Vejetaryen Et, Bitki Bazlı Et Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[powerkit_alert type=”info” dismissible=”false” multiline=”true”]
Vejetaryen et, bitki bazlı malzemelerden yapılan et benzeri mamulleri ifade eder. Lezzetini ve dokusunu kaybetmeden etin yerini alması hedeflenmiştir. Bitki bazlı etler genellikle vegandır ve genel olarak soya fasulyesi, baklagiller, ayçiçeği tohumu, buğday vb.’den elde edilen bitki bazlı ürünlerden yapılır.
[/powerkit_alert]

İyi pişmiş bir biftek, ızgara da pişirilen çizburger, jambonlu ve peynirli ekmek arası sandviçler, bol baharatlı bir pastırma. Konu iyi yemek olduğunda, vejetaryen olmayanlar asla sınır değildir.

Çoğu, vejeteryanların şanssız oldukları konusunda hemfikirdir. Evet, vejetaryen yemeklerin tadı çok güzel olabilir ve insanların vejetaryen olmak için kesinlikle nedenleri vardır, ancak lezzetli yiyecekleri kaçırdıkları inkar edilemez.

Yoksa sen de mi vejeteryansin?

Et yemeyenler için, bitkilerden elde edilen ama tadı gerçek ete benzeyen alternatifleriyle yepyeni bir mutfak açılıyor!

Vejetaryen Et

Evet, konsept göründüğü kadar basit. Bitki bazlı et, tamamen bitki bazlı malzemelerden yapılan et benzeri ürünleri ifade eder. Birçok insanın arzu ettiği etli lezzet ve et hissinden ödün vermeden etin yerini alması hedeflenmiştir.

Vejetaryen Et örnekleri

Bitki bazlı etlerin bazı örnekleri, tümü soya fasulyesinden yapılan tofu, yuba ve tempeh’dir. Bu et tamamen vejeteryandır ve hızla popülerlik kazanmaktadır. Burger King’in bitki bazlı whopper’ını denemiş olabilirsiniz!

Bitki bazlı et fikri çok da yeni değil; Birçoğu aslında eski tariflerden yapılır. Bu fikir ilk olarak Asya kültürlerinde geliştirildi, ancak o zamandan beri çeşitli et alternatiflerine elde edilerek büyük ölçekli ticari olarak dağıldı.

Bu protein açısından zengin et, baklagiller, tohumlar veya tahıllar dahil olmak üzere çeşitli bitki türlerinden elde edilmektedir. Bu tür yüksek protein kaynaklarına örnek olarak ayçiçeği tohumu, soya fasulyesi, buğday, bezelye, mercimek ve şeker kamışı örnek olarak gösterilebilir.

Bitkisel kaynaklı et nasıl yapılır?

Vejetaryen et üretim süreci üç adıma ayrılabilir :

  1. Protein izolasyonu
  2. Formülasyon
  3. İşleme

İlk olarak, proteinler bitki kaynağından ayrıştırılır ve vücudumuz daha iyi sindirebilmemiz için işlenir.

Formülasyon adımında, ekstrakte edilen proteine, gıda yapıştırıcıları ve un veya bitkisel yağ gibi diğer bileşenler eklenir. Bu, bitki bazlı ürüne, tüm bileşenlerin birbirine yapışmasını sağlayarak, çiğnenmesine izin veren et benzeri doku üretilir. Geleneksel et rengini taklit etmek için gıda boyası da eklenebilir. Bu karışım daha sonra geleneksel etin besin değerine uyması için besinlerle zenginleştirilir.

Son adım, daha çok fiziksel bir süreçtir ve bitki bazlı ürüne et benzeri dokusunu ve kıvamını verir. Bitki bazlı et, eti çiğnemek için ısıya ve mekanik strese maruz bırakılır; Yani tüm bu aşamalardan sonra bir vegan burgeri ısırdığınızda gerçek et gibi hissettirir.

Vejetaryen et daha sağlıklı mı?

Araştırmalar, et tüketiminin protein ve temel vitaminleri diyetinize almak için önemli olduğunu gösteriyor, ancak çok fazla, özellikle kırmızı et yemenin de olumsuz yanları olmaktadır.

Bitki bazlı etin bağırsaklar için kırmızı et kadar sindirimi zor olmadığını söylemek doğru bir tabir olabilir. Aynı zamanda kolesterolü de düşüktür ve bitki bazlı et yemek, kırmızı et sevenler için büyük bir endişe olmasına rağmen, gelecekteki kalp hastalığı riskinizi artırmaz.

Aynı araştırmada bitki bazlı etlerin, kas proteinlerimizi yapmak için gerekli olan temel amino asitleri içerdiği tespit edilmiştir. Düzenli olarak spor salonuna gidiyorsanız ve protein alımınızı artırmanız gerekiyorsa, bir dahaki sefere bitki bazlı etleri deneyebilirsiniz. Vejetaryen et aynı zamanda iyi vitamin ve mineral kaynaklarıdır ve daha az yağ içerir.

Ancak, bazı bitki bazlı et alternatiflerinin yüksek oranda tuz içerdiğini akıldan çıkarmamak gerekir.

Bitki bazlı et yetiştirmek daha çevre dostu mu?

Bir hayvan çiftliğini işletmenin bir tarladan çok daha fazla kaynak gerektirdiğine şüphe yoktur. Hayvan çiftlikleri çok daha fazla su kullanır ve sera gazları salarak küresel ısınmaya katkıda bulunur. Küresel ısınmaya en büyük katkıda bulunanlardan biri, esasen atmosfere salınan metan gazı olan inek osuruklarıdır.

Bitki bazlı et çiftlikleri çevreyi daha az kirletir ve çok fazla toprak, su gerektirmez. Dünya, gezegendeki hemen hemen her süreç için suyu daha verimli kullanan alternatifler ararken, hayvansız et üretimi gelecek için umut verici bir yoldur.

Bununla birlikte, bitki bazlı et çiftliklerinin karbon ayak izi vardır. Bu ayak izinin ne kadar büyük olduğunu ancak daha fazla araştırma ile öğrenebileceğiz.

Vejetaryen etle ilgili en büyük sorun

Vejetaryen et endüstrisinin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük sorun, pek çok tüketicinin bitkisel et fikrine alışık olmaması nedeniyle satın almamasıdır. İnsanlar bu bitkisel et fikrisini garip buluyor. Ve gerçekçi olmak gerekirse, haklı oldukları noktalarda var.

“Vejetaryen” köftesi olan ızgara burger fikri, hemen hemen tüm geleneksel et severlere garip geliyor. Birçok insan, bitki bazlı etlerin hepsinin doğal olmadığını düşünüyorlar.

Pek çok insan bitki bazlı etin görünüşünü dahi sevmiyor, bu yüzden birçok şirket daha çekici görünmesi için, şekerpancarından elde edilen doğal gıda boyası ekliyorlar.

Çok uzun yıllar boyunca hayvanlardan et yedikten sonra, daha sürdürülebilir olsa da radikal fikre alışılması anlaşılır bir şekilde biraz zaman alabilir!

Referanslar

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128148747000067
  • https://www.nature.com/articles/s41467-020-20061-y
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!