Gülleci Bulamacı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gülleci Bulamacı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halk tarafından gülleci bulamacı nedir ve diğer alternatif isimlerde çeşitli isimlerle bilinen kalsiyum polisülfid pestisit olarak kullanılması ilk olarak 1802’de İngiltere’de keşfedilmiştir. Fungisit ve akarisit aktiviteye sahip kimyasal bir karışımdır. Gülleci bulamacı neye denir ve Gülleci bulamacı nasıl yapılır konularının cevabını alabileceğiniz, detaylı bir tarif yazdık.

Gülleci Bulamacı Nedir

Gülleci Bulamacı fungisit ve akarisit etikiye sahip bir bitki koruma ürünüdür. Gülleci bulamacı 10.7 gibi yüksek bir pH değerine sahip olduğu bilinmektedir. İçerdiği kükürt sayesinde hastalık ve bitki zararlılarıyla mücadelede iyi bir araçtır.

Gülleci Bulamacı Faydaları

Gülleci Bulamacı veya California Bulamacı olarak da bilinir. Kabuk biti, şeftali yaprağı kıvrılma hastalığı ve siyah nokta hastalığına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Çok etkili sentetik inorganik fungisit olarak sınıflandırılan kalsiyum polisülfit, çevre için daha güvenli olarak kabul edilir ve özellikle elmalarda siyah nokta ve sert çekirdekli meyve ağaçlarında monilia gibi hastalıklara karşı organik tarımda kullanılabilir.

Mitokondride sentezlenen enzimlere etki ederek mantar solunumunu engeller ve ayrıca elektron taşınmasını engelleyerek mantar sporlarının ölmesine neden olur. Ayrıca hedef olmayan organizmalar için toksik değildir veya orta derecede toksiktir.

Ülkemizde yapılan bir çalışmada Fusarium oxysporum f. sp.’nin nano formülasyonu bulundu. Lycopersici ve Botrytis cinerea’nın in vitro misel büyümesi ve spor çimlenmesi üzerinde inhibitör etkileri olduğu sonucuna varıldı.

Gülleci Bulamacı için Ne Gerekiyor

Gülleci Bulamacı yapımında kullanılan maddeler için neler gerekiyor ve tam olarak gramajları ne kadar olmalıdır.

 1. 10 lt su,
 2. 3 kg kükürt,
 3. 1,5 kg Sönmemiş kireç veya 3 kg sönmüş kireç

Gülleci Bulamacı Nasıl Yapılır

 • Kükürt ve kireç bir kutuya dökülür. Üzerine su konur ve kireç su ile sönmeye başlayınca bir miktar ısı açığa çıkar.
 • İyice karıştırılıp kireci söndürüldükten sonra ateşe verilir ve pişirilir.
 • Kaynatıldığında karışım köpürür ve şişer. Bu aşamada sürekli karıştırmaya devam edilir. Karıştırılmazsa taşabilir. Şişlik durdurulamıyorsa kısa bir süre ocaktan alınır ve kontrol altına alındıktan sonra pişirmeye devam edilir.
 • Üzerinde çok ince bir köpük tabakası kaldığında ateşten alınır ve soğumaya bırakılır.
 • Soğutma işleminden sonra bulamaç kalıntıları dibe çöker. Daha sonra tortudan kurtulmak için süzülmelidir. Kabın dibindeki kireç ve kükürt artıkları temizlenmezse dip delinebilir.
 • Kabın dibinde kalan kalıntı su ile karıştırılarak ağaçların gövdelerine sürülebilir veya kullanılacak toprakla karıştırılabilir. Kükürt ayrıca toprak pH’ını düzenler ve kükürt içerdiği için böcekleri uzaklaştırır.
 • Elde edilen sıvı Gülleci bulamacı yani California Bulamacı, Kireç Kükürt ve Kalsiyum Polisülfid olarak da bilinir. Oluşan alkali gübrenin pH’ı 10.7 civarındadır.

Çok güçlü bir koku olduğu için uygulama sırasında maske ve gözlük kullanmanızı öneririz. Gülleci Bulamacı nedir sorusundan sonra ne işe yarar ve ne zaman kullanılır başlıklarını hemen aşağıda hizaladık.

Gülleci Bulamacı Ne İşe Yarar

 • Kabuk biti, pamuk zararlıları ve külleme ile mücadelede doğal bir kontrol maddesidir.
 • Damlatmadan vererek toprak düzenleyici olarak kullanılabilir.
 • Elma ve armut ağaçlarında siyah nokta oluşumunu engeller.
 • Asmada külleme, asma uyuzu, külleme ve ölü kol hastalığına karşı mücadelede
 • Ayvalarda bakteriyel çürüklük benzeri fungal hastalıkların önlenmesi
 • Domateslerde yaprak küfü, kalsiyum noksanlığı, gri küf, külleme, bakteriyel çürüklük mücadelesi
 • Zeytinlerde pamukçuk ve filiz kuruması mücadelesi
 • Domates ve ayvalarda bakteriyel çürüklük, gri küf ve yaprak küfü ile mücadeledesinde

Gülleci Bulamacı Ne Zaman Kullanılır

İlkbahar ve yaz aylarında zararlıların topraktan ağaca göç etmesini engelleyerek ve aşırı güneşe maruz kalmaktan vücudun yanmasını engelleyerek faydalı bir etkiye sahiptir. Ayrıca Gülleci bulamacı hazırlanırken ağacın tabanında oluşan tortunun ağaç gövdesine uygulanması, kışın ağacı sıcak tutar ve dona karşı koruyucu bir etki sağlar.

Tavsiye Bağlantı: Ağaçlar Kaç Günde Bir Sulanır

Gülleci Bulamacı Dozajı Nedir?

Gülleci bulamacı dozajı çok fazla önem taşımaktadır, bunu da siz değerli okurlarımıza iki madde hâlinde sunacağız.

Birinci Doz Uygulama

Ağaçlarda meyve için herhangi bir uygulama yapılmaz. Gülleçi bulamacı uygulama zamanı Aralık ayında yaprak döken meyve ağaçlarına uygulanır. İlk uygulamayı Aralık ayında yaparsanız, don hasarını kontrol etmek, hastalık ve zararlıları kontrol etmek kadar etkili olacaktır.

Aralık ayında soğuk bölgelerde, kullandığınız karışım için 100L suya 3L Gülleci gübresi kullanılması tavsiye edilir.

İkinci Doz Uygulama

Çiçeklenme öncesi ikinci uygulama için Şubat-Mart ayları arasında 1,5 litre karışım 100 litre suya, Mart-Nisan aylarında ise 1 litre karışım 100 litre suya kullanılabilir. Bir geri pompa için 250 ml yeterlidir. %1 veya %1,5’i geçmemek mantıklıdır.

Bu yazımız hakkında ekstra bir bilgiye sahipseniz veya aklınıza takılan herhangi bir soru işareti var ise yazımız altına yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. En geç 24 saat içerisinde yorumlarınız onaylanmış olup, Gülleci Bulamacı hakkında soru ve bilgilerinizi yayınlamış olacaksınız.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. 20 Kasım 2022, 13:39

  bakır hurdası fiyatları

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!