Biyopestisit Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biyopestisitler, mikroorganizmalar, bitkiler, hayvanlar ve çeşitli minerallerden organik olarak oluşturulan pestisitlerdir. 3 biyopestisit kategorisi vardır, bunlar. Mikrobiyal pestisitler, bitkisel koruyucuları ve biyokimyasal pestisitlerdir.

Lezzetli baharatlı domates sosu, zeytin, fesleğen, hamura belki biraz da trüf sosu eklendi ve mükemmel bir şekilde pişirildi! Bir pizzayı mükemmel yapan da bu değil mi? Ve tüm bu tatlar nereden geliyor?

Böcek kontrolü ihtiyacı

En sevdiğiniz yiyeceklerin çoğu, kilit çalışanlarımız olan çiftçiler tarafından yetiştirilmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi, çiftçi olmak kolay değildir. Özellikle düzensiz hava koşulları, toprak verimliliğinin kaybı, belirsiz yağışlar ve tabii ki haşereler gibi birçok zorlukla karşı karşıyalar. Çiftçilerin her yıl karşı karşıya kaldıkları toplam küresel mahsul kaybının %27 ila %42’sinden yalnızca zararlılar sorumludur.

Bu zararlıları kontrol etmek için dünya çapında çiftçiler tarafından pestisit kullanımı norm haline geldi. Pestisitler, zararlıları uzaklaştıran veya öldüren kimyasal bileşiklerdir. Bunlar karbamatlar, organoklorinler, organofosfatlar ve sülfonilüreler gibi farklı kategorilere ayrılır.

Organoklorlu pestisitin yaygın bir örneği, böcekleri öldürmek için kullanılan DDT’dir (diklorodifeniltrikloroetan).İkinci Dünya Savaşı sırasında bu pestisit yaygın bir şekilde kullanılarak  kimyasal böcek ilaçlaması çağı başladı.

Pestisitlerle ilgili sorunlar

Ancak, bu tür kimyasal pestisitlerin kullanımının sebep olduğu bir çok sorun ortaya çıktı. Kirlilik çok ciddi bir sorun haline geldi. Toksisite, tarımla ilgilenen insanlar için önemli bir sağlık sorunu haline geldi. Ayrıca gıdalarımızdaki pestisitlerden kaynaklanan ve giderek çeşitli hastalıklarla bağlantılı hale gelen kimyasal kalıntılar hakkında artan bir endişelerde ortaya çıktı.

Çiftçi için pestisit kullanmanın belki de en büyük dezavantajı, uzun vadede toprak verimliliğinin kaybıdır. Ancak bu, kısa vadede daha iyi mahsul verimi ile telafi edilmektedir. Bu nedenle, kullanılıp kullanılmaması çiftçiler için devam eden bir ikilem olmaya devam etmektedir.

Biyopestisitler: Çözelti

Biyopestisitler, mikroorganizmalar, bitkiler, hayvanlar ve çeşitli minerallerden organik olarak oluşturulan pestisitlerdir. Toksik değildirler, doğası gereği çevre dostudurlar ve sürdürülebilir tarımın önemli bir parçasıdırlar. Örnek olarak kanola yağı veya kabartma tozu kolayca temin edilebilir ve genellikle evlerimizin önünde yetiştirdiğimiz bitkilerde güvenle kullanılabilen biyopestisitlerdir.

Artan dünya nüfusu nedeniyle gıda güvenliği hayati önem taşımaktadır. İnsanların ve küresel ekonomilerin refahı, istikrarlı ve güvenilir bir gıda üretimine bağlıdır. Nüfus artmaya devam ettikçe, gelecekte gıda güvenliği ve üretimi giderek daha fazla tehdit edilebilir hal alacak. Sürdürülebilir tarım ve toprak verimliliğini en üst düzeye çıkarmak, zehirli olmayan ve çevre dostu pestisitlerin kullanılmasını gerektirecektir.

