Yaprak Biti Nedir? Yaprak Biti İlacı Nedir?

Yaprak Biti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gözünüzden bile sakındığınız çok sevdiğiniz çiçekleriniz veya bitkileriniz bazı zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı hastalıklara yakalanabilir. Çiçeklerimize zarar veren bu böcekler yaprak biti olarak adlandırılmaktadır.

Bu bitli zararlıları , çiçeğinizi kurutan hatta öldüren çiçeğinizin gelişimini engelleyen bir numaralı düşmandır. Genel olarak renkleri yeşil olmakta fakat beyaz, siyah, sarı, yeşil, kahverengi ve kırmızı gibi çeşitli renklere sahip çeşitleri vardır. Boyları 1 ile 4 mm arasında değişmektedir. Yaprak bitleri çok çabuk üreyebildikleri için en kısa zamanda onları tespit edip yok etmek gerekir.

Bu böcekler bitkimizin yapraklarının saplarınıni ve tomurcuklarının özünü emerek onların susuz kalmasına ve fotosentez yapmasını engeller. Aynı zamanda yaprak bitleri çevredeki yapraklara da sıçrayabilir.

Yaprak Biti Çeşitleri Nelerdir?

Yaprak bitileri zararlı böcekler arasında bulunan çok büyük gruplar halinde olan canlılardır. Hemiptera familyası ve Aphidoidea üst familyasına mensupturlar. Genel olarak tarım ürünlerine ve evde yetiştirdiğimiz bitki, çiçeklerimizde zarara sebebiyet veren familya olan Aphidoidea familyasına mensuptur. Ülkemizde görülen en önemli yaprak bitleri şunlardır.

Tütün yaprak biti asıl adı Myzus persicae subsp. nicotianae olan bu bit türü ise adından da anlayacağınız üzere yeşil tütünlerde ve diğer bazı bitkilerde görülür.

Pamuk yaprak biti  asıl adı Aphis gossypii  olan bu bit biberlerde ve kasımpatı bitkisinde görülür.

Şeftali yaprak biti asıl adı Myzus persicae subsp. persicae  olan bu bit türü ise çeşitli sebze ve süs bitkilerinde görülür.

Patates yaprak biti asıl adı Aphis gossypii olan bu bit çeşitli süs bitkilerinde görülür

Sera patates yaprak bit asıl adı Aulacorthum solani olan bu bit begonya ve diğer süs bitkilerinde görülür.

Bu renkli bitler; yaprak, tomurcuk, sap ve çiçeklerde bitkilerin içindeki öz sudan beslenerek hayatta kalır. Bitki severlerin genel olarak rahatsız olma nedenlerinden biride kısa sürede üremeleridir. Bitkibilimi.com . Yaprak bitleri bir kaç ay içinde hızlıca çoğalıp büyürler. Bahçeniz bir anda bitle haşere ile dolup bir anda temizlenebilir.

Yaprak Biti Zararı

Maddeler halinde sıralayacak olursak şu şekilde kısa ve öz şekilde anlatabiliriz.

  • Bitkimizin gelişimini engeller. Fotosentez yapmasını durdurur ve solmasına neden olur.
  • Bu zararlı bir haşere türü olduğu için üzerinde farklı virüs ve mikropları barındırabilir bu nedenle bitkinize bulaşması halinde bitkinizi tamamen kaybetmenize sebep olabilir.
  • Çiçeğimizin yada bitkimizin yapraklarını yapışkan hale getirip yaprakta küf oluşmasına yol açar.
  • Yaprakların rengi solar ve onlar olduğu müddetçe çiçeğinizin yaprakları parlamaz.

Yaprak Biti İlacı

Hiç telaşa kapılmayın üzülmeyin bu bitki zararlısından kurtulmanın ve onları bitkilerinizden ve çiçeklerinizden uzak tutmanızın yollarını anlatacağız. Bu zararlıdan doğal yollarla veya doğal olmayan yollarla yani yapay ilaçlar ile kurtulabiliriz. Bunlara kısaca yaprak biti ilacı diyebiliriz. Doğanında bir kanunun olduğunu ve buna bizimde uymamız gerektiğini unutmamız gerekir. Dolayısıyla organik tarım araçları yada evde hazırladığımız doğal karışımlar ile çözüm üretebiliriz. Doğal yollarla Yaprak Biti İlacı şu şekilde yaparız.

Arap sabunu rendeleyip sıvı haline getiriyoruz. Yaklaşık 1 litre suya  6 kaşık rendelediğimiz arap sabununu koyup iyice karıştırıyoruz. Her gün bitkinin köküne ve yapraklarına sıkıyoruz. Suyun yaprak bitlerinin üzerine gelmesine dikkat edin.

Bir diğer yaprak biti ilacı ise bildiğiniz üzere sirkedir. Sirkeyi direkt olarak yaprak bitlerinin üzerine de sıkabilirsiniz. Yada sirkeyi toz biberle karıştırıp da sıkabilirsiniz.

Farklı bir yöntem olarak da aspirinli suyu deneyebilirsiniz. Yaprak bitlerinden ve topraktaki böceklerden aspirinli su ile kurtulmanız mümkündür. Bir kaç aspirini suyla karıştırıp toprağınıza ve bitkinizin üzerinde bulunan bitlere sıkın. Böylelikle bu zararlıdan kurtulmuş olursunuz.

Tavsiye Bağlantı: Bitkiler Hisseder mi? Görebilir mi?

Tazyikli su yönteminide kullanabilirsiniz eğer bir bahçeniz var ise hortum vasıtasıyla suyunuzu tazyikli yapıp bitkilerinize tutabilirsiniz. Evde iseniz bitkilerinizin yapraklarını çeşmede su ile yıkayabilirsiniz.

Domates de yaprak biti ile mücadelede ilaç olarak kullanılan sebzelerdendir. Domatesin yapraklarını ince ince doğrayıp su ile karıştırıyoruz. Bu karışımı 24 saat beklettikten sonra içerisine yine aynı miktarda su döküyoruz ve bu karışımı zararlı bulunan toprağa ve yapraklara döküyoruz.

Yaprak biti bulunan toprağın içerisine birkaç adet soyulmuş sarımsak dikilir. Bu şekilde bitler temizlenir.

Yaprak Bitlerinin Doğal Düşmanları

Aslına bakacak olursak önemli olan bu zararlıyla mücadele ederken yaprak bitinin hiçbir zaman bitkimize çiçeğimize hiç uğramamasını sağlamaktır. Bunun için ise onlar bitkimize ulaşmadan önlemimizi almaktır. Bunun önlemini de yaprak biti ile beslenen böceklerdir.

Bu zararlıyı seven yani doğal düşmanı böcekler şunlardır. Uğur böcekleri , Zarkanatlar, Eşek arıları. Bahçe sahipleri bu böcekleri sipariş verip bahçelerinde kullanıyorlar. Sizde zararlı istilasından korunmak istiyorsanız bu böcekleri kullanabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!