Perlit Nedir? Vermikülit Nedir?

Perlit Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Perlit ve vermikülit arasında karar vermeye çalışmak oldukça zordur. Bunun için öncelikle Perlit nedir ve vermikülit nedir sorularının cevabını bulmak gereklidir. Tek hatırlayabildiğiniz, birinin küçük strafor toplara benzediği değil mi?

Perlit ve vermikülit arasındaki farkı bilmek yetiştiriciliğiniz için önemlidir. Çok benzer görünüyorlar, ancak birkaç önemli farklılıkları vardır.

Ayrıntılara girelim ve tüm kafa karışıklığınızı giderelim!

Perlit Nedir?

Perlit Nedir sorusunun cevabını verelim. Perlit hafiftir, kullanımı kolaydır, temiz ve kokusuzdur. pH 6.6 ile 7.5 arasındadır.

Perlit torbasının hikayesi volkanik cam olarak başlar – ancak herhangi bir volkanik cam değil. Obsidiyen suyla temas ettiğinde oluşur ve yüksek su içeriğine sahip benzersiz bir volkanik cam türü oluşturur. Üreticiler perliti ısıttığında, küçük beyaz toplar halinde şişer. Toprağı havalandırmak ve suyu tutmak için genellikle bu küçük beyaz topları – perlit dediğimiz – saksı toprağına karıştırırlar. Tüm gizli kuytu ve çatlaklarda küçük topların yüzeyinde biraz su ve hava tutulur.

Bahçenizde sulamalar arasında toprağın tamamen kuruması gereken bitkiler varsa perlit iyi bir seçimdir. Örneğin, bir kaktüs veya sukulent yetiştiriyorsanız, perlit toprağa harika bir katkıdır.

Perlit Ne İşe Yarar

Çok gözenekli olduğu için, perlit fazla suyu çabucak tahliye eder.

Başlıca kullanım alanları, toprak havalandırmasını iyileştirmek, toprağı hafifletmek ve bitkilerinizin kökleri için daha iyi drenaj ve oksijenlenme sağlamaktır.

Vermikülit nedir?

Vermikülit, toprağınızdaki potasyum, kalsiyum ve magnezyum ile etkileşime girer. Ayrıca bitkilerinizin pH’ını biraz yükseltmeye yardımcı olur.

Vermikülit, emici ve süngerimsi bir silikat malzemenin sıkıştırılmış kuru pullarından yapılır. Vermikülit, altın kahverengi ila koyu kahverengi renktedir ve bazen karıştırıldığı saksı toprağından ayırt edilmesi zordur. Vermikülite su eklendiğinde, pullar solucan benzeri bir şekil alır ve emici bir sünger gibi davranır.

Vermikülit, toprağın nemli kalması ve kurumaması gereken bitkiler için kullanılır. Su seven bitkiler için vermikülit kullanmak veya saksı toprağınıza sağlıklı bir kürek karıştırmak doğru yoldur. Su eklendiğinde hacminin 3 ila 4 katını tutabilir.

Vermikülit Ne İşe Yarar

Vermikülit ayrıca sünger gibi davrandığı ve perlitten daha fazla su emdiği için toprağı havalandırmaz. Bu, bitki kökleri için daha az oksijen anlamına gelir. Nemli toprağa ihtiyaç duymayan bitkiler yetiştirirken kullanırsanız, bitkilerinizin kök çürümesine maruz kaldığını görebilirsiniz. Bu nedenle, toprağınızın ne kadar su tutması gerektiğine karar verirken bitkilerinizin ihtiyaçlarının farkında olun.

Vermikülit ve Perlit Arasındaki Farklar

Perlit nedir ve Vermikülit Nedir sorusunun cevabını verdikten sonra değinmemiz gereken konu bunlar arasında ki farklılıklardır, Vermikülit ve perlit arasında büyük farklılıklar vardır, bu nedenle doğru olanı seçmek önemlidir, böylece yetiştireceğiniz bitkiler için en iyi yetişme ortamını sağlarsınız.

Ana farkı zaten bitkibilimi.com da yayınlanan bu makalenin üst kısmında anlattık: Vermikülit toprakla karışır ve suyun tutulmasına yardımcı olur. Perlit karıştırıldığı toprağa drenaj sağlar.

Vermikülit birçok çimlendirme sisteminde kullanılır. Her ikisi de fideleri, genellikle tohum oluşumunu engelleyen mantarlardan korur ve tohumların başladığı küçük baklalarda suyun tutulmasına yardımcı olur.

Tavsiye Bağlantı: Kenevir yetiştiriciliği

Perlit mi Vermikülit mü Hangisini Kullanmalısınız?

Eğer bahçenizde perlit kullanırsanız;

  • Onları tekrar sulamadan önce kuruması gereken bitkilerinizi korursunuz
  • Fidanlarınızı ayrı saksılara naklederken kolaylık sağlar
  • Bahçenizdeki killi toprağı gevşetmenizi sağlarsınız.

Perlit, killi topraklara eklendiğinde hem yüzey kabuğunu hem de su birikintilerini ortadan kaldırır. Ayrıca bahçe toprağınızdaki toprak sıcaklığı dalgalanmalarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Eğer bahçenizde Vermikülit kullanırsanız;

  • Nemli tutulması gereken bitkileriniz için bir katkı maddesine ihtiyacınız vardır.
  • Güçlü fideler geliştirmesini istiyorsunuzdur.

Vermikülit kalıcı bir toprak düzenleyicidir ve kompost gibi toprağınızda bozulmaz. Vermikülit, sulandığında veya yağmur yağdığında, toprak kurumaya başlayana kadar suyu toprakta tutar. Vermikülit saksılarda, çimlerde ve kompostlama için kullanılabilir. Substrata eklenen mantarlar için mikolojide kullanılabilir.

Perlit Nedir? Vermikülit  Nedir? sorusunun cevabını ve aralarında ki farkı sizlerin bilgisine sunduk. Sonuç olarak her ikiside bitkileriniz için son derece gerekli olan dolgu maddeleridir. Doğru bitki için doğru olanını kullanmanız kaydıyla tabi ki.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!