Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Kaktüs Çeşitleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Az bakım gerektiren bitkiler söz konusu olduğunda, kaktüs çeşitlerinin eline kimse su dökemez. Bu, sulu meyveler olarak gövdelerinde veya yapraklarında su depoladıkları anlamına gelir, kaktüsler kuraklığa toleranslı olmak için yaratılmışlardır, ancak onları özel yapan tek şey bu değildir. Diğer sulu meyvelerin (ve bu konudaki diğer tüm bitkilerin) aksine, Cactaceae familyasının üyeleri, bitkinin dışında oldukça havalı yeteneklere sahip küçük çıkıntılara sahiptir. Areoles, kaktüslerin ayırt edici dikenlerini, çiçeklerini, dallarını ve yapraklarını filizlendirmekten sorumludur ve kaktüs türlerinin binlerce ilginç şekil almasına izin verir.

Kaktüs çeşitleri, uzun, ağaç benzeri saguaro çeşidi, küçük yıldız kaktüsü ve Noel kaktüsü gibi tropikal türlerdir.

Kaktüs çeşitleri ve kaktüs bakımı ile alakalı ipuçlarımız, toprak, kaplar, sulama ve iç mekanlarda kışlama ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlayacaktır. Burada gösterilenler de dahil olmak üzere birçok kaktüs türü ev bitkilerine iyi uyum sağlar.

Detaylara başlamadan önce; kaktüsleri yetiştirirken, onları evinizin en güneşli yerine yerleştirmeniz, bitkileri formda tutmak için saksıları düzenli olarak döndürmeniz, gerektiğinde yapay aydınlatma eklemenizi ve sonbahar ve kış aylarında sulamaya devam etmenizi önerebiliriz.

Evde Yetiştirebileceğiniz Kaktüs Çeşitleri

Dikkat: Kaktüslerinizi her zaman fidanlıklardan satın alın ve asla vahşi doğadan almayın. Ve yaralanmaları önlemek için kaktüsleri ev hayvanlarından ve çocuklardan uzak tutmaya çalışın.

Rickrack Kaktüs (Selenicereus anthonyanus)

En sevdiğimiz kır süslerimizden birinin kaktüs lakabını nasıl sevmeyiz? Meksika yağmur ormanlarına özgü bu kaktüs türü, parlak dolaylı ışığı tercih ediyor.

Selenicereus anthonyanus

Peri Kalesi Kaktüsü (Acanthocereus tetragonus)

Bir kaktüsün tuhaf olabileceğini tahmin eder miydiniz? Farklı gövdeler, bir kalenin kulelerini andırır ve bu da onu herhangi bir tuhaf bahçeye mükemmel bir çeşit yapar. Bu yavaş büyüyen kaktüs 6 metreye kadar büyüyebilir. Peri kalesi kaktüsünün nadiren çiçek ürettiği bilinir. Bol güneş alan bir yere koyun.

Altın Fıçı Kaktüsü (Echinocactus grusonii)

Bu bitkinin çok suya değil çok güneşe ihtiyacı vardır. Bir fıçı kaktüsü, her iki ila üç ayda bir olduğu kadar seyrek olarak sulama ile gelişebilir.

 

Echinocactus grusonii

 

Saguaro Kaktüsü (Carnegiea gigantea)

Kaktüs çeşitlerini incelemeye devam ediyoruz. Ağaca benzeyen saguaro kaktüsünün anavatanı yalnızca Sonoran Çölü’dür ve 200 yıl yaşayabilir. Yavaş büyüme hızı (hayatının ilk 8 yılında yılda yaklaşık 1 inç), bol miktarda doğrudan, parlak ışık aldığı sürece içeride büyümesini mümkün kılar.

Saguaro Kaktüsü

Noel Kaktüsü (Schlumbergera bridgesii)

Uygun bakım ile Noel kaktüsünün parlak pembe çiçekleri her yıl tatil sezonunda geri döner. Anavatanı Brezilya olan bu tropik kaktüs, ağaçlarda ve kayaların arasında yetişir. Noel kaktüsü, Şükran Günü kaktüsü de dahil olmak üzere kuzenleriyle birlikte nemli bir ortamı tercih eder ve çöl türlerine göre daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu kaktüse parlak dolaylı ışık sağlanması gerekir, asla doğrudan güneş ışığında yetiştirmeyin.

Yıldız Kaktüsü (Astrophytum asterias)

Yıldız kaktüsü (deniz kestanesi kaktüsü veya deniz yıldızı kaktüsü olarak da adlandırılır), sulu bir kapalı bahçe için ideal olan küçük bir bitkidir. Sarı veya beyaz bir çiçek, bu zarif kaktüsün göze çarpan özelliğidir. Bol güneş alan bir yere koyun.

Tavsiye Bağlantı: Karbon Döngüsü Nedir?

 

Yıldız Kaktüsü

Tüylü Kaktüs (Mammillaria plumosa)

Aptal olma! Bu kaktüsün beyaz “saçları” kabarık ve yumuşak görünüyor, ancak bu zararsız görünen cephenin altındaki daha genç, daha kısa dikenler keskin canavarlar yatıyor! Tüylü kaktüs bol ışıktan hoşlanır, ancak hafif öğleden sonra gölgesinden yararlanır.

Tavşan Kulaklı Kaktüs (Opuntia microdasys)

Tavşan kulağı veya melek kanadı kaktüsü, sevimli şekli nedeniyle popüler bir seçimdir. Bu bitkinin geleneksel bir kaktüs gibi dikenleri yok ama bu onun sevimli olduğu anlamına gelmiyor! Glochids (ona benekli bir görünüm veren kısa, tüylü diken tutamları) size yeterince rahatsızlık verebilir. Tavşan kulaklarınıza gelişmek için güneşli bir yer verin.

 

Bitkibilimi.com’un bu makalesinde kaktüs çeşitlerine yer verdir. Listede olmayan ve sizinde eklemek istediğiniz kaktüs çeşitleri varsa yorum alanında belirtebilirsiniz.  Ayrıca kaktüs bakımı ile alakalı sorularınızı da bu yazı altında ki yorum alanında belirtebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!