Difenbahya Bakımı Nasıl Yapılır? Difenbahya Zehirlimidir?

Difenbahya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağlayan çiçek olarak da adlandırılan Difenbahya, bakımı kolay bir saksı çiçeğidir. Yapraklarında biriken nemi bir damla su gibi dışarı atması nedeniyle Ağlayan çiçeğinden adını alır. Tropikal bir çiçek olarak bilinen Difenbahya’nın bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Yapraktaki sarı alanlar çiçeğe otantik bir hava verir.

Difenbahya çiçeğinin donuk görünümü de tercih nedenlerinden biridir. Difenbahya, iç mekan tasarımını tamamlayan ve mobilyalarla uyumlu bir görünüm sağlayan en popüler iç mekan bitkilerinden biridir.

Difenbahya Çiçeği

Yazımızın ilk bölümünde sizlere öncelikle Difenbahya’nın özellikleri hakkında biraz bilgi vereceğiz. Ardından “Difenbahya bakımı nasıl yapılır?” sorusuna cevap vereceğiz.

  • Bu bitki çiçeksizdir. Uzun dalları yoktur, aşağıdan çekim yapmak nadir görülen bir durumdur.
  • Tropikal bir bitkidir.
  • Bitki çok fazla yer seçmez. Hızlı büyür ve iyi bir dekoratif çiçektir. Ancak yaprakları diğer ev bitkileri kadar dayanıklı değildir.
  • Bakım kolaylığı nedeniyle yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Yetişkin bir bitki 2 metreye kadar büyür.
  • Bitki ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de “Difenbahya zehirli midir?” sorusudur. Evet zehirli

Difenbahya Bakımı

Difenbahya çiçeği çok güneşe ihtiyaç duyan bir bitki değildir. Günde ortalama iki saat güneş ışığı yeterlidir. Difenbahya çiçeği soğuğa dayanıklı olmasına rağmen ortam sıcaklığı 5 derecenin altına düşürülmemelidir. Çok rüzgarlı yerlerden kaçınılmalıdır, ancak rüzgarın az olduğu yerler idealdir.

Toprak yapısı olarak bol hava boşluğu olan gevşek toprak tercih edilmelidir. Yanlış toprak seçimi ile bitkinin solmasına sebep olursunuz. Hızlı büyüyen bir çiçek olan Difenbahya çiçeğinin boyu iki metreyi bulabilmektedir. Çok fazla perlitli toprağı seven Difenbahya, toprak gübre ile zenginleştirilirse gözle görülür şekilde daha hızlı büyüyebilir.

Tavsiye Bağlantı: Nergis Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Zamanla sararıp solan yapraklar derhal kesilmelidir, aksi takdirde Difenbahya‘nız büyümeyi durduracak ve olumsuz etkiler ortaya çıkacaktır. Bitki, çevresindeki diğer nesnelere veya çiçeklere dokunmamalıdır.

Difenbahya Sulama

Difenbahya çiçeğinin bulunduğu yer su ihtiyacını belirler. Çok ışık alan bir yerde değilse daha az suya, çok ışık alan bir yerde ise daha fazla suya ihtiyaç duyabilir. Orta derecede su ihtiyacı olan bir çiçek olan Difenbahia, her zaman oda sıcaklığında su ile sulanmalıdır. Toprak hafif nemli olsa bile, alıştığı sıklıkta sulanmak ister.

Yaz aylarında haftada iki, kış aylarında ise haftada bir kez sulanması idealdir. Yaz aylarında yaprakları su püskürterek soğutmak önemlidir.

Difenbahya Çoğaltma

Difenbahya çoğaltması için en uygun mevsim baharın başlangıcıdır. Yaşadığınız bölgede hava yeterince sıcak değilse, bu yaz başlangıcı olarak kabul edilebilir. Bitkinizin birden fazla gövde dalı varsa, bunlardan birini kesin. Sapa yakın kestiğinizden emin olun ve su dolu bir bardak, vazo vb. koyun. İçeride kalan bitki kısmı köklenmeye başlar. Daha sonra bu köklü bitkiyi saksıya uygun bir şekilde toprağa ekebilirsiniz. Bunun kadar basit!

Bitkiniz fazla büyümüş ve alt yaprakları dökülmeye başlamışsa, yukarıda belirtildiği gibi topraktan ve kökten çıkardığınız gövdenin yaklaşık 30 cm üzerinde kesin. Daha sonra yeni bir saksıya dikin. Zamanla, kesilen bitkiden yeni yapraklar gelişecektir. Artık 2 yetişkin Difenbahyanız var, tebrikler.

Difenbahya Zehirli mi?

Difenbahya çiçeği ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise zehirli olup olmadığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda Difenbahya çiçeğinin kalın yapraklarını elde uzun süre ovuşturmanın veya çiğnemenin uyuşukluğa neden olduğu ve insan sağlığını etkilediği tespit edilmiştir. Bu nedenle Araceae familyasından gelen Diphenbahya’nın bulunduğu ortamın havalandırılması sağlıklıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!