Herbaryum’da Yaklaşık 3 Bin Bitki Türü Yaşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi Haber Ajansı Ege Ajansı’nın haberine göre dünyanın en önemli botanik bahçelerinden biri Ege Üniversitesi (AB) bünyesinde yer alıyor. Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yaklaşık 3.000 bitki türü yaşamaktadır.

Ege Üniversitesi Çok Sayıda Endemik Türe Sahip

EÜ Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim üyesi Ademi Fahri Pirhan yaptığı açıklamada, merkezin uluslararası düzeyde prestijli bir konuma sahip olduğunu söyledi. DR. Pirhan EÜ Botanik Bahçesi’nin birçok endemik türe ev sahipliği yaptığını ve bu türlerin bilim ve edebiyat dünyasına tanıtıldığını anlattı.

AB kampüsünde yer alan ve dünyadaki bitki çeşitliliğini inceleme fırsatı sunan botanik bahçesinin 16.000 750 metrekarelik bir alanı kapladığı belirtildi. Bahçede yerli ve yabancı kökenli birçok endemik tür bulunmaktadır. Botanik bahçesini yeni türlerin keşfiyle zenginleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Dr. Pirhan, “Botanik bahçemiz sayesinde bilim dünyasına ve dünya edebiyatına kazandırdığımız endemik türler ile saygın bir konumdayız. Türkiye’deki beş bitkiden birine ev sahipliği yapıyoruz.”

120 Yıldır Ege Üniversitesinde Yaşayan Bitkiler Var

Merkezin araştırma ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını kaydeden Dr. Pirhan, “Doğal ve kültürel bitkileri her yaştan insana tanıtmayı hedefleyen merkezimiz, bir yılda her yaştan 15 bine yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Merkezimiz kurulduğu günden bu yana birçok endemik bitkiyi bilim dünyasına ve literatüre kazandırmıştır.

AB herbaryumundaki bitki türlerini ise şöyle anlattı: “Herbaryum bahçemiz tüm bitki örneklerinin bulunabileceği bir yerdir. Yaklaşık 40.000 bitki türü vardır. Bitkiler herbaryum tekniklerine göre toplandıktan sonra serbest bırakılır ve kağıtlar arasına sıkıştırılır, kartona yapıştırılır ve bitki tanımlayıcı, tür adı, soyadı, toplayan kişinin bilgileri girilerek herbaryum etiketi atanır, ayrıca koleksiyon yılı ve yeri.

Yaklaşık 120 yıl önce preslenip herbaryuma yerleştirilen bitkiler var. Bu, dünyanın her yerinden araştırmacıların bitki türlerine kolayca erişmesini sağlar. Son zamanlarda başarısını artıran merkezimiz, sadece ülkemizde değil, uluslararası düzeyde de saygın bir konuma sahip.”

Kasım ayında Ege Herbaryumu Sergisi

Her yıl yeni türlerin ve endemik bitkilerin çoğaltıldığını kaydeden Dr. Pirhan, “Botanik bahçesinin kuruluşundan 2005 yılına kadar 10-15 tür tanıtılırken; Şu anda yaklaşık 70 tür elde edilmiştir. Kasım ayı için “Ege Herbaryumundan Bitkiler Dünyaya Tanıtılıyor” başlıklı bir sergi planlanıyor. Bahçemiz haftanın her günü mesai saatleri içerisinde ziyaretçilerini beklemektedir. Öğrencilerimizin çaylarını içebilecekleri, sohbet edebilecekleri, doğa severlerin bile matlarını alıp kitap okuyabilecekleri, çeşitli aktiviteler yapabilecekleri temiz bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz.”

Referanslar

  • www.euegeajans.com
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!