Hidroponik Tarım Nedir? En iyi Topraksız Tarım sistemleri

Hidroponik Tarım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hidroponik tarım ismi yerine su kültürü yetiştiriciliği olarak duymuş olabilirsiniz. Hidroponik tarımın topraksız tarım kültürünün bir parçası olduğunu baştan söylememiz gerekiyor. Peki en çok yetiştirilen hidroponik tarım ürünleri nelerdir? En iyi hidroponik sistemler nelerdir? Hidroponik tarımla yetişen bitkiler sağlıklı mı?

Hidroponik Tarım Nedir?

Topraksız tarımda kullanılan en yaygın yöntemlerden biri hidroponik tarımdır. Bu yöntemde yetiştirme ortamı tamamen sudur. Bazı yöntemlerde gutterlar tarafından desteklenen cocopeat gibi kök ortamları da görebiliriz. Bununla birlikte, su, hidroponik tarımda yetiştirme ortamının ana bileşenidir.

Yetiştirme ortamı toprak olmadığı için kök bölgesine bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlamamız gerekir. Bunun için tesis ihtiyaçlarına göre özel hazırlanmış sulama suları kullanılır.

Hidroponik Tarım Sağlıklı mı?

Bu sorunun birçok insanın aklından geçtiğini tahmin edebiliyoruz. Tüm bitki besinlerinin dışarıdan tedarik edilmesinin de insanlarda güvensizlik uyandırmasını anlaşılır buluyoruz. Ama önce, sizi hidroponik hakkındaki önyargılarınızı yıkmaya teşvik ediyoruz.

Hidroponik yetiştirme uygulamalarında bitki besin maddeleri üretici tarafından çözeltiler halinde verilir. Bunlar organik ve inorganik formda olabilir. Ancak besinler toprakta da organik ve inorganik formlarda da bulunur. Bu durumda ikisi arasında bir fark olduğunu söyleyemeyiz.

Bunu da eklemeliyiz. Pestisitlerin insan sağlığı için en büyük sorun olduğunu hepimiz biliyoruz. Hidroponik tarım daha kontrollü bir ortamda çalıştırılır. Ayrıca toprak kaynaklı hastalık riskleri de ortadan kaldırılmıştır. Bu nedenle hidroponik ile daha az pestisit kullanma imkanına sahibiz. Bu nedenle hidroponik tarım ile geleneksel tarıma göre daha sağlıklı ürünler elde edebiliyoruz.

Neden Hidroponik Tarım Yapmalıyız ?

Hidroponiğin geleneksel tarıma göre birçok avantajı olduğunu biliyoruz. En önemlilerini aşağıda sıralayalım.

 • Daha dar alanlarda üretim yapabilirsiniz. Bunun nedeni bitkinin su ve besin elde etmek için köklerini toprakta yaymasıdır. Bu daha fazla alan gerektirir. Ancak besin solüsyonu topraksız tarımda zaten uygulandığından kök yayılımına gerek yoktur.
 • Yere olan bağımlılığınız ortadan kalkar. Her alanda üretim yapabilirsiniz.
 • Bitki kök gelişimine ve beslenmeye harcayacağı enerjiyi vejetatif büyüme ve verim üzerine harcar. Bu şekilde daha fazla verim alabilirsiniz.
 • Hidroponikte %90 daha az su kullanırsınız. Yani aynı miktarda su ile 10 kat daha fazla üretim yapabilirsiniz.
 • Hidroponik sistem bir hastalık veya haşere çözümü değildir. Ancak bu tür sorunların kaynağı olan çevreyi ortadan kaldırdığı için daha az hastalık ve zararlı ile karşılaşacaksınız. Toprak olmadığı için yabancı ot sorunu tamamen ortadan kalkar. Bu şekilde çok daha az pestisit kullanmanız gerekir.
 • Bitkiler çevresel strese daha az maruz kalır. Bu nedenle tüm enerjilerini gelişmeye adarlar. Bu sayede hidroponik ekimde geleneksel ekime göre %50’ye kadar daha hızlı büyürler.
 • Hızlı büyüyen bitkiler üretim sürenizi azaltır. Bu, yıl boyunca daha fazla üretim yapmanızı sağlar.
 • Toprak işleme, malçlama, yabancı ot kontrolü gibi işlemlerden tamamen kurtulacaksınız.
 • Toprakla yaptığınız üretimden bitkinizin hangi besin maddelerini alacağı konusunda hiçbir zaman kesin bilgiye sahip olamazsınız. Çünkü işin içine girdiğinde kontrolünüz dışında birçok değişkenle karşılaşacaksınız. Ancak hidroponikte besin çözümünü en uygun şekilde belirleyebilirsiniz.

Hidroponik Tarımın Kötü Yanları Nelerdir ?

