Afrika Menekşesi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Afrika Menekşesi Bakımı Nasıl Yapılır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada en çok yetiştirilen ev bitkilerinden biridir. Afrika menekşesi bakımı, birkaç basit kurala uyduğunuz sürece oldukça kolaydır. Ayrıca, bu çok boylanmayan bitkiler yılda birkaç kez çiçek açarlar. Oldukça güzel bir görünüm elde etmenizi sağlar. Özenle bakılırsa neredeyse tüm yıl boyunca çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu yazıda Afrika menekşelerinin bakımı hakkında tüm bilgileri bulacaksınız.

Afrika Menekşesi Çeşitleri Nelerdir?

Afrika Menekşesi‘nin yaklaşık 20 tür olduğunu biliyoruz. Ancak hibridizasyon ve üreme çalışmaları ile bunlara ek olarak yüzlerce alt tür geliştirilmiştir. Bunlar arasında mor, mavi, pembe ve beyazın parlak renklerinde açan ve tüm yıl boyunca çiçek açabilen minyatür veya yarı minyatür çeşitler görebiliriz. Farklı çiçek, yaprak ve bitki şekillerine sahip Afrika menekşe çeşitleri de vardır.

Afrika Menekşesi Güneş Sever mi?

Afrika menekşeleri, diğer tüm bitkiler gibi güneş ışığı olmadan yaşayamaz. Ancak bu güneş ışığının direkt ışık olmadığını bilmeliyiz. Güneş ışığı ile parlak yaşam alanını veya dolaylı güneş ışığını kastediyoruz.

Bir Afrika menekşesinin aldığı ışık miktarı, sağlığı ve genel performansı için önemlidir. Orta ila parlak, dolaylı iç mekan ışığında gelişirler. Daha az güneş ışığı çiçeklenmenin durmasına ve yaprakların sararmasına neden olur. Gövdeler ve yapraklar ışığa ulaşmak için gerilir. Aşırı ve doğrudan güneş ışığına maruz kalan bitkilerde yapraklarda beyaz, kahverengi yanıklar ve bukleler görebilirsiniz.

Yeterli aydınlatma için Afrika menekşelerini güneşli pencerelerden 1 metre uzağa yerleştirin. Ancak direkt güneş ışığı almayan pencerelerde bu mesafeyi korumak zorunda değilsiniz. Ayrıca, kış aylarında ışık yoğunluğu daha az olacağından, saksılarınızı daha fazla güneş ışığı alan pencerelere yakın yerleştirdiğinizden emin olun.

Afrika Menekşesi Sıcağı Sever mi?

Afrika menekşeleri 10°C’nin altında yaşayamazlar. Ayrıca en iyi geliştikleri sıcaklık aralığını 21-25 C olarak kabul edebiliriz. 32 C üzerindeki ortamlarda gelişimlerinin kesintiye uğradığını da biliyoruz.

Nemin iç mekanlardaki Afrika menekşeleri için bir sorun olmamaktadır. Afrika menekşeleri için de %40-60 arası nem yeterlidir. Ancak kışın ısıtma açıkken ortam neminin düşmesini önlemek için önlemler alabilirsiniz. Bunun için evinizin nem dengesini korumak için kullanacağınız su kapları yeterlidir.

Afrika Menekşesi Bakımı Nasıl Yapılır

Öncelikle Afrika menekşesi bakımı hakkında genel bilgiler vermek gerekiyor. Bakım yaparken bitkilerinizi düzenli olarak kontrol edin. Bu kontroller sırasında bitkinin daha sağlıklı olması için gördüğünüz ölü çiçek ve yaprakları çıkarın. Ölü yaprakların birikmediğinden emin olun. Bunu yapmak için toprağı düzenli olarak kontrol edin. Bu tortular çürümeyi teşvik eder.

Afrika menekşenize bakarken, ışık alımını da sürekli kontrol edin. Fazla veya az aydınlatılmışsa yer değiştirmeyi düşünün. Ayrıca, bitkiyi yerinde bıraksanız bile, saksıyı düzenli olarak döndürün. Bitkiler güneşe doğru uzama ve büyüme eğilimindedir. Bu düzensiz büyümeye yol açar. Güneşe bakan kısmı sürekli değiştirerek bitki gelişiminin dengeli bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Afrika Menekşesi Nasıl Sulanır

Afrika menekşelerine bakarken, düzenli sulamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Öncelikle sulama suyunun özelliklerinden bahsedelim. Sulama suyunun oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Soğuk su köklerin emmesi daha zordur. Kökler suyu çekerken yaprakların kıvrılmasına neden olur. Ayrıca çok soğuk su, kök bölgesinin soğumasına neden olduğu için bazı besinlerin emilimini geçici olarak sınırlayabilir. Ancak sulama için kullandığınız suyun aşırı klorlu olmamasına dikkat edin. Suyunuzun klorlu olduğunu düşünüyorsanız en az 12 saat ağzı açık bir kapta beklettikten sonra sulama için kullanın.

