Ağaçlar Kaç Günde Bir Sulanır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağaç; Kökleri yerin derinliklerine inen, belirli periyotlarda oksijen üretimini sağlayan yaprakları olan, türlere göre değişiklik gösteren ve çok uzun yaşayan bir bitkidir. Fidenin toprağa dikilmesi ile bir süre sonra fidan hali elde edilir. Gelecekte ise, hücrelerin çoğalması, yaprakların oluşması ve büyümesi ile bir ağaç olur.

Ağaçların yoğun olduğu ve ağaçların yanı sıra diğer bitki, hayvan ve organizmaların da bulunduğu alana orman denir.Nefes almamız için çok önemli olan ormanları korumalı ve çevremizde yeşil alanlar çok bile olsa ormanlarımızı çoğaltmak için çaba göstermeliyiz.

Ağaçların ve Ormanların Önemi

Bir araştırmaya göre, bir yaprak saatte 5 ml oksijen üretir. Elbette elde edilen veriler tüm popülasyonları maksimize ederek yapılan ortalama bir hesaplamadır. Sadece bir saat içinde bir kişi yaklaşık 720 kez nefes alıp verir. Küçük hesaplamadan elde edilen veriler, bir kişinin bir saatte ihtiyaç duyduğu oksijen miktarının ortalama 53 litre olduğunu söylüyor. Bu arada, yüzleşmek üzere olduğumuz büyük sorunların farkında olmalıyız. Bir bitkiden saatte 5 ml oksijen alıyoruz, ihtiyacımız ise 53 litre. Bu, ihtiyaçlarımızın %1’i bile değil. Bitki topluluğu sayesinde yaşayabiliyoruz, bitkilerimizin yok olması, soluduğumuz nefesin de yok olması demektir. Bu nedenle ormanlarımızı ve ağaçlarımızı korumalı ve sayılarını artırmalıyız.

Ormanlarımızı ve ağaçlarımızı kaybetmemizin en önemli ve en yaygın nedeni sıklıkla görülen orman yangınlarıdır. Orman yangınlarının ve tahribatının nedenleri pikniğe gittiğiniz ormanda mangalın sönmesi, sigara izmaritleri,ağaç bakımlarının ihmali ve yaşanan sıcak havalardır. Son noktada yapılacaklar sınırlıyken, ilk üç nokta biz insanlar sayesinde oluyor. Pikniğe gittiğimizde daha dikkatli olmalı, izmaritleri tamamen söndürmeli, ağaç ve bitkileri düzgün bir şekilde dikmeliyiz.

Ağaçlar Kaç Günde Bir Sulanır

En verimli ve etkili sulama yöntemi damla sulamadır. Bu yöntem sayesinde hem ağaçların aşırı sulanmadan ölmesi hem de oluşabilecek yabancı otları önleyebiliriz. Bu şekilde su tüm ağaçlara eşit olarak dağıtılır. Ancak bir diğer sulama yöntemi de salma sulama yöntemidir. Bu yöntemle ağaç gövdelerine su değmemesi ve gölet olmaması hastalık olmuşmaması için son derece önemlidir.

Sulama sıklığı zamana ve bölgeye göre değişir. Yani Karadeniz bölgesindeki ağaçların sulama sıklığı ile İç Anadolu bölgesindeki ağaçların sulama sıklığı değişmektedir. Aynı şekilde bahar aylarında sulama sıklığı ile yaz ve kış aylarında sulama sıklığı farklılık göstermektedir. Ancak ağaçların büyümesi ve yeşillenmesi için 1-15 günde bir tek sulama yeterlidir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Keşke daha detaylı birşeyler yazsaydınız ben hiçbirşey anlamadım

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!