Biyolojik Mücadele Desteklemesi Belli Oldu!

Biyolojik Mücadele
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seralarda ve tarlada biyolojik mücadele ve biyoteknik kontrolleri kullanan yetiştiricilere desteklemeler belli oldu! Üreticilerin destek alabilmesi için birçok şartı yerine getirmesi gerekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bitkisel üretimde biyolojik mücadele ve biyoteknik kontrol desteğinin seviyesini belirlemiştir.

Uygulama tebliği 2 Kasım 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 2023 yılında uygulanacak tohum teşviki esas alınarak hazırlanan tebliğde, bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele teknikleri kullanan, kimyasal ilaç kullanımını azaltan, koruma amaçlı biyolojik ve biyoteknik kontrolü kullanan yetiştiricilerin destekleneceği açıklandı. insan sağlığı ve doğal denge.

Biyolojik Mücadele Desteği Ne Kadar?

Bildirimde ayrıca destek kapsamına giren ürünler ile iç ve dış mekan bitkisel üretimde yapılan ödeme tutarı da listelendi. Buna göre örtü altı üretiminde destek seviyesi dekar başına 850 lira, açık alanda dekar başına 290 lira olacak. Serada domates, biber, patlıcan, salatalık ve kabak üretimi için dekar başına biyolojik mücadele için 700 lira, feromon ve tuzak kullanan yetiştiriciler için 150 lira, sadece feromon kullananlar için 70 lira.

Turunçgillerde biyolojik mücadelede dekara 140 lira, biyoteknik kontrolde feromon ve tuzak kullanımında 150 lira, sadece feromon kullanımında 60 lira. Açık domates üretiminde biyoteknik mücadele kapsamında feromon ve tuzak kullanımı için dekar başına 70 liret, tek başına feromon kullanımı için 45 liret ödenmektedir.

Narda’da biyolojik mücadele için dekara 140 liret, biyoteknik kontrol için 150 liret ödeniyor. Ayrıca biyoteknik kontrol desteği de elma, bağ, kayısı, ayva ve armut için 135 lira, zeytin için 60 lira, şeftali ve nektarin için dekara 150 lira olarak belirlendi.

Biyolojik Mücadele Destekleme Şartları

Teşvik ödemesi için ön koşul, sera üretim tesisinin sera kayıt sistemine (ÖKS) ve açık alan üretim tesisinin çift kayıt sistemine (ÇKS) kaydıdır. Biyoteknik kontrolde kullanılan bitki koruma ürünleri için fatura tutulması, üretici sicil defteri (UKD) tutulması ve onaylı başvuru belgeleri ile birlikte ibraz edilmesi ve tarımsal kontrol teknik yönetmeliğine göre bitki koruma önlemlerinin alınması gerekmektedir. talimatlar ve entegre kontrol ilkeleri.

Seralarında örtü altında faydalı böcekleri kullanan yetiştiriciler, giriş ve yan havalandırmaları gazlı bezle kapatıyorlar, Zeytin üreticileri biyoteknik kontrolde lisanslı feromon tuzak desteğinden faydalanabilmeleri için en az 40 dekar zeytinliklerde tek tek biyoteknik kontroller yaptıklarını beyan ediyorlar. dekara 2-4 feromonla mücadelede ve açık alanda domates yetiştiriciliğinde dekara 4-6 feromonla mücadelede kullanılmalı ve il/ilçe idaresine başvurulmalıdır.

Gerekli belgeler. 2022 başvuruları kayısı, ayva, armut, elma, bağ, açık domates, zeytin, nar, şeftali ve nektar için 18 Kasım 2022’ye, seralar için ise 31 Aralık 2022’ye kadar yapılabilecek. 2023 yılı başvuruları 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren kabul edilecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!