Sardunya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Sardunya Çiçeği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sardunya çiçeği uzun zamandır bahçıvanların favorisi olmuştur. Rengarenk çiçekleri ve hoş kokuları ile bahçe topraklarında, saksılarda veya asma sepetlerde kolaylıkla yetiştirilebilirler. Sonbaharda sardunyaları alabilirsiniz, çünkü hepsi sonbaharda güvenilir bir şekilde köklenir ve onları değiştirmekten çok daha ucuzdur. Sardunyaların nasıl yetiştirileceğini ve bakımını öğrenin.

Sardunya Çiçeği Çeşitleri

Bu sayfa turna aggası olarak da adlandırılan “sert sardunyalar” ile ilgili değildir. Bu, tek yıllık sardunyalar olarak da bilinen, dayanıklı olmayan ve kış için içeride taşınması gereken tek yıllık sardunyalarla ilgilidir.

Yaygın olarak “sardunya” olarak adlandırdığımız bitkiler, 18. yüzyılın başlarında Hollandalı tüccarlar tarafından Güney Afrika’dan Avrupa’ya tanıtıldı. Bu yeni bitkiler, Avrupa’da daha önceden yetiştirilen dayanıklı yabani sardunyalara benzediğinden, botanikçiler yanlışlıkla onları aynı cinse yerleştirdiler.

1753’te İsveçli botanikçi Carl von Linné onları Sardunya cinsine atadı. Daha sonra, bu yeni “sardunyalar”ın Avrupa sardunyalarından taç yaprakları, organ sayısı ve diğer faktörlerden farklı olduğu keşfedildiğinde, uzun ve keskin bir terim olan “turna gagası” anlamına gelen Pelargonium altında yeniden sınıflandırıldılar.

Tavsiye Bağlantı: Aronya Fidanı Bakımı ve Aronya Meyvesi Faydaları

Sardunya Nasıl Çoğaltılır

Çoğu sardunya toprak, kaba kum, su, perlit gibi yapıların içerisinde kök kesimlerinden kolaylıkla köklenir.

 • Keskin, temiz bir bıçakla, gövde ucunun 10 santimetre altında, yaprakların çıkacağı bir düğümün üzerinde eğimli bir kesim yapın. Bir düğümün hemen altındaki bölümü kesin. İki veya üç yaprak ve yaprak saplarının tabanındaki yaprak benzeri stipüller hariç tüm tomurcukları çıkarın.
 • Kesilen ucun sızdırmaz hale gelmesi yani çürümemesi için gövdeyi 24 saat boyunca gazeteye veya benzer bir materyalle sarın.
 • Sapı nemli köklendirme ortamına bastırın ve 2 gün boyunca ılık, gölgeli bir yerde saklayın. Bundan sonra, az az  güneş verin. Kesin yerini az az sadece gerektiği kadar nemlendirin.

Sardunya çiçeği çoğaltılması ile alakalı dikkat edilmesi gereken diğer konular ise şöyledir;

 • Sardunyalar, tek senelik çiçekler olarak yetiştirilebilir. Yılın daha sıcak aylarında (yetiştirdiğiniz bölgelerdeki don tarihlerine dikkat edin) güneşli bir yerde dışarıda tutulabilirler.
 • Sardunyaları ev bitkisi yani iç mekan bitkisi olarak yetiştirirseniz, onları yazın sonunda yada gece sıcaklıkları düzenli olarak 13°C’nin sıcaklığın altında seyrettiğinde iç mekanlara getirmeniz gerektiğini not alın.
 • Sardunya satın alırken renklerine ve boyutlarına dikkat etmelisiniz. Sağlıklı yaprakların üzerinde veya altında renk değişikliği olmayacak ve saplar sağlam ve düzensiz olmaması tercih sebebidir. Ayrıca açıkça zararlı belirtileri olan bitkilerden de kaçının. İç mekan bitkilerinde yaygın olarak bulunan zararlılar; böcekler, beyaz sinekler ve örümcek akarlarıdır.
 • Kök çürümesini önlemek için bitkileri drenaj delikleri olan saksılara yerleştirin.
 • Kaplara ekim yaparken, iyi drene edilmiş bir saksı toprağı kullanın (tınlı). Sardunyalar ıslak, sıkıştırılmış toprakta sürekli olarak durmayı sevmezler.
 • Çiçeklenme konusunda en iyi sonuçları alabilmek için bitkileri 4-6 saat güneş ışığı alacakları bir yere yerleştirmeniz gerekmektedir.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır?

Sardunya çiçeği bakımı nasıl yapılır bu konuyu maddeler halinde sıralayalım. Aşağıda ki kurallara dikkat ederseniz sardunya çiçeği daha sağlıklı ve bol çiçekli olabilmektedir.

 • Toprağın sulamalar arasında biraz kurumasını bekleyin, ardından iyice sulayın.
 • Kışın daha az sulayın, ancak köklerin tamamen kurumasına izin vermeyin. Sardunyalar, daha az su kullandıkları ve fazla büyümedikleri kış aylarında uykuya dalarak en iyisini yaparlar.
 • Çiçeklenmeyi teşvik etmek için, ölü çiçekler düzenli olarak sardunya çiçeği üzerinden koparın.
 • Çalıyı artırmak ve uzun dalları azaltmak için sapları geri sıkıştırın.
 • Aktif büyümenin olduğu sıcak aylarda 2 haftada bir gübreleyin. Yarı katı, suda çözünür bir gübre kullanın. Bitkinin uykuda olması gerektiğinde kışın yani soğuk havalarda gübreleme yapmayın.
 • Sardunya çiçeği, büyümesini teşvik etmek için ilkbaharda saksılarını havalandırın ve gerekirse değiştirin.

Sardunya Hastalıkları

Sardunya çiçeğinde gözlemlenen yaygın sorunlar, düşük ışıklanma veya aşırı sulamadan kaynaklı su altında kalmaktan kaynaklı olabilir. Sardunya çiçeğini yetersiz veya fazla suladığınızın bir işareti olarak yapraklarında sararmalar meydana gelir. Sardunya çiçeğinde sararmaların yaşandığı bu durumda, sulamayı çok yapıyorsanız azaltın veya çok az sulayıp toprağı çok kurutuyorsanız sulamayı arttırın yani kısacası sulama konusunu dengelemeye çalışın ve sardunyaları daha aydınlık daha fazla güneş ışığı alabilecekleri bir yere koyun.

Sardunya çiçeği bakımıyla alakalı aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünde belirterek kısa süre içerisinde cevap alabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!