Kasımpatı Nedir? Kasımpatının Özellikleri Nelerdir?

Kasımpatı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasımpatı bakımı kolay olan bitki türlerindendir. Papatyagiller familyasına mensup olan Chrysanthemum bitkisi otsu gövdeli bir yapıda olup  çok yıllık yaşayan bitki türleri arasındadır. Kasımpatı bitkisinin çiçeklerinin renkleri sarı, beyaz, kırmızı, bordo veya pembe olmaktadır. Bu bitkinin anavatanı Asya topraklarıdır. Serin iklimi sever mevsimlik yada çok yıllık türleri mevcut olup saçak kökleri vardır. Doğal şartlar altında sonbahar bitkisidir. Tek sap üzerinde boy atar ve oldukça iri çiçekleri vardır.

Kasımpatı

Kasımpatı çiçeği 50 cm ile 150 cm kadar uzayabilmektedir .Papatya cinsinin en büyüğü olarak bilinen kasımpatı vazo çiçekleri olarak en dayanıklı ve en uzun yaşayabilen çiçeklerdendir. Ülkemizde bahçe, balkon ve teraslarda çoğunlukla yetiştirilen bu bitki türünün çokça renkleri görülmektedir. Genellikle dikme aralığı 15 cm ile 20 cm arasında değişmekle birlikte bir yada bir buçuk ay boyunca çiçekte kalmaktadır. Torf ve gübre karışımı harçlı bir toprak türünde yetiştirilmektedir.

Tohumlarını ocak ayından başlayıp mart ayına kadar ekebilirsiniz. Çabuk çimlenmektedir. Kasımpatı ne zaman çiçek açar diye sorarsanız ? Genel olarak yaz aylarında yani haziran temmuz ve ağustos aylarında çiçek açmaktadır. Fakat balkon teras gibi ev yapılarında eylül ekim gibi çiçeklenmeye başlar.

Kasımpatı anlamı bolluk berekettir. Bunun nedeni ise bir saksısında yüzlerce çiçeği olabilen kasımpatının bir dalında bir çok çiçeği olmasına bağlanmaktadır.

Kasımpatı anlamı: Bu bitkinin isminin en büyük nedeni, renkli çiçeklerin hiç kalmadığı yada çoktan sararıp solduğu kasım ayında aniden çiçek açması olarak bilinmesidir.

Sonbahar aylarına çiçekleri ile renk katan nadir bitkilerdendir. Bazı bölgelerde cenaze çiçeği olarak görülmekte olup aslında karşılıksız aşk ve ölümsüz aşk ile özdeşleştiği de olmuştur. Çok hassas bir yapısı olmasına rağmen eğer özenli bir bakım ile yetiştirilmesi halinde balkonunuzun veya bahçenizin rengarenk bir yapıya kavuşmasına misafirlerinizin gözlerinin kamaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkinizi çoğaltmak için genellikle tohumlarını kullanabilirsiniz. Çok nadiren de olsa kökten ayırıp dikme şeklinde de çoğaltma yapabilirsiniz. Eğer kökten çoğaltmak istiyorsanız mayıs ayı gayet ideal bir aydır. Peki bunu nasıl yaparız ? Nemli uygun bir toprağa kasımpatı tohumlarını serpiştiriyoruz sonra yüzeyini 1 yada 2 cm toprakla kapatıyoruz. Eğer bitkinizin daha çabuk çimlenmesini istiyorsanız toprağın üzerini şeffaf poşet yada jelatinle kaplayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 hafta içerisinde çimlenmeye başlar. Filizlenmeyi gördüğünüz zaman ise daha geniş bir yere yada saksılara alarak dikebilirsiniz.

Kasımpatı fiyatları türüne ve rengine göre değişmekle beraber 20 TL ile 80 TL arasında değişmektedir.

Kasımpatı Çiçeği

Çok soğuk yada çok sıcak iklimleri seven bir bitki değildir. Kasımpatı Çiçeğin bulunduğu yerin kesinlikle karanlıkta olmaması gerekir. Karanlıkta kalan bölgesi var ise belli aralıklarla yerinin değişmesi ışığı görmesini tavsiye ediyoruz. Büyüme eğilimini ışık sayesinde yapmaktadır. Kış sonu yada baharın başlangıcında kasımpatı tohumlarını ekmek için uygun zamanlardır.

