Susam yetiştiriciliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Susam yetiştiriciliği hakkında bilgi vermeden önce susam nasıl bir bitkidir onun tanımını yapalım. Susam dik büyüyen tek yıllık bir bitkidir. (30-125 cm) uzunluğa kadar büyüyebilir. Gövdeler uzunlamasına dalgalı ve genellikle tüylüdür. Ülkemizde yetiştirilen yağ bitkileri arasında önemli bir yer tutan susamda %50-60 oranında yağ içeren yazlık ve otsu bir bitkidir. Ayrıca bileşiminde %25 protein içerir. Besleyici özellikleri ve tadı nedeniyle insan gıdası olarak büyük miktarlarda tüketilmektedir.

Susam’ın iklim isteği

Susam sıcağı seven bir yağ bitkisidir. Tropikal subtropiklerin ve ılıman iklimlerin sıcak bölgelerinde yetişen susam, gelişme dönemini 90-120 günde tamamlar. Bu dönemde aylık ortalama sıcaklık 20ºC’nin altına düşmemeli ve tohum çimlenmesi sırasında toprak sıcaklığı 15ºC – 20ºC ve üzerinde olmalıdır. Geliştirme süresi 2500-2800ºC’lik bir ısı toplamına ihtiyaç duyar.

Susam nasıl topraklarda yetişir

Susam, toprak istekleri konusunda çok seçici değildir, her toprak koşulunda yetiştirilebilmesine rağmen, kumlu-tınlı alüvyal topraklarda en iyi sonucu verir. Orta-ağır humuslu topraklarda iyi gelişme gösterse de ağır killi ve kalkerli toprakları sevmez. Susam, tarım için yeni geliştirilen fundalıklarda iyi yetişebilen bir bitkidir.

Susam tarımında ekim nöbeti uygulaması

Susamın büyüme mevsiminin kısa olması nedeniyle hemen hemen tüm ürünlerle hasat edilebilir. Ayçiçeği, mısır, pamuk ve fıstık ile karıştırılabilir. Çapa ve baklagillerden sonra yapılan dikimlerde verimlidir ve aynı yere arka arkaya dikilebilir. Genelde pamuk-buğday-susam şeklindeki üçlü münavebe en yaygın münavebedir.

Susam ekimi için toprak hazırlığı nasıl olmalıdır

Küçük tohumların verimi zayıf olduğu için susam tohumlarının çimlenme gücü yüksektir. Bu nedenle susamın ekileceği toprağı çok iyi hazırlamak gerekir. Ana mahsul dikimleri için, toprak sonbahar ve kış aylarında sürülür ve ilkbaharda, toprak tavlandığında çoğaltılır. Diskaro çekildikten ve son diskaro altına gerekli miktarda gübre döküldükten sonra toprak sıcaklığının yükselmesini önlemek için tapan çekilerek toprak ekime hazırlanır.

Susamın ekimi

Susam çimlenme gücü yüksek, verimi düşük bir bitki olduğu için mutlaka tavlanmış topraklara ekilmelidir. Susam tohumları küçük ve hafif olduğu için dekara ekilecek tohum miktarının ayarlanması çok önemlidir. 400-600 gr tohum dekara 800-1000 gr mibzer ile sıralı ekim için yeterlidir. Genel olarak ekim iki şekilde yapılır.

Serpme susam ekimi

İyi bir tohum yatağı hazırlandıktan sonra tohum nehir kumu ile karıştırılmalı ve deneyimli işçiler tarafından yapılmalıdır. Tarlaya serpildikten sonra hafif bir diskaro ve sürgü çekilmelidir.

Mibzerle susam ekimi

Mibzerle ekimde sıra arası 60-70 cm, sıra üzeri 20-25 cm olmalıdır. Sıra üzeri mesafeler ekimden 20-30 gün sonra ayarlanır. Susam tohumları ekerken en iyi sonuçlar bir ekme makinesi kullanılarak elde edilir. Susamın ekim derinliği 1.5-2.5 cm olmalıdır. Ekim sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda yapılmalıdır.

Susamın gübrelemesi nasıl yapılır

Susamın gelişme süresinin kısa olması nedeniyle ekimden önce gerekli tüm gübrelerin son diskaro altına konulması zorunludur. Uygulanacak gübre miktarı; Ekilecek çeşit, sulu ve kuru ürüne bağlı olarak bölgenin iklim ve toprak koşullarına bağlıdır. İyi bir verim için dekara 7 kg azot, 5 kg fosfor ve 5-10 kg potasyum saf madde olarak eklenmelidir. Gübre çeşitleri ve dekara uygulanacak miktar olarak aşağıdaki seçeneklerden biri kullanılabilir.

  • %21 amonyum sülfat 35 kg
  • %16-18 süperfosfat 25-30 kg
  • %48-50 Potasyum Sülfat 10-12 kg
  • Kompoze gübre (15-15-15) 30-35 kg

Susam nasıl sulanmalıdır

Susam, su ihtiyacı aşırı olmayan bir bitkidir. Ancak yetiştirme sürecinde düzenli sulamanın verimi arttırdığı bilinmektedir. Susuz, fakir ve kışlık topraklarda ana ürün olarak yetiştirilse de ikincil ürünler mutlaka sulanmalıdır. Ekimden önce tarlada yeterli nemi sağlamak için ikincil ürünlere temperlenmiş su eklenir. Olgunlaşma sürecinde 1-3 kez sulanabilir.

Hasat Harman ve Depolanması

Yaprakların ve bitki kapsüllerinin sararması, yaprakların kısmen dökülmesi, çiçeklenmenin durması hasat zamanının göstergesidir. Hasat elle yapılır. Elle çıkarılan bitkilerin gelişmesi biraz zaman alacağından 10-25 bitki birbirine bağlanarak düz ve temiz bir yere kök kısımları dışarıda, baş kısımları içeride olacak şekilde preslenir. Presten çıkan demetler, beton veya düz bir zemine 8-10 demet halinde birlikte yerleştirilir ve ip ile üstten bağlanır. Elde edilen tohumlar daha sonra fan yardımıyla uygun harman makinelerine süpürülür, temizlenir ve torbalanır.

Susam yağlı bir tohum olduğu için iyi muhafaza edilmelidir. Hava sirkülasyonu olan serin, kuru bir yerde veya depolarda saklanmalıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!