Afrika menekşelerine bakarken, doğru sulama zamanına özellikle dikkat edin. Saksı toprağının sulama arasında biraz kurumasını bekleyin. Parmağınızla kontrol ettiğinizde 2-3 cm uçtan kuru hissediyorsanız su ekleyin.

Sularken yapraklara su değmemesine dikkat edin. Islak yapraklarda kahverengi lekeler belirir. Yapraklara dokunmadan sulamak için alttan sulamayı deneyin. Bunun için delikli saksılarınızı 3-4 cm derinliğindeki suya koyup, suyu çekmesi için yaklaşık yarım saat beklemeniz yeterlidir.

Afrika Menekşesi Ne Gübresi İster

Afrika menekşelerinin bakımında da gübreleme önemli bir noktadır. Saksı toprağında yaşamını sürdüren Afrika menekşesi de diğer ev bitkileri gibi gübrelemeye ihtiyaç duyar. Afrika menekşelerinin bakımı için çiçekli bitkiler için hazırlanmış karışık gübreler kullanabilirsiniz. Az miktarda gübreyi mümkün olan en yüksek fosfor değerine sahip makro besin maddeleri (NPK) ile sulama suyuna karıştırarak da gübreleme yapabilirsiniz. (30.15.15 veya 30.10.10 gibi)

Afrika Menekşesi Saksısı Nasıl Değiştirilir

Gerektiğinde saksı değiştirme Afrika menekşelerinin bakımında çok iyi sonuç verir. Kısacası, büyük bir saksı iyi sonuçlar anlamına gelmez. Biraz sıkışık yetiştirme ortamlarında daha da iyi sonuçlar elde edilir. Ancak yılda en az bir kez toprak değiştirilmelidir. Her toprak değiştirdiğinizde saksı yetiştirmeniz gerekmez. Saksı yeterince büyükse, sadece kök bölgesindeki yetiştirme ortamını değiştirin. Aynı saksıyı kullanmaya devam edin.

Afrika menekşelerine bakarken, saksı değiştirmenin kesinlikle gerekli olduğunu gösteren birkaç işarete dikkat edin. Bu belirtiler arasında özellikle alt kısımda yaprak dökülmesi, saksı yüzeyinde çok yoğun bitki kök bölgesi ve yüzeye çıkan kökler sayılabilir. Bu durumlarda saksı yetiştirmeyi ihmal etmeyin.

Afrika menekşesi bakımı yaparken Saksı değiştirmek için iyi drene olan bir yetiştirme ortamı kullanın. Ama bu kesinlikle toprak değil. Bahçeden, tarladan veya ormandan gelen iç mekan bitkilerini toprakta kullanmayınız. Bu tür topraklar zararlı yumurtaları içerir. Bu böcekler daha sonra yumurtadan çıkar ve çoğalır, bitkinizi sarar. Bu nedenle Afrika menekşelerine bakım yaparken topraksız bir karışım kullandığınızdan emin olun. Turba, perlit, vermikülit bu karışıma dahil edilebilir.

Afrika Menekşesi Çiçek Açtırma

Menekşenin yılın çoğunda çiçek açtığını görmek istiyorsunuz. Bunu yapmak için, Afrika menekşesi bakımı yaparken bitkiyi biraz teşvik etmelisiniz. Bunu yapmak için önce kurumaya başlayan çiçekleri seçin, tüm çiçeklerin kuruduğu çiçek saplarını çıkarın. Bu uygulamalar yeni çiçeklerin gelişini hızlandıracaktır.

Çiçek açmada sorun yaşıyorsanız, muhtemelen aydınlatma ile ilgili bir sorun var. Saksınızın günde en az sekiz saat güneş ışığı aldığından ve sekiz saat boyunca tamamen karanlıkta kaldığından emin olun.

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır

Çok kolay çoğaltılabilen türlerden biridir. Afrika menekşesi yayılımı için yapraklar, sürgünler veya küçük yan büyüyen bitkiler kullanabilirsiniz.

Afrika menekşelerinin yaprak yoluyla ekmek için, yaprak sapı ile birlikte yetişkin bir yaprağı çıkarın. Gövde kısmını yaklaşık 45 derecelik bir açıyla kesin. Yarısı dolu bir kavanozda kök salana kadar bekletin. Ancak yaprağın suyla temas etmemesine dikkat edin. Yeterince köklenme gördükten sonra saksıya alın.

Buna benzer bilgileri takip etmek için bitkibilimi.com’u takip etmeyi unutmayın :)

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!