Kenevir yetiştiriciliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kenevir yetiştiriciliği yapmaya karar verdiğinizde kenevirin iklim ve toprak istekleri, tarla hazırlı ve bakım yöntemleri hakkında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Kenevir iklim isteği

Elyaf için kenevir yetiştirmek, yüksek bağıl nem, uygun bir sıcaklık ve minimum 700 mm yağış gerektirir. Ekimden önce yağış ihtiyacı özellikle yüksektir. İlkbahar geç donlarına karşı hassas olduğu için -5 C0’ın altındaki sıcaklıklarda zarar görür. Genel olarak, iyi adaptasyon kabiliyetinden dolayı kenevir, olası tüm ekolojik koşullarda yetiştirilebilir. Tohum üretimi için sıfır derecenin altında olmamak üzere en az 5 ay, lif üretimi için 4 ay minimum geliştirme süresi gereklidir. Kuraklık ve yüksek sıcaklıklar gelişmeyi hızlandırır. Toprakta sürekli ve aşırı nem ile yapraklar sararır ve bunun sonucunda bitkiler zarar görür.

Kenevir toprak isteği

Derin sürülmüş, besin açısından zengin, pH değeri 7-7,5 olan nötr ila hafif alkali topraklar, hemen hemen tüm coğrafyalarda yetişmesi için uygun ortam sağlar. Kenevir, dere ve nehir yataklarında besin açısından zengin, kireçli, gevşek ve organik olarak fakir alüvyal topraklarda iyi yetişir.

Kenevir yetiştirmek için toprak nasıl hazırlanır

Yaz dikimine yönelik tüm ürünlerde olduğu gibi ilk uygulama toprak derinleştirmedir. Kurak bölgelerde sonbaharda derin toprak işleme yapılmalıdır. İlkbaharda ekimden önce, tarladaki yabani otları temizlemek ve toprağın üst tabakasını gevşetmek için hafif bir sürüm yapılır. Oluşan toprak parçaları diskarodan geçirilerek parçalanır ve ardından toprağı tesviye eden ekipmanlarla tarla toprağı ekime uygun hale getirilir.

Kenevir nasıl ekilir

Kenevir ekiminde son bahar don tehlikesi geçtikten sonra en erken ekimle yüksek verim alınabilir. Genel olarak ekim zamanı bölgeye bağlı olarak Mart ve Nisan ayları arasındadır. Ekim, mibzerler kullanılarak sıraya yapılmalıdır. Bazı üreticilerimizin kullandığı serpme ekimlerin çok fazla tohum kullanmak, tohumları aynı derinliğe düşürmemek, düzgün bir çıkış sağlamamak gibi dezavantajları vardır.

Dökülecek tohum miktarı tohum üretiminde 4-5 kg/gün, lif üretiminde 6-9 kg/gün olarak tavsiye edilir. Ekim derinliği 2-3 cm’dir ve 4 cm’den fazla ekim derinliği ile çimlenen sürgünlerin toprak yüzeyine ulaşması zordur.

Kenevir bakımı nasıl yapılır

Ekonomik açıdan bakıldığında, gelişimin ilk aşamalarında kenevir ekimi, çapalama ve sulama gibi önemli bakım çalışmalarını gerektirir. İlk yabancı ot kontrol çapaları 5-10 cm yüksekliğindeyken, ikinci çapa 25-30 cm yüksekliğindeyken yapılır. Yetersiz yağışlı kurak bölgelerde, sulama 2-4 kez yapılmalıdır. Kenevir topraktan fazla besin çektiğinden, toprak verimliliğini korumak için gübreleme, özellikle azotlu gübreleme yapılmalıdır.

Kenevir hasadı

Erkek ve dişi kenevir bitkilerinin olgunlaşma sürelerinin farklı olması kenevir hasadında zorluklar yaratmaktadır. Erkek kenevir, çiçeklenmeden kısa bir süre sonra, yani ekimden 100 gün sonra hasat olgunluğuna ulaşır. Dişi kenevirin tohum olgunlaşması, erkek bitkilerden 4 hafta sonra gerçekleşir.

Erkek kenevir, beyaz toz polen bulutuna benzeyen bir ortam oluştuktan 5-10 gün sonra hasat edilir. Eylül ortasına kadar asılı kalan tohumlar olgunlaştığında, saplar iyi ağaçlanmış olduğundan, lifler elde edilemez. Bu nedenle sadece tohum hasadı yapılır. Hem tohum hem de lif üreten bölgelerimizde erkek ve dişi kenevir ayrı hasat edildiğinden tarlaya iki kez girilmesi işçilik ve maliyetleri artırmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!