Gıda Devrimi Başladı! İşte Resmi Gazetede Yayınlanan Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Gıda Kodeksi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yürürlükte

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemelere göre, gıda ürünlerinde aroma vericilerin kullanımına ilişkin önemli kısıtlamalar getirildi. Artık, gıda bileşenleri yerine tamamen aroma vericilerle üretilen ürünlerin ambalajlarında, ilgili aromayla alakalı gerçek gıda görselleri kullanılamayacak.

Ayrıca, tüketiciyi yanıltabilecek etiketleme uygulamalarına da sınırlamalar getirildi. Gıda ambalajlarında, müşterileri aldatıcı olabilecek görsellerin kullanılmasına izin verilmeyecek.

Tüketiciyi kandırabilecek ifadeler de düzenleme kapsamında yer aldı. Özellikle benzer ürünler arasında karışıklığa neden olabilecek ifadelerin kullanımına kısıtlamalar getirildi. Örneğin, bitkisel margarinde “tereyağı keyfi” veya “tereyağı lezzeti” gibi ifadelerin kullanımına artık izin verilmeyecek.

Gıda işletmelerinin, yeni düzenlemelere uyum sağlamaları için 31 Aralık 2026 tarihine kadar süre verildi. Bu tarihten sonra uygun olmayan ürünler piyasada bulundurulamayacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!