Torf ve gübre karışımı toprağın üzerine tohumları atılarak üzerine yine aynı topraktan 1 ,5 cm kadar serpiştirilir ve dikim işlemi tamamlanır. Dikim sonrasında ise can suyunu ihmal etmemek gerekir. Eğer tohum ile uğraşamam diyorsanız ve zaten kasımpatı bitkiniz var ise kökünden ayrılan bir kısım görüyorsanız ayrılan her kısmı farklı bir saksıya yada yere dikebilirsiniz. Bu işlemi mayıs ayında yaparsanız daha verimli bir dikim işlemi yapmış olursunuz.

Böylelikle kasımpatı çiçeğinizi kökten çoğaltmış olursunuz. Çok hassas bir yapıya sahip olduğu için çevresinde yada yanında bir şeyin olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü neyle temas ederse etsin kolayca zarar görmektedir. Bu sebeple büyümesi için serbest bir alana ihtiyacı vardır. Ayrıca dikim yaptığınız toprağın vitamin ve mineral yönünden zengin olmadığını düşünüyorsanız ek takviyelerle toprağın verimini arttırabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Bitkilerde Neden ve Nasıl Meyve Oluşur?

Kasımpatı Bakımı

Çiçeğinizin bakımı konusunda ele almamız gereken en önemli konulardan bir tanesi Kasımpatı çiçeği güneşi sever mi? Kasımpatı çiçeği güneş ışığını direkt almayı sevmez. Fakat güneşsizde yapamaz Hafif gölgeli ve gün ışığını direk almadığı zamanlar daha çabuk gelişir ve çiçeklenmeye başlar.

Kasımpatı çiçeğinin bakımı nasıl olmalı?

Çiçeğimizi tanıdık özelliklerini öğrendik dikme ve çoğaltma işlemlerini de başarıyla yaptık. Burada ise halihazırda evimizde yada bahçemizde bulunan kasımpatı bitkimizin bakımını nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Dikim yaptığımız toprağımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Toprağımız nemli geçirgen ve vitamin ve mineral yönünden zengin ve verimli olmalıdır. Eğer toprağımız kuru kalırsa bu bitkimizin sonunu getirebilir. Bitkimiz gelişme dönemini geçtikten sonra bu nem isteğinde azalma olabilir. Fakat gelişme evresinde neme çokça ihtiyaç duymaktadır. Organik gübre kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Fakat bulamaz iseniz fabrikasyon gübrede kullanabilirsiniz. Bitki çiçek verme süresi boyunca 2 hafta da bir gübre takviyesi yapılmalıdır.

Güneşli ve aydınlık bir yerde olması çiçeğimizi mutlu eder. Fakat direkt olarak gün ışığına maruz kalması biraz rahatsız edebilir. Serin ortamları sever fakat sıcak ve susuzluğa toleransı yüksektir. Kış aylarında aşırı soğuktan korunarak az sulanmalıdır. Havanın çok soğuk veya çok sıcak olması bitkiniz köklerine ve çiçeklerine zarar verir yani soldurur. Solan çiçeklerin hemen budanması yani kesilmesi yeni tomurcukların açmasını sağlar. Çiçeklerin hepsi solduğu zaman en dip kısımdan 15 cm kalacak şekilde kesilmesi gerekir. Bu şekilde kesilmesi bitkinin daha sağlıklı ve gür bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

Mayıs ayında budamanızı tavsiye ediyoruz bol çiçeklenme için. Çiçeğimizin bulunduğu yerin rüzgar almamasına dikkat edin..

Bitkimizi sularken kontrollü olarak sulamalı yağmurlu günlerde sulama yapmamalıyız. Aynı zamanda aynı gün ve saatlerde sulamanız çiçeğinizin büyümesini hızlandırır. Sulama yaparken suyun sıcaklığı ılık olmalıdır çok soğuk yada sıcak su bitkiye zarar verebilir.

Saksı değişimi için en iyi ay budama içinde tavsiye etmiş olduğumuz mayıs ayını tercih etmelisiniz. Bitkide bakteri mantar ve virüslerin bulunabileceğinden bitki hastalıkları da olabilmektedir .Bunlardan korunmak için aldığınız tohum yada kökün temiz ve sağlıklı olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bu hastalıklara maruz kalan bitkilerin tamamı yada bir kısmı rengini kaybeder farklı renklere dönüşür veya çiçeklerde küçülme meydana gelir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!