Nergis Çiçeğinin Anlamı Nedir? Nergis Çiçeği Bakımı

Nergis Çiçeği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Magnoliopsida sınıfının Amaryllidaceae ailesine mensup olan nergis çiçeğinin botanik adı Narcissustur. Doğal yaşam alanları olan Güney Afrika ,Kuzey Avrupa ve Japonya gibi Akdeniz kıyılarında yetişmektedir. Nergis çiçeği üretimi ve ticareti olarak ilk sırada Avrupa ülkeside olan Hollanda yer alır. Bu çiçeğin 40’a yakın türü vardır ve sapları 20 ile 80 cm arasında büyümektedir.

Nergis Çiçeği Anlamı?

Nergis çiçeği anlamı sevgi ve saygıdan gelmektedir. Zaten bunun içindir ki hayatımızda büyük bir öneme sahip olan kişi yada kişilere hediye olarak bu çiçeği hediye etmekteyiz. Halk dilinde fulya olarak bilinir. Aynı zamanda kokina gibi aşk  çiçeği olarak da adlandırılmaktadır. Soğuğa dayanıklı bir bitki olmasına rağmen Akdeniz bölgesinde daha çok yetiştirilmektedir.

Nergis hassas bir yapıya sahip olan çiçeklerdendir. Bir bahçenin önünden yada çiçekçinin önünden geçtiğimiz zaman nergis çiçeğini görmeden evvel önce kokusunu algılarız. Kokusu çok hoş olduğu için ev hanımları evlerinin bir köşesinde çiçekçilerde müşteri çekmek için bu çiçeğinin kokusundan faydalanırlar. Çok narin bir yapıya sahip olduğundan bahsetmiştik bunun içindir ki çocuklu ailelerin evde bu çiçeği beslemesi pek önerilmez.

Nergis Çiçeği Özellikleri

Nergis çiçekleri ilkbahar aylarında açan bir çiçek türüdür.Taç yaprakli olup sarı ve beyaz renkte çiçeklere sahip olan bir bitkidir.Taç yaprakları 6 tanedir. Soğanlı bir köke sahip olan çiçek bu kökü oldukça zehirlidir. Çiçeği çoğaltmak istiyorsanız bu soğan köklerini alıp bir yıl dinlendirdikten sonra toprağa ekmelisiniz.Nergisin yaprak kısımları soğan kısmından çıkmaktadır. En fazla kesme çiçekçilik sektöründe kullanılır.

Tavsiye Bağlantı: Kekik Çayı Faydaları Nelerdir? Zararı Varmıdır?

Nergisin Faydaları

Çiçeği kokladığımız zaman burun tıkanıklığımızı giderir. Grip ve nezleye karşı tedavi amaçlı kullanılır.Temizleyici özelliği bulunmakla beraber kökü ile de yaraların tedavisi için kullanılır. Nergisi kaynatılıp içildiğinde mide bulantısı ve kusmayı giderir aynı zamanda midede bulunan nemi çekmeye yardımcı olur.Rutubet ve safra kaynaklı ağrılarınızı gidermek için kullanabilirsiniz.

Nergis Çiçeği Bakımı

Nergis üç yada dört günde bir sulanması gereken bir çiçektir. Toprak nemini kaybetmeden kurumadan yani hemen sulamak gerekir. Özellikle sıcak havalarda bol su ile sulamak lazım. Direkt olmasa da doğal gelen güneş ışığı ile beslenir. Yaprakları solup zarar görse bile kendiliğinden yenilenme özelliği vardır.

Nergis Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Sadece bu çiçeği için değil tüm çiçekler için geçerli olan çiçeğin sağlıklı bir şekilde açması gelişmesi ve büyümesi için çiçek bakımının doğru olması şarttır. Nergisin vaktinde açması adına soğan köklerinin En geç kasım ayına kadar ekilmesi gerekir ki ilkbaharda çiçek açsın. Nergis çiçeği nemli toprağı sever aynı zamanda organik maddesi zengin kumlu ve tinli topraklara ekilirse maksimum verim alınabilir.Suyu çok sevmesinden dolayı sulak bir yerde olması çiçeğin gelişimi adına çok önemlidir.

Evde saksı içerisinde bu çiçeği besliyor isek haftalık olarak 1 ile 5 sefer sulayabiliriz. Böylelikle toprak nemini kaybeder kaybetmez yine nemlendirmiş olacağız. Toprağın nemli olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Bir çok çiçek gibi nergis çiçeği de güneş ışığını doğrudan almayı sevmediği için doğrudan gün ışığı yerine dolaylı bir şekilde ışık alabileceği bir yerde konumlandırmamız gerekmektedir. Bu çiçeklerinin yaprak kısımlarının yeşil renkte olması güneşten yararlandığının bir göstergesidir. Yapraklarında çürüme yada solma olması onları için önemli değildir yapıları gereği yapraklarını kendileri yenileyebilirler.

Nergis Çiçeği Hikayesi

Nergis çiçeği hikayesi 2 şekilde tasvir edilmektedir. Birincisi Peygamber efendimiz (s.a.v) ile ilgili olarak yani efendimizin bu çiçekle ile ilgili söylemiş olduğu sözlerdir. ‘Nergis çiçeğini koklayınız o sizi delilikten barastan ve cüzzemdan korur .’ buyurmuştur. Nergis çiçeğini koklayarak şifa bulacağımızı efendimizden duymak çok güzel bir şey.

Nergis çiçeği hakkında anlatılan ikinci hikaye ise eski yunan hikayelerinde olduğu gibi mitolojik olarak Narcissus adında biri bir gün dağlarda gezerken çok susar ve su içmek için önüne çıkan bir çeşmeye doğru gider.Fakat aniden karşısında bir hayal belirir ve bu hayale aşık olmaktan kendisini alıkoyamaz.

Elini uzatıp ona dokunmak ister ama dokunamaz da ulaşamaz da ona.Çünkü gördüğü hayal kendisinin sudaki görüntüsüdür.Narcissus zaman geçtikçe bu hasrete dayanamaz ve ölür.Öldüğü yerde bir çiçek meydana çıkar işte bu çiçeğin adı nergistir. Psikologlar bu soruna narsisizm adını vermişlerdir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!