Stevia Nasıl Yetiştirilir Şeker Otunun Faydaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şekere bir alternatif arıyorsanız, başka yere bakmayın – güzel, inanılmaz derecede tatlı ve büyümesi kolay stevia bitkisini deneyin. Ayrıca stevia şeker otu olarak da bilinir.

Stevia nedir

Bu büyüleyici bitkinin küçük beyaz tübüler çiçekleri ve koyu yeşil yaprakları vardır. Kışın kolayca zarar göremeye meyillidir, bu sebeple genellikle tek yıllık olarak yetiştirilir. Şekerden 150 kat daha tatlı olduğu bilinen süper tatlı yaprakları nedeniyle genellikle şeker yerine kullanılır. Bu paragraf stevia nedir sorusunda cevap olmuştur ziyaretçilerimize

Stevia bitkisi ne için kullanılır

Tatlı yaprakları doğrudan stevia bitkisi üzerinden koparılıp yenilebilir veya kurutulabilir, toz haline getirilip su içerisinde konsantre haline getirilebilir. Stevia, şeker alımını azaltmak isteyen insanlar tarafından sıkça kullanılır. Bir çay kaşığının sekizde biri, kurutulmuş, toz haline getirilmiş stevia yaprağının tatlılığı, bir çay kaşığı şekere eşdeğerdir.

Stevia nasıl yetiştirilir

Şeker otunun tohumdan yetiştirilmesi zordur, bu nedenle mağazadan satın alınan otlar en iyisidir.

  • Son dondan sonra bahçede güneşli, iyi drene edilmiş bir yer seçin. Ancak yazların çok sıcak olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bitkiniz biraz öğleden sonra gölgesini takdir edecektir. Ayrıca saksılarda iyi yetişir – kurumasına izin vermeyin.
  • Size bol miktarda kuru yaprak sağlamak için üç veya dört bitki yeterli olmalıdır. Onları 35-40 cm aralıklarla dikin.
  • Yaprakları düzenli olarak hasat etmek, gür büyümeyi teşvik eder.
  • Bitkiler çiçek açmaya başladığında hasat edilen yapraklar en tatlı halindedir.

Stevia’nın bakımı

Stevia’nın köklerinin kurumasını önlemek için sıcak dönemlerde düzenli olarak sulanması gerekir. Bir kompost veya malç tabakası eklemek, kökleri nemli ve serin tutmaya yardımcı olacaktır. Stevia’nız bir tenceredeyse, toprağın yüzeyi kuruduğunda sulayın. Stevia kök çürümesine meyilli olduğundan soğuk aylarda aşırı sulamadan kaçının. Stevia’nın çok fazla gübreye ihtiyacı yoktur, ancak yaz ortasında GoGo Juice gibi sıvı bir gübre ile beslemek bitkiye canlılık verecektir.

Tavsiye Bağlantı: Karanfil Çiçeği Nasıl Yetişir ve Bakım Nasıl Yapılır

Hastalıklar ve zararlılar

Salyangoz jeli veya salyangoz ve salyangoz bariyeri kullanarak stevia’nızı salyangoz ve salyangozlardan koruyun. Yaprak bitleri de bu tatlı bitkileri loldukça ilgi çekici bulurlar;

Bu zararlılardan korunmak için uygun bitki koruma ürünlerini kullanabilirsiniz. Sıcak-nemli iklimlerde, mantar hastalıkları yaygınlaşır. Bitkileriniz için iyi hava sirkülasyonu sağlayın ve onlara organik bir mantar ilacı uygulayın. Toprağınız çok ıslaksa kök çürüklüğü bir sorun olabilir, bu nedenle stevia’nızı aşırı sulamamaya dikkat edin.

Stevia bitkisi üretimi

Kesimlerden büyüyen stevia

Stevia tohumlarının çimlenmesi zor olabilir, bu nedenle Stevia’yı yaymanın en iyi yolu yaz sonunda kesimler yapmaktır.

  • Yaklaşık 10-20 cm’lik kesimler yapın.
  • Bunları kaliteli bir çoğaltma karışımına yerleştirin ve nemli tutarak bekletin.
  • Kesimleriniz güçlü kökler oluşturduğunda, onları daha büyük saksılara nakledin.
  • Don tehlikesinden sonra ilkbaharda bahçeye dikin.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!