Karanfil Çiçeği Nasıl Yetişir ve Bakım Nasıl Yapılır

Karanfil Çiçeği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karanfil Çiçeği, çok yıllık formları bahçe ve kesme çiçek endüstrilerinde en popüler olan gevşek uzun ömürlü veya yıllık bitkilerdir. Yabani türlerin çiçekleri leylak-pembe, pembe ve beyaz tonlarında gelir. Kapsamlı melezleme, kırmızı, sarı, yeşil ve iki renkli dahil olmak üzere diğer renklerle sonuçlandı.

Karanfiller ilkbaharın sonundan sonbahara kadar çiçek açar ve çeşitliliğe bağlı olarak 50 ila 90 cm yüksekliğe kadar büyür. Karanfil çiçekleri, çok yıllık karanfiller veya çiçek karanfilleri, sprey karanfiller ve malmaison karanfilleri gibi çeşitli gruplar vardır.

Karanfiller, Avrupa, Asya, Kuzey Afrika’ya özgü yaklaşık 300 tür ve hatta Kuzey Amerika’dan bir tür içeren Dianthus cinsinin bir parçasıdır. İyi bilinen karanfil türleri Dianthus caryophyllus, Dianthus plumarius ve Dianthus barbatus.

Pek çok pembe veya gözü saçaklı yapraklı türleri vardır. Ayrıca, sap başına birden fazla çiçek içeren daha küçük sprey veya minyatür karanfiller de vardır. Dianthus caryophyllus’un Dianthus plumarius ile melezlenmesinden kaynaklanan, yaprak dökmeyen karanfiller, genellikle her gövdede bir büyük çiçek ile artan yükseklikle (yaklaşık 1 m’ye kadar) neredeyse sürekli çiçek açar ve genellikle ticari olarak seralarda yetiştirilir. Kesme çiçekler ticari olarak kullanılmaktadır.

Karanfil Çiçeğinin Anlamı

Karanfil, yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık ve yağışlı geçtiği Akdeniz bölgesinde yaygındır. Bu bölgedeki uzun geçmişleri, İspanya, Slovenya ve Monako’nun ulusal çiçeği olarak ve aşk, apartheid, sosyalizm ve devrim sembolü olarak kullanılmasına ve Anneler Günü, düğünler ve yıldönümleri gibi özel günlerin kutlanmasına neden olmuştur.

Karanfil Bakımı

Karanfil Çiçeği bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Karanfil gübrelemesi, karanfil budaması ve karanfil hastalık zararlıları konusunda detaylara değinelim.

Karanfil ekerken, bitki köklerinin etrafına yavaş salımlı organik gübre kullanın. Çiçekli bitkiler için yüksek potasyumlu bir gübre ile ilkbahar sonundan itibaren her 4-8 haftada bir sıvı gübre uygulamanız gerekir

Sağlıkları için zararlı olabileceğinden küçük karanfilleri aşırı beslemeyin. yavaş salımlı organik gübreleri sadece ilkbaharda ve ilk çiçek yıkamasından sonra tekrar kullanın.

Karanfil Budaması

Vazolarda sergilenmek üzere karanfil çiçeklerinin sık budaması, bitkiyi temiz tutar ve daha fazla çiçek açmasını teşvik eder. Hem karanfil hem de karanfil için, çiçekler dipte solduktan sonra çiçek saplarını çıkarın. Dağınık bitkiler, onları toplamak için kolayca budanabilir.

 

Tavsiye Bağlantı: Aronya Fidanı Bakımı ve Aronya Meyvesi Faydaları

Karanfil Hastalıkları ve Zararlıları

Karanfiller yaprak bitleri, thrips ve tırtıllar da dahil olmak üzere bir dizi zararlı tarafından zarar verilebilir ve bunların hepsi güvenli bir insektisit ile kolayca kontrol edilebilir. Demir şelat bazlı salyangoz peletleri salyangoz ve salyangoz kontrolünde etkilidirler.

Karanfil bazen kontrol edilmesi zor olan virüslerin saldırısına uğrar. Bazen virüs bitkinin gücünü etkilemez, ancak çoğu durumda en iyi kontrol, virüslü bitkileri ortamdan uzaklaştırmaktır.

Karanfil Çiçeği Çoğaltma

Karanfil çiçekleri çeşitli yollarla çoğalabilirler. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Yıllık karanfil çeşitleri genellikle ilkbahar veya sonbaharda tohumdan yetiştirilir.
  • Yaz aylarında çiçekli olmayan sürgünlerden çok yıllık formların çelikleri alınabilir.
  • Diğer kesimler tüm yıl boyunca başarıyla alınabilir.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!