Gardenya Çiçeği ve Bakımı Rehberi

Gardenya Çiçeği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sizler için Gardenya Çiçeği bakımıyla alakalı tam ve detaylı bir rehber hazırladık. Yoğun kokulu beyaz çiçekler, parlak, kösele, koyu yeşil yapraklarla güzel bir tezat oluşturur. Çift formda klasik buketler oluşturur ve güzelliğe bakmak isteyen bitki severler bu bitkilerin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu hassas noktaları mükemmelleştirmek için mücadele ederler.

Gardenya yetiştirirken; tropikal, nemli bir iklim ile çok fazla güneş ışığından kaynaklanan hasarlı bitkiler arasındaki dengeyi kurmak ilk görevinizdir. Gardenya bitkinize bakmayı öğrenmek biraz zaman alacaktır, ancak bu çiçeği yetiştirmek isteyenlerine izleyebileceğiniz bazı iyi uygulamalarımız var.

Gardenya Çiçeği Bakımı

Ilıman iklimlerde gardenya dikmek için en iyi zaman, ilk dondan bir kaç hafta önce sonbahar ve daha soğuk bölgeler için ilkbahardır. Yine, bulunduğunuz yere bağlı olarak, yeni gardenya bahçesi kurarken bu zamanlamaya mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Topraktaki besin maddeleri için rekabet etmedikleri, sık ekilmedikleri ve köklerinin yayılması için yer olduğu alanlarda, yani geniş bahçelerinizde daha büyük çeşitler yetiştirebilirsiniz. Ayrıca bu bitkileri yerlerine yerleştirdikten sonra rahatsız etmemeye çalışmalısınız. Daha iyi drenaj ve toprak bileşiminde değişiklik sağlamak için bunları açelya ve orman güllerine benzer şekilde toprağa veya yükseltilmiş yataklara dikmeniz gerekebilir.

Gardenya çiçek bakımı yaparken; soğuk kış bölgelerinde onları seralarda yetiştirebilirsiniz. Ne yazık ki, serada yetiştirilirken gardenyalar kötü bitkiler olarak nitelendirilebilir. Çünkü gardenya akarları, böcekleri ve beyaz sinekleri çekerler.

Tavsiye Bağlantı: Mantar Kompostu

Gardenya Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Gardenya Zararlıları

Basit ve her yerde bulunabilen bir tarım ilacı ile beyaz sinekleri, yaprak bitlerini ve diğer emici böcekleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca tarım ilacı kullanmak istemeyen bitki severler sabunlu su kullanarak bu zararlılarla mücadele etmeyi deneyebilirler.

Gardenya Kök Çürüklüğü

Gardenya yapraklarınız sararıyorsa, bu kök çürüklüğünün bir işareti olabilir. Bu hasara genelde aşırı sulanma veya topraktaki külleme gibi başka bir funguslar neden olur. Toz halinde küf, bitkinin yapraklarını kaplayan beyaz sporlar olarak ortaya çıkar ve gelecekte büyümeyi engelleyen tekrarlayan bir sorun haline gelebilirler.

Gardenya Çiçeklenme Sorunu

Gardenyanızın tam çiçeklenmeye ulaşamamasının birkaç nedeni olabilir. Böcekler ve hastalıklar söz konusu olduğunda yada bitkinizin kötü bakımı yani aşırı veya yetersiz sulama bitkinin çiçek açmamasına neden olur. Sıcaklıklar, özellikle nem seviyeleri düştüğünde, gardenyalara zarar verebilir.

Gardenya Çiçeği Anlamı

Gardenya çiçeğinin önemi de etkileyicidir. Çiçekleri her zaman beyaz olduğu için melekleri temsil ettiği düşünülür. Beyaz renginden dolayı saf ve temiz duyguların da temsilcisidir. Yardımseverlik, duygusal bağlılık ve saf kalp bu çiçeğin anlamlarından biridir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!