Aspir yetiştiriciliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aspir yetiştiriciliğinde en önemli avantaj (kolaylık), toprak hazırlığından depolamaya kadar buğday-arpa yetiştiriciliğinde kullanılan tüm araç ve gereçlerin bu mahsulün yetiştirilmesinde de kullanılabilmesidir. Belki de bu özelliğinden dolayı üreticiler tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde benimsenecektir.

Aspir tarımında toprak hazırlığı

Toprak bakımı konusunda çok seçici olmamakla birlikte, derin, verimli, tınlı, drenaj sorunu olmayan, yüksek su tutma kapasitesi olan, pH nötr veya nötre yakın (pH 5-7) aspir yetiştirmek için idealdir. Bu tip toprak her zaman tercih edilmelidir. Bununla birlikte, çorak alanlarda da başarıyla yetiştirilebilir.

Aspir yetiştirilen alanlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da tarlanın yağmur suyunun birikmeyeceği bir yerde olması ve yüzey drenajının iyi olması gerektiğidir. Özellikle tarlada çukur alanlar varsa ve yüzey drenajı zayıfsa bu alanlar yağmur suyu ve sulama suyu biriktirerek bitkinin kök bölgesini bazı hastalıklara duyarlı hale getirir.

Toprak hazırlığı olarak bir önceki ekimden sonra aspir ekimine kadar tarla boş bırakılırsa sonbahar veya ilkbaharda sürülmelidir. Ekimden önce diskaro ile ekime hazırlamak yeterlidir.

Ekimden hemen önce tarla hazırlığı, ilkbaharda tarlada ortaya çıkan yabani otlar ve yabani otlar yok edildiğinden, aspir büyümesinin erken evreleri için temiz, yabani otlardan arınmış bir yetiştirme ortamı sağlar. Tuzlu topraklar aspir yetiştiriciliğini olumsuz etkiler. Aspirin tuz direnci arpa ile aynıdır. Topraktaki fazla tuz, tahıldaki çimlenmeyi, verimi ve yağ içeriğini azaltır.

Aspir gübrelemesi nasıl yapılır

Dikimden önce toprak analizi yapılmalı ve eksik olan bitki besin maddeleri tamamlanmalıdır. Kökler derine inebileceğinden toprak analizi de 1.0-1.5 m derinlikten numunelerle yapılmalıdır. Etkili kök derinliğinde bitkinin aldığı besinlerin mevcut olması gerekir. Toprak analizinin yapılamadığı durumlarda dekara 12-15 kg saf azot hesaplanarak, ekimden önce bitki gelişimini başlatmak için bir miktar fosfor (P) eklenmeli ve toprakla karıştırılmalıdır. Önerilen normal fosfor miktarı dekara 3-5 kg’dır. Potasyum gübrelemesi de yapılmalıdır. Ancak ülkemiz toprakları genel olarak potasyum açısından yeterli kabul edilmektedir.

En uygun gübre, ticari olarak temin edilebilen bir bileşik gübre olan 20-20-0’dır. Potasyum gübrelemesi gerekiyorsa, sadece potasyum içeren gübreler eklenebilir. Bu 3 çeşit gübrenin aynı anda verilmesi gerekiyorsa yine kompoze gübre olan 15-15-15 gübre seçilebilir. Bu tür gübre verilecekse fosfor ve potasyum miktarına göre hesaplama yapılmalı, toplam miktar belirlenmeli ve azot miktarı için sadece amonyum nitrat veya üre gibi azotlu gübreler kullanılmalıdır. eksik. Topraktaki fosfor ve potasyum seviyeleri yeterli olduğunda, azotlu gübreleme için yukarıdaki amonyum nitrat veya üre gübresi tek başına kullanılabilir. Analiz sonuçlarına göre farklı alternatifler oluşturmak mümkündür.

