Mersin Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Mersin Bitkisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz ve Kuzey Afrika’ya özgü mersin bitkisi (Myrtus communis) eski çağlardan beri ev ve bahçe bitkisi olarak sevilmiştir. Eski Yunanlılar ve Romalılar, tıbbi ve mutfak amaçları için yaprakları tercih ettiler ve narin, tatlı kokulu beyaz çiçekleri sevgi ve masumiyet anlamları taşıdığını düşündüler. 16. yüzyılda mersin bitkisi İngiltere’ye geldiğinde, bahçıvanlar bu sembolizmi sürdürmeye devam ettiler. Mersin dalları bugün hala kraliyet İngiliz düğün buketlerinde kullanılmaktadır.

Bitkinin koyu yeşil yaprakları adeta mızrağa benzer ve köseledir. Küçük beyaz, tüyleri olan, kaseye benzer şekildeki çiçekler yaz sonunda açarlar yani Mersinin çiçek açması uzun, sıcak bir yazdan sonra olur, ardından yaban mersini büyüklüğünde ve sonbaharda mora benzeyen siyah renkli yenilebilir etli meyveler oluşurlar. Her meyve içinde otuz adete kadar tohum oluşabilir.

Doğada gür olmasına rağmen, mersin alçak yayılan bir çalı, dik küçük uzun bir ağaç veya küçük bir bonsai olarak yetiştirilebilir. Çeşitliliğe ve koşullara bağlı olarak, bu çok yıllık ağaç 10 ila 20 yılda 5 metre boyuna kadar ulaşabilir.

Mersin Bitkisi Bakımı

Mersin, sırt ekim şeklinde toprağa, bir kaba, bir çit veya bordürde gruplandırılmış veya bağımsız bir aksan olarak ekilebilir. Kuraklığa dayanıklı, hayvanlar karşısından yenmeye dayanıklı ve bakımı kolay mersin bitkisi, güneşli alanları zarif bir şekilde doldurduğu şehirden kıyıya ve kır evlerine kadar çeşitli bahçe tarzlarını renklendirebilirler.

Mersin Bitkisi ve Işıklanma

Bitkiyi, soğuk ve kuru rüzgarlardan korunan batı veya güney cephede bulunan bir noktada kısmi güneşe ile yetiştirmek uygun olur. Bir bonsai olarak iç mekanda büyürken çok fazla ışığa ve havaya ihtiyaç duyar. Sıcak yaz aylarında kısmi gölgede dışarıya yerleştirilebilmektedir. Sonbaharda, sıcaklığın yaklaşık 10 santigrat derece olduğu serin bir odaya taşıyın. Güneye cephede bir pencere kenarına yerleştirmek en doğru olanıdır.

Mersin Bitkisi Toprak İsteği

Mersin Bitkisi nemli fakat iyi drene edilmiş bir toprağa ekin. En iyi büyüme ortamını sağlamak için kil bazlı bir kompostta, iyi havalandırma ile filtrelenmiş ışıkta camın altına dikin.

PH’ı 8,3’ün üzerinde olan yüksek alkali topraklarda demir eksikliğine dikkat edin. Bu durumda, toprak pH’ını elementer kükürt veya azotlu gübre uygulaması uygulayın.

Mersin Bitkisini Sulama ve Gübreleme

Bitki gençken kök bölgesini düzenli olarak (haftada bir yada birden fazla defa) sulayın, ancak olası demir eksikliğine katkıda bulunabileceğinden aşırı sulama yapmaktan kaçının. Daha yaşlı bir bitki her iki ila dört haftada bir daha derin fazla sulamayı tercih eder, fakat kısa süre olması koşuluyla da susuz da yapabilir.

Mersin bitkisi, musluk suyundaki yüksek kireç konsantrasyonlarını tolere etmez. Sulama için yağmur suyunun toplanması bitkiye fayda sağlayabilir.

Erken ilkbaharda yılda bir kez açık havada gübreleyin. İç mekanlarda, büyüme mevsimi boyunca haftalık olarak sıvı gübre kullanın. Bitkiyi kış aylarında izleyin çünkü biraz daha büyürse iki haftada bir gübreleme yapmanız gerekebilir.

Tavsiye Bağlantı: Stevia Nasıl Yetiştirilir

Mersin Bitkisi Ne kadar Sıcaklık İster

Bitki -10 santigrat dereceye kadar dayanıklıdır. Yüksek nem konusunda dayanıklı değildir ve neme tolerans gösteremez.

Mersin Bitkisi Nasıl Çoğaltılır

Tohumları elde etmek için,bir sürgün çiçek açtığında, önce tomurcukları çıkarın. Doğrudan güneş ışığından uzakta 50/50 kum ve kompost karışımıyla ekin. Köklenme altı ila on iki hafta sürer. Her örneği kumlu kompostun içine koyun ve kışı iç mekanda donmayan bir yerde geçirin. İlkbaharda açık havada yetiştirilebileceği yere şaşırtın.

Bitki Bilimini instagramdan takip edebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!