Fındık Üreticilerinin Korkulu Rüyası: Fındıkta Külleme Tehlikesi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kozalak Akarıyla Mücadele

Fındığın meyve, yaprak ve sürgün gözlerini tahrip ederek ekonomik kayıplara neden olan kozalak akarıyla mücadele, nisan ayının ortalarında kimyasal yöntemlerle başlıyor. Üreticiler, kozalak akarına karşı mekanik mücadele yürütürken aynı zamanda kimyasal ilaçlamalar da gerçekleştiriyorlar.

Külleme Hastalığı ve Etkileri

Külleme hastalığı, fındık bitkisinin en önemli hastalıklarından biri olarak bilinmektedir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi , bölgede 6-7 yıldır görülen küllemenin ciddi zararlara yol açtığını belirtmektedir. Külleme hastalığı özellikle yeni doğan fındık yapraklarından başlayarak büyüyerek fındık çotanaklarına doğru zarar vermektedir.

“Üreticilerimiz 6-7 yıl önce ciddi bir mücadeleye başladı. Son yıllarda yapılan bilgilendirme ve uygulamalı çalışmalar sayesinde mücadele artmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Külleme hastalığına karşı nisan ayının ortalarında başlayan mücadele, fındıkta rekolte kayıplarını önlemektedir.”

Rekolte Kayıpları ve Kalite Düşüklüğü

Külleme hastalığı ile birlikte bölgede etkili olan kozalak akarının rekolte kaybına ve kalite düşüklüğüne neden olduğu vurgulanmaktadır. Özellikle sahil kesimlerinde külleme hastalığının daha fazla görüldüğü belirtilirken, yapılan mücadelelerin olumlu sonuçlar verdiği ifade edilmektedir.

Kozalak akarı özellikle doğan fındık filizlerinde ciddi zarar oluşturarak dalları kurutarak verim kaybına neden olmaktadır. Üreticilerimizin yapması gereken ilk mücadele ocak aylarında mekanik mücadele ve nisan sonu, mayıs başı kimyasal mücadele yöntemlerini uygulamaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!