Biberiye Çayının ve Yağının Faydaları

Biberiye
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan ve besin değeri yüksek olan biberiye bitkisi çok faydalıdır. Biberiye bitkisi çoğunlukla yemeklerde ve uçucu yağların yapımında kullanılır.

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye çayı faydaları saymakla bitmez derecede fazladır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde inanılmaz olumlu etkileri vardır. Bunları kısaca sıralayacak olursak;

 • Biberiye çayı sindirimi düzenleyerek daha sağlıklı bir sindirim olmasını kolaylaştırır.
 • Midede bulunan gaz ve şişkinliği azaltır ve spazm giderici bir özeliğe sahiptir. Ayrıca bağırsaktaki iyi huylu bakterilere yardımcı olup besin emilimini hızlandırır.
 • Biberiye çayında bağırsakta bulunan mikroflorayı ve iyi huylu bakterileri dengelemeye yardımcı olacak bir madde olan karnosik asit içerir.
 • Biberiye çayı içen insanlarda sindirim sistemi rahatsızlıkları olmaz. Olsa dahi iyileşme eyilimine girer. Mide rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur.
 • Sağlıklı bir insanda olması gereken bağırsak florası vücuttaki enfeksiyon ve hastalıkları daha kolay gidereceğinden yağları daha verimli işleyip kilo kaybına neden olur dolasıyla zayıflamanıza yardımcı olur.
 • Serbest radikal hücrelerini ortadan kaldırmak için çalışır. Serbest radikal hücreleri vücuda zarar veren oksidatif yani strese neden olan hücrelerdir. Oksidatif hücreler stres Alzheimer hastalığı, erken yaşlanma ve kanser hücrelerini barındıran rahatsızlıklar ile ilişkilidir.
 • Biberiye çayı serbest radikallerin sebep olduğu zararları önlemek maksadıyla asntioksidanlarını bu zararlı hücrelere karşı kullanmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle zararlı bakteri ve virüslere geçit vermez . Etken madde olarak yüksek miktarda C ve A vitaminine sahip olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca biberiye çayında magnezyum, potasyum ve kalsiyum da vardır.
 • Biberiye çayı faydaların  dan bir diğeri ise kan şekerini ve kalp sağlığını düzenlemede vücuda yardım eder. İçerisinde bulunan kampen, luteolin ve karnosol maddelerinden dolayı kan şekeri seviyesini ve kalp sağlığının gelişiminin faydalı ve verimli olmasını sağlar.

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre biberiye çayının kalp sağlığına faydasının rosmarinik asidinin lipitlerin bozulmasını önlemeye yardımcı olduğunu öğrenmişlerdir. Başka bir araştırmaya göre ise biberiye çayının yüksek tansiyonu düşürdüğünü görmüşlerdir. Uzmanlar sonuç olarak ise biberiye çayının kanı incelttiğini , kan dolaşımını kolaylaştırdığını ,kan pıhtıları ve kalp krizi riskini azalttığını söylemişlerdir.

Tavsiye Bağlantı: Çilek Fusarium Hastalığına Dirençli Yeni Gen

 • Saçların uzamasını sağlar. Biberiye yağı saçkıran yani diğer adı ile alopesi gibi erken saç dökülmesi hastalıklarında doğal bir ilaç olarak görülmüştür.

Biberiye çayı içmekte aynı yararları sağladığı görülmüştür.Şöyleki : Biberi çayı saç kökü hücrelerine uyarı gönderip saç köklerinin büyümesini sağlayıp kan dolaşımını da arttırmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.Kan dolaşımının artması sonucunda tüy kökleri daha sert ve gür çıkmaktadır. Biberiye çayı saçların uzaman ve saçların durulanması esnasında saç bakım kremi yada şampuan olarak da kullanılmaktadır.

 • Ruh halinizi düzeltip hafızanızı kuvvetlendirir. Üniversite öğrencileri arasında yapılan bir çalışmada biberiye çayını 1 ay boyunca günce iki kez 500 mg olarak tüketilmesi sonucunda hafızanın güçlendiğini ve uyku kalitesinin arttığı gözlemlenmiştir.
 • 20 sağlıklı kişi üzerinde yapılan bir başka deneyde ise zihinsel bir testten önce 4 ila 10 dk arasında biberiye solutulmuş ve sonucu konsantrasyon, ruh halinde iyileşme ve performansların da artma meydana geldiği saptanmıştır.

Biberiye Yağının Faydaları

Geçmiş dönemlerden bu döneme kadar gelmiş olan ve çeşitli alanlarda kullanılan biberiye yağı genel anlamda kozmetik, sağlık gibi bir çok alanda kendine yer bulmuştur.

Dedelerimiz ninelerimizin tabiri ile mucize yağıda denilen biberiye yağının faydaları.

 • Baygınlık hissi geldiği zaman biberiye yağını koklamanız ayılmanıza yetiyor.
 • Şakaklarınıza sürdüğünüz zaman ve günde bunu birkaç kez tekrarladığınız zaman sigara içme isteğinizi azalttığını göreceksiniz.

Biberiye yağını düzenli bir şekilde morarmış bölgeye sürerseniz tedavi ettiği ve morlukların geçtiğini görürsünüz.

 • Biberiye yağını al karın tarafına sürdüğünüz zaman kabızlık rahatsızlığınızı tedavi edeceğinizi unutmayın.
 • Baş ağrısı tedavisinde de kullanılan biberiye yağı avuç içinize sürüp kokladığınızda başınızın ağrısının geçtiğine şahit olacaksınız.
 • Biberiye yağı faydalarından bir diğeri ise selülit tedavisinde kullanılıyor olması.Duş sonrasında selülitli bölgeye düzenli bir şekilde sürüldüğünde selülit giderici özelliğinin de olduğu görülecektir.
 • Duş sonrasında bir iki damla avucunuza aldığınız biberiye yağını saç diplerine sürüp masaj yapmanız halinde saç dökülmesine iyi geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca kullanmış olduğunuz şampuanın içerisinde iki damla damlattıktan sonra iyice karıştırın ve kepeklenme sorununuz artık kalmasın.

Biberiye Yağının Zararları

Her bitkide olduğu gibi biberiye de de aşırı kullanımda ve düzensiz kullanımda zararları görülebilmektedir. Biberiye yağının zararları da yok değildir..

Biberiye yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken belirli şartlar vardır. Biberiye yağını kesinlikle tek başına kullanmamanız gerekir. Zeytinyağı yada ne ile kullanmak istiyorsanız o madde ile seyreltmeniz gerekir. Yoksa ağır gelebilir ve cildinizde sorunlar meydana gelir. Hamile yada emzirme dönemindeki kadınlar yüksek tansiyon sorunu olan kişiler kesinlikle biberiye yağını kullanmasınlar yada doktor gözetiminde kullansınlar. Aşırı kullanımda mide bulantısı kusma akciğerde ödem gibi ciddi sağlık sorunlara yol açar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!