Tabii ki, hidroponik sistemin de herhangi bir sistem gibi, dezavantajları olduğunu tahmin edersiniz. Bunlar aslında faydalarına kıyasla daha azdır. Ancak hidroponik tarımı sınırladıkları için oldukça önemli olduklarını göreceğiz. Şimdi hidroponiğin dezavantajlarına hızlıca bir göz atalım.

 • Kurulum maliyetleri yüksektir. Ticari hidroponik tarım yapmak istiyorsanız, geleneksel tarımdan çok daha fazla yatırım yapmaya hazır olmalısınız.
 • Sürekli izleme gerektirir, bu nedenle uygun önlemleri almalısınız.
 • Elektrik kesintilerine karşı çok hassastır. Olası aksaklıklar sırasında tüm enerji ihtiyacınızı karşılayacak adımlar atmalısınız.
 • Suda taşınan mikroorganizmaların çoğalma riskini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Hidroponik tarımda üretim, geleneksel tarıma göre daha sınırlıdır. Bu yöntemi kullanarak tüm çiftlik ürünlerini üretemezsiniz. Bu nedenle, tüm sektör için bir çözüm sunamaz.
 • Mevcut içeriği ile toprak, bitki beslemedeki başarısızlıkları tolere eder. Bununla birlikte, hidroponiği sürdürmeniz zorunludur.

Hidroponik Tarımla Hangi Bitkiler Yetiştirilebilir

Tüm topraksız tarım yöntemlerinde olduğu gibi, hidroponik yetiştirmede ticari olarak kısıtlı mahsüller üretmenize izin verir. Bu yöntem daha çok sebze ve süs bitkileri için kullanılmaktadır. Sebzeler arasında marul, domates ve biber en çok üretilenlerdir. Süs bitkilerinden kesme çiçek ve saksı bitkileri hidroponik tarımla yetiştirilebilir.

En çok Kullanılan Hidroponik Tarım Yöntemleri Nelerdir?

Hidroponikte kullanılan farklı yöntemler vardır. Ayrıca her geçen gün yeni yöntemler bulunmakta veya uygulanan yöntemler daha da geliştirilmektedir. Burada en başarılı ve yaygın olarak kullanılan hidroponik sistem türlerini kısaca gözden geçirelim. Bu şekilde her sistemin artılarını ve eksilerini ve bunları neden kullanmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

NFT Boruları ile Hidroponik Tarım

NFT veya Besin Film Tekniği, bitkilerin bir oluk içinde olduğu ve dolaşan bir yüzey suyu akışına sahip olduğu hidroponik bir sistemdir. Hafif bir eğimdedir. İnce bir besin çözeltisi filmi sürekli olarak yüzey üzerinde akar. Bitkilerin su ile süpürülmesini önlemek için disklerle tutulur veya taşyünü küplerine köklenir. Su filmi genellikle 2-3 cm derinliğindedir. Köklerin çoğu sudan çıkar. Bu şekilde kökler iyi havalandırılabilir ve kök sorunları riski azalır. Ancak kökler ışıktan korunmalı ve nemli tutulmalıdır.

DWC Tekniği İle Hidroponik Tarım

Derin su kültürü de diyebiliriz. DWC hidroponik sistemde köklerin boğulmasını önlemek için oksijen eklerken kökleri bir besin çözeltisi kaynağında doyurursunuz. DWC hidroponik sistemi farklı boyutlarda olabilir. Her bitki için ayrı bir birim oluşturabilir veya aynı kapta birden fazla bitki yetiştirebilirsiniz.

Bitkiler disklerle sabitlenir veya çakıl gibi malzemelerle kaplanmış saksılara yerleştirilir. Ek olarak, marul üretiminde sıklıkla kullanıldığı gibi bitkileri strafor plakalara sabitleyebilirsiniz.

DWC, özellikle gündüz sıcaklıklarının yüksek ve gecelerin daha serin olduğu alanlar için uygundur.

Gelgit Yöntemiyle Hidroponik Tarım

Bu hidroponik sistem ile bitkiler alttan sulanır. Bu yöntem en iyi besin geri dönüşüm sistemidir. Besin solüsyonunu bitkilerin altına pompalarsınız. Ardından bitkinin ve çevresinin bir süre nemi emmesine izin verin ve ardından fazla suyu tahliye edersiniz.

Geleneksel Topraksız Tarım Yöntemi

Bu yöntem, toprak yerine başka bir katı ortam kullanır. Ancak işlevinde topraktan farklıdır. Yine, besin kaynağını kontrol edilir, Sadece katı ortamın su tutma kapasitesinden ve bitkilerin tutma gücünden faydalanırlar.

En yaygın olarak kullanılan katı ortamlar kil çakılları ve taş yünüdür. Her ikisi de kök gelişimi için iyi ortamlardır.

Hidroponik sistemlerin her biri farklı özelliklere sahiptir. Birinin diğerinden üstün olduğunu düşünmeyin. Mevcut seçeneklerinizi araştırın. Bu nedenle, büyümeniz ve koşullarınız için hangi yöntemin doğru olduğuna karar verin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!