey tarımın savunucuları, masaya yiyecek koymanın daha erişilebilir ve çevre dostu bir yolu olabileceğini söylüyor.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!