Bitkilerde Çiçeklenmeyi Anlamak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Çeşitli bitkilerin çiçekleri, çevresel ipuçlarına bağlı olarak belirli mevsimlerde çiçek açar. Nergisler ilkbahar başında, ortancalar yazın, krizantemler sonbahar-kış aylarında, ixoras (Batı Hint Yasemini) ise tüm yıl boyunca çiçek açar. Bitkiler ne zaman çiçek açacaklarını nasıl biliyor?

Understanding Flowering in Plants

Çevresel ve Gelişimsel İpuçları

Environmental and Developmental Cues

Bitkiler, çevreden ve bitki içinden gelen sinyaller sayesinde çiçeklenme için doğru zamanı tespit eder. Çiçekler açtığında tozlaştırıcıların varlığını ve tohum gelişimi için uygun koşulları sağlamayı amaçlarlar.

Çiçek Oluşumu İçin Sinyal Faktörleri

Signaling Factors for Flower Formation

  • Gün Uzunluğu:Bitkiler değişen mevsimleri gün uzunluğuna göre algılar; uzun gün ve kısa gün bitkileri karanlığın süresine tepki verir.
  • Işık Kalitesi:Işık kalitesi, bitki büyümesini ve çiçeklenmeyi düzenlemek için ışığın varlığına bağlı olarak fitokrom pigmentinin dönüşmesiyle çiçeklenmeyi etkiler.
  • Hormonlar:Gibberellinler çiçek oluşumunda rol oynar, bazı bitkilerde çiçeklenmeyi teşvik ederken diğerlerinde ise inhibe eder.
  • Soğuk Sıcaklıklar (Vernalizasyon):Bazı bitkiler, önümüzdeki baharda çiçeklenmeyi teşvik etmek için belirli bir süre boyunca soğuk sıcaklıklara maruz kalmayı gerektirir.
  • Otonom Yol:Bitkiler, dış etkenlerin yokluğunda çiçeklenmeyi başlatan ve üremeyi sağlayan özerk bir yola sahiptir.

Bu yollar bitkisel durumdan çiçeklenme durumuna geçişi kontrol eden iki entegratör gende (FT ve SOC1) birleşir. 2007 yılında florigen olarak tanımlanan FT proteini, koşullar optimal olduğunda çiçeklenmeyi tetiklemek için çeşitli yollardan sinyaller alır. Bitkilerde çiçeklenme zamanının karmaşık genetik kontrolü, başarılı üremeyi sağlamak için doğanın karmaşık sistemini vurgulayan birçok faktörü içerir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!