Tarımda Üretici Enflasyonu Artış Gösteriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım sektöründe üretici enflasyonu Mart ayında da yükselişini sürdürdü. Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), Mart ayında aylık bazda %5,57 artarak, yıllık bazda ise %61,87 oranında yükseldi.

Tarımda Üretici Enflasyonu Artış Gösteriyor

  • Tarım-ÜFE, bir önceki yılın Aralık ayına göre %17,51 artış gösterirken, on iki aylık ortalamalara göre ise %59,98 arttı.
  • Sektörler bazında incelendiğinde, tarım ve avcılık ürünleri ile ilgili hizmetlerde %5,84 artış, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %3,52 artış, balık ve diğer balıkçılık ürünleri ile su ürünleri için destekleyici hizmetlerde ise %1,18 azalış meydana geldi.
  • Ana gruplara bakıldığında, tek yıllık bitkisel ürünlerde %3,27, çok yıllık bitkisel ürünlerde %7,60 ve canlı hayvanlar ile hayvansal ürünlerde %7,12 artış yaşandı.
  • Yıllık bazda en yüksek artış gösteren alt grup %170,17 ile yağlı meyveler olurken, aylık bazda ise %13,54 artış ile koyun ve keçi canlı hayvanları ile işlenmemiş süt ve yapağıları dikkat çekti.

Tarımda Üretici Enflasyonu Artış Gösteriyor

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!