Biyopestisit türleri

  1. Mikrobiyal pestisitler
  2. Bitki bazlı koruyucular
  3. biyokimyasal pestisitler

Mikrobiyal pestisitler

Mikrobiyal pestisitler, mahsulleri korumak için işe alınan güvenlik görevlileri gibidir. Ekinlere zarar veren zararlıları avlayan virüsler, bakteriler veya mantarlar gibi mikroorganizmalardır. En yaygın bakteri Bacillus thuringiensis’tir. Bu bakteri, tırtıllar, güveler ve solucanlar gibi zararlılar tarafından yenildiğinde zehirli ve ölümcül olan bir kristal protein üretirler.

Bu proteini bir pestisit olarak bu kadar etkili yapan şey, “Cry toksinleri” olarak da bilinen bu kristal proteinlerin, böcek tarafından tüketilene kadar aktif halde olmamasıdır. Böcek tarafından yutulduğunda, protein böceğin bağırsağında bulunan reseptörlere bağlanır. Bu alıcılara bağlandığında, bağırsaklarında bir delik açarak onları etkili bir şekilde öldürür.

Bitki bazlı koruyucular

Bitki bazlı koruyucular (PIP’ler), haşereler için toksik olan genetiği değiştirilmiş bitkiler tarafından üretilen bileşiklerdir. Örneğin, Bacillus thuringiensis tarafından üretilen toksik proteinin geni, aynı proteini üretmeleri için bu tür bitkilere eklenir. Bu, bitkiyi yemeye çalışan zararlılar için zehirli hale getirir.

Biyokimyasal pestisitler

Biyokimyasal pestisitler, bitki bazlı pestisitlerdir. Haşere kovucu özelliklere sahip doğal olarak oluşan kimyasallardır. Biyokimyasal pestisit örnekleri hidrojen peroksit (H 2 O 2 ), okaliptüs yağı gibi bitkisel yağlar, limon otu yağı ve biberiye yağıdır.

Yapay olarak üretilen bir bileşik, doğal olarak oluşan bir bileşiğe yapısal olarak benzerse, yine de biyokimyasal bir pestisit olarak kabul edilir. Bir örnek olarak metoprendir. Metopren yapısal olarak böcek jüvenil hormonuna benzer. Doğal olmayan miktarlarda pestisit olarak sağlanan metopren, jüvenil hormonunun işlevini taklit eder ve böceğin biyolojik döngüsünü bozarak gelişimini bozar.

Çoğu biyokimyasal pestisit başarılı bir şekilde kullanılmış olsa da, bu biyopestisit kategorisiyle ilgili bir sorun, toksisiteleri veya güvenlikleri konusunda yeterli bilimsel araştırma yapılmamasıdır. Birçoğunun yüksek konsantrasyonlarda zehirli olduğu kanıtlanabilen aktif bileşenleri vardır.

Biyopestisitlerin dezavantajları

Biyopestisitler yeni bir buluş değildir; Aslında, kimyasal böcek ilaçları geliştirilmeden çok önce kullanılmışlardır. Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, eğer biyopestisitler çok daha iyiyse, insanlar neden kimyasal pestisit bulma zahmetine girdiler?

Biyopestisit, doğal bir haşere kontrol yöntemidir, bu nedenle tam olarak kontrol edilemeyen faktörler vardır. Hedef zararlıyı öldürmeleri zaman alabilir veya mikroorganizmaların karmaşık bir yaşam döngüsü olabilir veya yönetilmesi zor olabilir. Depolama ve işleme sınırlamaları nedeniyle biyopestisitler, sentetik pestisitlerden daha pahalıdır.

Biyopestisitleri daha iyi ve ergonomik hale getirmenin yeni yollarını keşfetmek için önemli yatırımlar gerekiyor; Düşük kar ve finansal yük olasılığı ile birleştiğinde, şirketler bu alana çok fazla yatırım yapma konusunda isteksizdir. Ek olarak, biyolojik olarak aktif bileşenler oldukları için biyopestisitlerin üretimi ve dağıtımı ile birlikte gelen düzenleyici kısıtlamalar vardır.

Referanslar

  • https://link.springer.com/article/10.2165/00139709-200322020-00003
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1526-4998(200008)56:8%3C651::AID-PS201%3E3.0.CO;2-U
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!