Ototrof Nedir ve Organizma Özellikleri Nelerdir?

Ototrof Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ototrof Nedir; Işık, su, karbondioksit veya diğer kimyasalları kullanarak kendi besinini üretebilen bir organizmadır. Bu organizmalar enerji kazanabilmek için besinlerini kendileri ürettikleri için üretici olarak da adlandırılabilir.

Ototrof canlı nedir?

Bitkiler en iyi bilinen ototrofik organizma türüdür, ancak birçok farklı ototrofik organizma türü vardır. Daha büyük formları alg olarak bilinen su algleri de bu kategoridedir.  Fitoplanktonlar ise küçük ototrof organizmalardır. Bazı bakteri türleri de üretici canlılardır.

Çoğu üretici organizma, yiyeceklerini oluşturmak için fotosentez adı verilen bir süreç kullanır. Fotosentez sırasında, bu üretici organizmalar güneş enerjisini topraktaki suyu ve havadaki karbondioksiti glikoz adı verilen bir besine dönüştürmek için kullanır. Glikoz bir şeker türüdür. Glikoz bitkilere enerji verir.

Bitkiler ayrıca hücre duvarlarını büyütmek ve inşa etmek için kullandıkları bir madde olan selülozu yapmak için glikoz kullanır. En küçük yosunlardan uzun köknarlara kadar tüm yeşil yapraklı bitkiler, fotosentez yoluyla kendi besinlerini sentezler veya üretir. Algler, fitoplanktonlar ve bazı bakteriler de fotosentez yapar. Bazı nadir organizmalar, besin üretmek yerine kemosentez adı verilen bir süreçle yiyecek üretir.

Tavsiye Bağlantı: İngiltere’de dev nilüfer çiçeği keşfedildi

Kemosentez yapan Ototrof canlılar

Kemosentez yapan ototroflar, yiyecek üretmek için güneş enerjisini kullanmazlar. Bunun yerine, genellikle hidrojen sülfit veya metanı oksijenle birleştirerek kimyasal reaksiyonlardan elde edilen enerjiyi kullanarak yiyecek yaparlar. Kemosentez yapan organizmalar, oksidasyon için gerekli toksik kimyasalların bulunduğu aşırı ortamlarda yaşarlar. Örneğin, aktif volkanlarda yaşayan bakteriler, kendi enerjilerini yaratmak için kükürdü oksitlerler.

Derin denizde, hidrotermal menfezlerin yakınında yaşayan bakteriler de kemosentez yoluyla besin üretir. Bir hidrotermal havalandırma deniz tabanındaki dar bir çatlaktır. Deniz suyu, çatlaktan aşağıdaki sıcak, kısmen erimiş kayaya sızar. Kaynayan sıcak su daha sonra sıcak kayadan gelen minerallerle dolu okyanusa geri döner.

Bu mineraller bakterilerin kemosentezde kullandığı hidrojen sülfür içerir. Kemosentez yoluyla gıda üreten bu bakteriler, deniz tabanındaki sözde soğuk sızıntılarda da bulunmuştur. Soğuk sızıntılarda, hidrojen sülfür ve metan deniz tabanının altından sızar ve deniz suyu ve çözünmüş karbondioksit ile karışır. Bu bakteriler, enerji oluşturmak için bu kimyasalları oksitler.

Besin Zincirindeki Ototroflar

Bir besin zincirini (vahşi doğada hangi organizmaların hangi diğer organizmaları yediğinin bir tanımı) tanımlamak için, bilim adamları organizmaları trofik veya beslenme seviyelerine göre gruplandırır. Üç trofik seviye vardır. Ototroflar diğer organizmaları tüketmediğinden ilk trofik seviyedir.

Ototroflar, bitkileri tüketen organizmalar olan otoburlar tarafından yenir. Bu ikinci trofik seviyedir.

Etçil canlılar ve her türlü organizmayı yiyen canlılar anlamına gelen omnivorlar, üçüncü trofik seviyeyi oluşturur. Otçullar, etoburlar ve omnivorların tümü tüketicidir; Besinleri kendileri üretmek yerine tüketirler. Otoburlar ana tüketicilerdir. Etoburlar ve omnivorlar ikincil tüketicilerdir. Tüm besin zincirleri bir çeşit ot ot rof ile başlar.

Ototrof Beslenme nedir ?

Kendi besinlerini sentezleyen, su (H2O), karbondioksit (CO2) ve başta glikoz olmak üzere inorganik tuzlardan organik bileşikler oluşturan ve bu organik bileşiklerde enerji depolayan canlılardır. Bitkiler ve algler güneş ışığından kendi besinlerini üretirler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!