İspanya’da Zeytinleri Kuraklık Vurdu

Kuraklık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşırı sıcaklık ve kuraklık İspanya’nın doğal su rezervlerinde dramatik bir düşüşe neden oluyor. İspanya’nın zeytinyağı üreticileri, kaydedilen en kötü kuraklık olduğuna inanılan şeyden ağır hasar gördü.

Güney İspanya’ya uzanan verimli zeytin ağaçlarıyla çevrili ovalar, İspanya’yı dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi yapıyor ve dünya arzının yaklaşık yarısını oluşturuyor. Ancak kayıtlara geçen en kötü kuraklıktan zarar gören İspanyol zeytinleri azalıyor. Bu yılki hasat yaklaşık üçte bir oranında azaldı. Yıl sonuna kadar yağmur yağmazsa İspanya için hayati önem taşıyan sektöre daha fazla ekim yapmanın bir anlamı olmadığı söyleniyor. Fabrikalarda işten çıkarmaların olacağı ve İspanya’nın zeytin rezervlerinin yarısını üreten Jaén eyaleti de dahil olmak üzere tüketicilerin daha yüksek fiyata zeytin alacağı tahmin ediliyor.

Tavsiye Bağlantı: Kasımpatı Nedir? Kasımpatının Özellikleri Nelerdir?

Kuraklık Devam Edecek

Küresel Kuraklık Gözlemevi’nin son raporunda, Avrupa’nın yüzde 47’si “kuraklık alarmı”nda. İspanya, Avrupa Birliği’ndeki diğer tüm ülkelerden daha fazla meyve ve sebze üretiyor. İspanya’nın zengin toprakları, çatlamış topraklar, kurumuş nehirler, kurumuş mahsullerle daha da fakirleşiyor. Aşırı sıcaklık ve yağış eksikliği nedeniyle İspanya‘nın doğal su rezervleri azalmaktadır. İspanyol hükümeti okyanusu su kıtlığını gidermek için kullanıyor. Tuzdan arındırma tesislerini genişletiyor ve yenilerini inşa ediyor. Tuzdan arındırma tesislerinde üretilen suyun yarısı ekinleri sulamak için kullanılıyor. Uzmanlar, Avrupa Akdeniz bölgesindeki sıcaklık artışının bu yılın en az Kasım ayına kadar devam edeceğini varsayıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!