Krizantem Çiçeği Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Krizantem
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Krizantemler muhtemelen en çok kesme çiçek olarak bilinir, ancak aynı zamanda göz alıcı ve çok yönlü bahçe bitkileridir. Diğer birçok bitkinin elinden gelenin en iyisini yaptığı yaz sonunda ve sonbaharda bordürlere ve kaplara renk katarlar.

Krizantem

Birçok krizantem türü vardır, ancak burada ‘erken’ veya ‘dayanıklı’ bahçe krizantemlerine odaklanıyoruz. Bunlar yaygın olarak bulunur, büyümesi kolaydır ve yaz sonunda ve sonbaharda açık havada bolca çiçek açar. Genellikle dayanıklı olarak sınıflandırılmalarına rağmen, yine de onları dondan korumak en iyisidir.

Çiçekler çeşitli şekil, boyut ve renklerde meydana gelir. Genellikle tek veya çift krizantem çiçeği, zengin ateşli tonlardan parlak veya pastel tonlara kadar çeşitlilik gösterir.

Krizantem Ne Zaman Ekilir

Kış boyunca don olmayan bir yerde depolanan bitkiler, son dondan sonra ilkbaharın sonlarında (genellikle Mayıs ortasından Haziran başlarına kadar) ekilebilir.

Çeliklerden yetiştirilen genç bitkiler, iyi köklenme ve güçlü büyümeden sonra dış mekana da ekilebilir. Son dondan sonrasını bekleyin ve birkaç hafta öncesinden sertleşerek dış ortam koşullarına alışın.

Yaz aylarında satın alınan bitkiler doğrudan bordürlere ve kaplara yerleştirilebilir. Yaz sonunda alınırsa hemen çiçek açar ve renk verir.

Malçlama

Dikimin ardından toprak yüzeyine kalın bir malç tabakası uygulamalısınız. Bu, topraktaki nemin korunmasına yardımcı olacak ve yabani otların filizlenmesini önleyecektir. İyi çürümüş gübre veya bahçe kompostu kullanabilirsiniz.

Bitkileri kışlatırsanız, sonbaharın sonlarında kökleri kalın bir malç tabakasıyla yalıtın.

Kışlama

Çoğu dayanıklı olan bu bitki, en düşük -5°C sıcaklıklara dayanabilir. Bununla birlikte, Türkiye’nin çoğu yerinde sıcaklıklar bunun altına düşebilir, bu nedenle bitkileri kışın donmayan sera, serin kış bahçesi, sundurma veya benzeri gibi hafif, don olmayan koşullarda saklamak ve depolamak daha güvenli olabilir.

Sıcaklıkların -5°C’nin altına düşme olasılığı düşük olduğunda, özellikle iyi drene edilmiş toprağı olan korunaklı bahçelerde, kış boyunca bitkileri muhafaza edebilirsiniz.

Krizantem Nasıl Sulanır

Bahçelerde veya saksılarda yeni ekilen krizantemlerin, büyüme mevsimi boyunca düzenli olarak sulanması gerekir. Toprağın veya kompostun tamamen kurumasına asla izin vermeyin. Ancak su basmasını sevmedikleri için çok fazla sulamamaya dikkat edin.

Krizantem Gübrelemesi

Büyümeyi teşvik etmek için dengeli gübreyi Nisan ayının sonuna doğru uygulayın.

Yemyeşil büyümeyi daha da teşvik etmek için Haziran ayında azot bakımından zengin bir gübre de uygulayabilirsiniz. Amonyum sülfat veya organik tarımcılar için kurutulmuş kümes hayvanı gübresi peletleri kullanın.

Çiçeklenme sırasında, maruziyeti en üst düzeye çıkarmak için yüksek potasyumlu gübre ekleyebilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Ağaçlar Kaç Günde Bir Sulanır

Krizantem Zararlıları

Bu bitkiler birçok zararlıya karşı hassastır, ancak çoğu yalnızca yüzeysel hasar verir. Bitkileri düzenli olarak kontrol edin ve zararlıları ortaya çıkar çıkmaz müdahale edin.

  • Yaprak bitleri
  • Yaprak madencileri
  • Yaprak ve tomurcuk yılanbalığı
  • Kulağakaçanlar
  • Kapsid böcekleri
  • Kırmızı örümcek akarları

Krizantem Hastalıkları

Özellikle yetiştirme koşulları ideal değilse, çeşitli hastalıklar bu bitkileri etkileyebilir. Bunlar şunları içerir:

  • Beyaz pas – çok zarar verici ve kontrol edilmesi zor olabilir
  • Toz halinde küf – kuru koşullarda yaygın
  • Gri küf –  yağışlı havalarda gelişir
  • Virüsler

Krizantem Çoğaltma

Bir kümenin dışından 5-7,5 cm’lik sürgünleri çıkarın. Keskin bir bıçak kullanarak, tabandan uca mümkün olduğunca yakın kesin.

Alt yaprakları çıkarın ve kumu/perlit karışımıyla dolu saksılara koyun. Sulayın ve ardından bir seraya koyun veya şeffaf bir plastik torba ile örtün. 10°C veya üzerinde parlak ışıkta (doğrudan güneş ışığından uzakta) yerleştirin

Kök gelişimini teşvik etmek için kompostun her zaman nemli olduğundan ancak ıslak olmadığından emin olun.

Yaklaşık üç hafta içinde kök salmaları gerekir. Büyüdükçe daha büyük kaplar alın.

Birkaç ay içinde ekime hazır olmaları gerekir. Son dondan sonrasını bekleyin, dikkatlice sertleştirin ve salyangozlardan koruyun.

Krizantem Zehirlimi

Krizantemler, yutulduğunda kediler, köpekler ve atlar için toksik olan maddeler içerir. Bu yüzden meraklı evcil hayvanların keşfetmesi için bir yer seçerken bunu aklınızda bulundurun.

Tek Yıllık mı Yoksa Çok Yıllık mı?

En yaygın krizantemler sonbaharda yıllık olarak yetiştirilirken, dikkatli bir şekilde kışlanırsa bazı bölgelerde çok yıllık olarak da yetiştirilebilen çeşitler vardır. Daha soğuk bölgelerde, koruma için etraflarına saman veya yaprak dökmeyen dallar gibi gevşek malç ekleyin ve  ilkbaharda budanmayı bekleyin. Daha sıcak kış iklimlerinde, çiçek açtıktan sonra 20cm boyunda budanabilirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!