Darı: Dayanıklılık için İklime Duyarlı Mahsuller

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

giriiş

Introduction

Darı, Poaceae ot familyasına ait bir grup küçük taneli üründür. Çoğunlukla Asya ve Afrika’nın marjinal topraklarında yetişiyorlar ve dünya nüfusunun üçte birini besliyorlar. Daha yaygın darı türlerinden bazıları sorgum, inci darı, parmak darı, proso darı ve tilki kuyruğu darıdır. Sorgum ve inci darı en yaygın olarak yetiştirilen türlerdir. Darı öncelikle gıda ve yem amaçlı yetiştirilse de bazı gelişmiş ülkelerde kuş yemi olarak da yetiştirilmektedir.

Darı büyük ölçüde geçimlik çiftçiler tarafından yetiştiriliyor ve yerel olarak yeniliyor. Ancak son yıllarda küresel düzeyde darıların sağlık yararları konusunda farkındalıkta bir artış yaşanıyor. Birleşmiş Milletler, insanları bu ürünlerin sağlık ve çevresel faydaları konusunda bilinçlendirmek amacıyla 2023 yılını Uluslararası Millet Yılı ilan etti.

Darı iyi bir karbonhidrat (%60-70), lif (%10-12), protein (%6-9) ve mineral (%2-45) kaynağıdır. Ayrıca başlıca tahıl ürünleriyle karşılaştırıldığında daha yüksek kalsiyum ve polifenol içeriğine sahiptirler. Ayrıca darı glutensizdir ve düşük glisemik indekse sahiptir.

Darı ve İklim Direnci

Millets And Climate Resilience

Başlıca tahıl mahsulleri (pirinç, buğday ve mısır) binlerce yıl önce evcilleştirildi ve o zamandan bu yana, genellikle besin ve su ile desteklenen ideal mahsul yetiştirme sistemleri altında büyümek için yüzlerce üreme ve adaptasyon döngüsünden geçti. Sonuç olarak strese tahammül etme doğal yeteneklerini kaybetmişlerdir. Üç popüler tahıl ürününün aksine darı zorlu koşullar altında büyümeye uyarlanmıştır.

Darı genellikle gübrenin az olduğu veya hiç olmadığı, yağışın sınırlı olduğu, sulamanın olmadığı ve pestisit kullanımının az olduğu marjinal verimsiz topraklarda yetiştirilir. Sonuç olarak darı verimi, başlıca tahıl mahsullerine göre nispeten daha düşük ve daha değişkendir, ancak stresli büyüme koşullarına daha iyi uyum sağlayabilirler.

Darıların aşırı yüksek sıcaklıklar, kuraklık ve kötü toprak koşulları gibi zorlu çevre koşullarında hayatta kalmalarını mümkün kılan çeşitli adaptasyon mekanizmaları vardır. Darıları “iklim açısından akıllı” yapan işte bu dayanıklılık kalitesidir.

Darının İklim Direnci Açısından Faydaları

Benefits of Millets for Climate Resilience

  • Darıların derin kökleri ve kısa yaşam döngüleri vardır, bu da onların koşullar uygun olduğunda büyüyüp tahıl üretmesine olanak tanır.
  • Çoğu darı, seçici yetiştirme döngülerinden geçmemiştir, bu da farklı yerel çeşitler arasında geniş genetik çeşitliliğe yol açmaktadır.
  • Darılar zorlu ortamlarda gelişmek için kısa boy, kalın hücre duvarları ve küçük yaprak alanı gibi adaptasyonlara sahiptir.
  • Temel tahıllarla karşılaştırıldığında gelişmiş fotosentetik oranlar, daha iyi su kullanım verimliliği ve daha iyi nitrojen kullanım verimliliği sergiliyorlar.

Darıların çoğu seçici üreme döngülerinden geçmemiştir. Farklı yerel çeşitler arasında geniş bir genetik çeşitlilik vardır ve öngörülemeyen ve aşırı hava koşulları altında büyümeye en uygun olanları belirleme ve seçme konusunda muazzam bir potansiyel vardır. Şimdiye kadar bunlar ‘yetim mahsuller’ olarak sınıflandırılıyordu, bu da bu mahsullerin genetik olarak iyileştirilmesine yönelik araştırmalara sınırlı yatırım yapıldığı veya hiç yatırım yapılmadığı anlamına geliyor.

İklim değişikliğinin gıda güvenliği üzerinde doğrudan etkisi olacak; bu gerçeği tartışacak bir şey yok. Temel tahıl mahsullerinin verimini artırmak önemli olsa da, bu mahsullerin aşırı ve öngörülemeyen hava koşulları altında performans göstermeye uygun olmadığının farkına varmak da kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, mahsul çeşitlendirmesine bakmamız ve değişen koşullara uyum sağlayabilecek, aynı zamanda da besin açısından karşılaştırılabilir veya büyüdüğümüz temel tahıllarla daha iyi olan mahsul türlerini tanıtmamız gerekiyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!