Üzüm Asması Nasıl Budanır, Asma Bakımı Nasıl yapılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağcılıkta yüksek kalite ve verim için gübreleme, toprak işleme, yaprak alma temel bakım yöntemleridir. Üzüm Asması Nasıl Budanır ve asma bakımında başarı için bilmeniz gereken bazı püf noktaları vardır.

Bağcılıkta yapılması gereken bakım işlerinden biri de budamadır. Budama iki ana kategoride incelenir. Bunlar: terbiye sistemi kesimi ve kışlık ve yazlık kesimdir.

Üzüm Asması Nasıl Budanır

Manisa-Alaşehir yöresinde çekirdeksiz Sultani üzüm üretiminde farklı dozlarda uygulanan KNO3’ün yaprak ayası ve yaprak sapı besin maddesi içeriğine etkilerini belirlemek amacıyla bir araştırma yapılmıştır.

Çalışma sonunda KNO3 dozlarının yaprak ayası ve yaprak sapının N, P ve K içerikleri üzerinde kontrole göre olumlu, artan K dozlarının ise Mg içeriği üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu durumdan yaprak sapı olumsuz etkilenir.

Manisa-Alaşehir yöresinde kurulan bağ denemesinde, yapraklardan Fetrilone-13 şelat formundaki Fe uygulamaları farklı doz ve sürelerde gerçekleştirilmiştir. Deney sonucunda Fe uygulamalarının olumlu sonuçlar verdiği görülmüş ve sacın toplam Fe içeriğini ve sacın aktif Fe içeriğini arttırdığı görülmüştür.

Tavsiye Bağlantı: Biyolojik Mücadele Desteklemesi Belli Oldu!

Bu çalışmanın amacı, Kalecik Karası üzüm çeşidine yapraklardan iki kez farklı dozlarda uygulanan çinko gübresinin etkisini belirlemektir. Çalışma sonunda çinko gübresinin yaş üzüm verimini, yaprak ve meyvedeki çinko miktarını ve teorik alkol içeriğini arttırdığı görülmüştür.

Bir başka çalışmada ise Kızıl Çekirdeksiz asma fidanlarına 3 farklı azot ve 3 farklı potasyum oranı uygulanmış ve bunların meyve tutumu, kalitesi ve beslenme durumu üzerine etkileri incelenmiştir.

Çalışma sonunda, artan azot dozlarının yaprak saplarındaki azot ve potasyum konsantrasyonlarını artırdığı, yüksek N dozlarının verimi ve vejetatif gelişmeyi iyileştirdiği ve aşırı azot dozlarının demet sayısını azalttığı ve verimi olumsuz etkilediği gözlenmiştir. Yüksek potasyum (K) uygulamalarının yegane etkisi toplam çözünebilir madde miktarını artırmak ve asit konsantrasyonunu azaltmak olmuştur.

Tekirdağ ilinde bağcılık yapılan bir bölgede çinko (Zn) ve bor (B) uygulamalarının yapraktan ilaçlama ile Merlot üzüm çeşidinin bazı kalite parametrelerine etkisi araştırılmıştır.

Uygulamalar farklı dönemlerde 2 ve 3 kez yapılmış ve şarabı yapan özelliklerden tane eni, tane boyu, ağırlık, tomurcuk genişliği, boy ve ağırlık gibi parametrelerin yanı sıra şarap kalitesini etkileyen bazı kriterler belirlenmiştir. hasat sonrası verimi kesinlikle arttırır. Çalışma sonunda sadece yapraklardan alınan üç doz borun şıradaki fenolik madde içeriği üzerinde olumlu etki yaptığı gözlenmiştir.

Asma Bakımı

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü bağında yapılan bir çalışmada Isabella, asma çeşidine 2 farklı dönemde 4 farklı dozda yaprak bor uygulamış ve uygulamanın verim ve besin maddesi içeriğine etkisi belirlenmiştir. Artan dozların birçok kalite ve verim üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

En yüksek verim 0,3 bor kullanımıyla elde edilmiş ve 0,2 bor kullanımının danede çekirdek ağırlığını azalttığı gözlemlenmiştir. B uygulamalarının genel olarak besin maddelerini artırdığı gözlenirken, demir ve potasyum konsantrasyonlarını azalttığı tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde en uygun dozun 0,3 olduğu belirlendi.

Ege bölgesinde 2 yıl süren çalışmada Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidine farklı dozlarda kalsiyum nitrat uygulandı. Sonuç olarak, yaprak örneklerinde makro ve mikro besinler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler gözlenmiştir.

Asma bitkisinin büyümesinde ve veriminde azotun önemli rol oynadığı çalışmada, azot dozlarının ve süresinin bitki üzerindeki etkileri incelenmiş; Rastgele parsel tasarımına göre farklı zamanlarda (tomurcuklanma, çiçeklenme ve meyve verme) farklı nitrojen dozları (0.0, 50, 80, 110 kg/da) uygulanmıştır.

Sonuç olarak, çiçeklenme öncesi uygulanan 80 kg/da N oranının daha yüksek verime neden olduğu, tomurcuklanma döneminde aynı dozda gübre verilmesinin ise verimi azalttığı görülmüştür.

Genel olarak çalışma, çiçeklenmeden bir hafta önce uygulanan 80kg/gün dozunun uygun doz olduğunu, ancak bu oran ve sürenin farklı toprak türlerinde değişebileceğini öne sürdü.

Üzüm Asması Nasıl Budanır konulu bu makalede Üzüm Asması Nasıl Budanır ve üzümle alakalı çeşitli bilimsel denemeleri inceledik.

Üzüm Asması Nasıl Budanır ve asma ile ilgili sorularınızı yorumlarda belirtebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!