Habitat Nedir? Habitat Çeşitleri Nelerdir?

Habitat Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Latince kökünden gelen habitat kelimesi sözlük anlamı olarak doğal yaşam alanı demektir.1978 yılında evrensel olarak kullanılmaya başlanan habitat terimi coğrafi bilimlerde canlıların yaşadığı alanları belirtmek için kullanılan bir terimdir. Habitat nedir sorusunun bir çok cevabı olmasın karşın en popüleri Farklı canlı türlerinin yeryüzünde farklı bölgelerde oluşturmuş oldukları yaşam alanlarına denir. Farklı canlı türü ve farklı yaşam alanları olduğu için genel anlamda bu kavrama habitat denir. Belli bir tür ve belli bir yaşam alanına ise özel habitat alanı da diyebiliriz.

Habitat Nedir

Bir bölge yada alanın habitat kavramı içerisinde olması için o bölgede yaşam faaliyetlerinin bulunması gerekmektedir.

Yaşam faaliyetleri gösteren bölgeler yerkürenin doğal ve fiziksel bir parçası olmuş olur. Biyo, çeşitlilik kavramının oluşturduğu canlı varlıklar zaman geçtikçe farklı yerlere gitme ve oralarda yaşama eğilimi gösterebilmektedir. Bundan dolayı aynı tür canlılar bir çok bölgede yaşadığı gibi farklı türlerden oluşan canlılarda aynı bölgede yaşayabilirler. Zaman içinde artabilen bu çeşitliliği anlayabilmek için bir örnekle açıklayalım. Kedilerin ve bir çok hayvan türlerini de örnek gösterebiliriz evcilleşerek insan habitatında yaşamasıdır. Bunun tam tersi de doğrudur. Yani insanların farklı türlerin habitatında yaşaması gibi.

Yeryüzünün tamamının hala keşfedilmemesinden dolayı habitat kavramı hala içerik bakımından bir kesinliğe kavuşmuş değildir. Doğanın insanla imtihanı da diyebileceğimiz ve günümüzde sürekli artan barınma yiyecek ve sanayi sistemleri ihtiyacı habitat alanlarını yok etmektedir. Bu durumda ise ekosistem ekolojik denge tahribata uğrayıp bozulabilmektedir. Habitat tahribinin en önemli sebepleri ağaçların kesilmesi yerleşim yerlerindeki düzensiz artış ve betonlaşma sistemi, farklı canlı türlerinin ekonomik sorunlar gerekçe gösterilerek daraltılması yada yok edilmesi ve kontrolsüz bir şekilde yapılan avcılıktır. Bu şartlar göz önüne alınınca habitat nedir sorusunun cevabı ilerleyen dönemlerde değişiklik gösterebilir.

Habitat ne demek ve habitat nedir sorularının cevabını yeterince açıkladıktan sonra habitat ile alakalı diğer konulara değinelim.

Habitat Parçalanması Nedir?

Biyologlar tarafından habitat alanlarının tahrip edilmesi ve yok edilmesi gibi hususlar için kullanılan bir terimdir habitat parçalanması.

Biyologlar habitat parçalanmasını fiziki ve biyolojik manada ele almışlardır.

Peki neden fiziksel ve biyolojik bir sınıflandırma yapmışlardır. Habitat tahribinin başlıca nedenleri arasında matris alan miktarı, yama sayısı, geçiş bağlantı koridoru, genetik çeşitliliği, türlerin  dağılış özellikleri ve çeşitliliği, popülasyon artış hızı ve izolasyondur. Uzmanlar tarafından habitat tahribatının azaltılması için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Habitat Çeşitleri

Farklı canlı türlerinin yaşadığı biyomlar habitat çeşitlerini oluşturur.

Biyomlar: Ormanlar, dağlar ovalar, ırmaklar, su birikintileri, okyanuslar, bataklıklar gibi çeşitli yaşam alanlarıdır. Fakat yaşam alanları tespit edilirken genel bir şarta bağlı kalınmış ve ona göre sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırmalar ise aslında habitat çeşitleri olarak adlandırılmıştır.

  • Çöl habitatları
  • Su habitatları
  • Orman habitatları
  • Tundra habitatları

Şimdi bu habitat çeşitlerini detaylı olarak inceleyelim.

Çöl Habitatları

Kurak ve sıcak alanlarda oluşmaktadır. Ama soğuk çöl alanları da bulunmaktadır. Bunun için çöl habitatlarında gündüz ve gece arasında olan sıcaklık farkı oldukça büyüktür Tüm bu zorluklara rağmen bu ortama uyum sağlayan canlı türleri de vardır. Bunlar çöl memelileri ,çöl bitkileri, çöl omurgasızları ve çöl omurgalılarıdır.

Tavsiye Bağlantı: Difenbahya Bakımı Nasıl Yapılır

Su Habitatları

Farklı bir çok canlı türüne ev sahipliği yapan su habitatları deniz , okyanus , göl ve ırmaklardan oluşur. Su habitatların neredeyse tamamında farklı canlı türlerinden örnekler bulabiliriz. Mesela sürüngenler, memeliler, omurgalı yada omurgasız canlılardır.

Orman Habitatları

Dünyada üzerindeki en yaygın ve en çok canlıyı bünyesinde barındıran habitat türü orman habitatlarıdır. Yeryüzünün 1/3 ünü meydana getiren orman habitatları içinde bulunduğu canlı varlıklar bakımından oldukça zengin bir popülasyona sahiptir. Kendi içinde iklim özellikleri bakımından farklılık gösteren orman habitatları tropik, iğne yapraklı, ılıman olmak üzere çeşitliliğe sahiptir.

Tundra Habitatları

Tundra habitatları çok soğuk bir iklime sahip yaşam alanlarına sahiptir. Öne çıkan en önemli özellikleri ise uzun kışlar ve kısa bitki örtüsüne sahip olmalarıdır. Güney ve Kuzey kutuplarında tundra habitatları görülmektedir. İklimi çok soğuk olduğu için bünyesinde barınan canlı türü oldukça az sayıda olmaktadır. Kutup ayısı ve koca toynaklı memeliler tundra habitatında yaşamlarını sürdürebilen nadir canlı türlerindendir.

Habitat Alanlarını Neden Korunmalıdır?

Habitat alanlarının korunması ile ekosistem dengesi birbiriyle paralel olaylardır. Çünkü ekosistemin bozulması demek biyo çeşitliliğinde azalmaların be bozulmaların meydana gelmesine neden olur. Bu durumda ise canlı türlerinin yok olması demektir.

İnsan ve tüm canlı türleri barınma ve yiyeceklerinin büyük bir çoğunluğunu büyük ölçüde habitat alanlarından doğrudan yada kısmen dolaylı olarak karşılarlar.Yani sözün özü habitat alanlarının korunması ve yaşatılması canlıların yaşamının devam edebilmesi şarttır.

Bitkibilimi.com’ da yayınlanan bu makalede Habitat ne demek ve habitat nedir sorularının cevabını vermeye çalıştık. Konuyla alakalı yorumlarınızı yorumlar kısmında belirtmekten çekinmeyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!