Çilek Fusarium Hastalığına Dirençli Yeni Gen

Çilek Fusarium
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

California Üniversitesi’ndeki bitki bilimciler, çilek üretiminde ciddi kayıplara neden olan Çilek Fusarium solgunluğuna dirençli bir gen keşfettiler.

Çilek, 1930’lu yıllardan itibaren tarımsal üretimde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Yetiştirme programları aracılığıyla 60’tan fazla patentli çeşit üretilmektedir. Hatta 2020 yılına gelindiğinde dünya çilek üretiminin 8.8 milyon tonu aştığı görülüyor. Çin, dünya çilek üretiminin yüzde 38’ini karşılayan 3,3 milyon tonla çilek üretiminde ilk sırada yer alıyor.

Çilek Fusarium Solgunluğu

İspanya en büyük ihracatçı iken, ABD en büyük ithalatçılardan biridir. Geniş bir ekim alanına sahip olan çileğin doğal olarak birçok hastalığı ve zararlısı vardır. Çilek hastalıkları kök, meyve ve yaprak olmak üzere üç kısımda toplanır. Fusarium solgunluğu en yaygın kök hastalıklarından biridir.

California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu durum gelecekte sona erebilir. Fusarium solgunluğundan kaynaklanan çilek kayıplarının, California Üniversitesi araştırmacılarının ölümcül toprak kaynaklı hastalığa direnen genleri keşfetmesinden sonra daha az tehdit oluşturması bekleniyor.

Fusariuma Dirençli Çilek

Çileklerde Fusarium solgunluğuna karşı yapılan çalışmalarda, California Üniversitesi bilim adamları, üniversitenin fidanlığındaki binlerce çilek bitkisinden DNA örnekleri taradı ve aldı. Daha sonra, Fusarium solgunluğunun birincil türüne dirençli genleri tanımlamak için genetiği kullanarak DNA teşhisi geliştirdi. Bu çalışma, yetiştiricilerin dirençli geni gelecekteki çilek çeşitlerine sokabileceği anlamına geliyor. Fusarium solgunluk direnç genine sahip yeni çeşitlerin önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!