Aspir bitkisi 3.5-4 ay gibi kısa bir sürede büyüyebildiği için ekimden önce gerekli tüm gübreler bir kerede toprağa serpilip karıştırılmalıdır. Gübrenin ekim sırasında veya ekimden önce verildiği göz önüne alındığında, etki süresi yavaş ve sürekli olduğu için üre gübresi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Ekimden önce toprağa karıştırılıp ekim sırasında uygulanmıyorsa tohumun ve özellikle ürenin birbiriyle temas etmemesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde çimlenme ve güveç sorunları ortaya çıkabilir.

Aspir ne zaman ekilir

Aspir yazlık bir bitki olduğu için ilkbaharda ekilmelidir. Ancak kışları çok soğuk olmayan ılıman bölgelerde kışın ekimi mümkündür. Örneğin ülkemizin Çukurova bölgesinde kışın Kasım ayında ekilebilir.

Yine Çukurova bölgesi dışında, Şanlıurfa gibi ilkbahar-yaz yağışının olmadığı veya yetersiz olduğu güney bölgelerimizde (kışın ılıman olması şartıyla) Kasım ayında veya Aralık başında kışın ekim yapılması tercih edilmelidir. ). ).

Diğer bitkilere göre soğuğa daha dayanıklı olduğu için fide döneminde biraz daha erken ekilebilir. 20 Mart – 20 Nisan arasında ekim yapılması uygundur. Geç ekim ile bitkiler kısalır, dallanma azalır, verim ve danedeki yağ oranı düşer. Bu nedenle, zamanında ve uygun şekilde ekim yapmak çok önemlidir.

Sıra Arası ve Ekim Yöntemi: Dikim değişken sıra aralığında yapılsa da, yabancı ot yönetimi ve kontrolü açısından sıra aralığının korunması en iyi yöntem olarak kabul edilir. Bunun için önerilen optimal sıra aralığı 15-20 cm’dir.

Tahıl yetiştiriciliğinde kullanılan makineler (ekme makineleri) aspir yetiştiriciliğinde de sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Daha geniş sıra aralıklarında (40-60 cm) ekim yapılırsa yabancı ot kontrolü ve mücadelesinde sorunlar yaşanır. Geniş sıra aralığı yabancı ot gelişimini destekler. Bu gibi durumlarda özel aletlerin (yüksek ve ince lastikli traktörler) kullanılması veya ekim sırasında sıraların düzenli olarak terk edilmesi yekenin bu alanlardan çıkmasını sağlayacaktır. Bunlar ek maliyet oluşturan ve üretim maliyetini artıran süreçlerdir.

Aspir tohumu dekara ne kadar atılır

15-20 cm sıra arası ile dekara 4-6 kg tohum kullanılmalıdır. Bu durumda tohum büyüklüğüne (1000 tohum ağırlığı) bağlı olarak dekara 100.000-120.000 arasında bitki bulunur (ortalama 100.000 bitki) ve sıra arası 5 cm’dir. Dekara ekilecek tohum miktarı ortalama 5 kg’dan az olmamalıdır. Çok küçük taneli çeşitler daha az tohum gerektirir (yaklaşık 4 kg). Geniş sıra aralığı ile tohum oranı 2-3 kg civarındadır.

Dekara 5-6 kg tohum kullanımı ilk bakışta biraz fazla gibi görünse de, rozet gelişiminin erken dönemlerinde aspir bitkilerinin yabancı otlara bulaşmasını önlemek için biraz daha sık ekimde sorun olduğu için biraz daha sık ekim yapılmasında fayda vardır. yeşil kısımlara uygulanabilen yabancı ot ilaçları ile. Bu sıklık hastalık sorununa neden olabilir ancak yabancı ot sorununu kontrol altına almak gerekir.

Dikim derinliği toprak koşullarına göre değişiklik gösterse de en ideali 2.5-4.0cm dikim derinliğidir. Ekim sırasında tohumlar asla 5 cm’den derin olmamalıdır. Tek tip çıkışlar genellikle sığ (yüzey) dikimlerde sağlanır.

Aspirde yabancı ot kontrolü nasıl yapılır

Aspir bitkisi gelişiminin ilk 3-4 haftasında yabancı otlarla rekabet edemez. Bu konuda çok zayıf olduğu için yabancı otlarla çok musallat olur. Bu nedenle bitkinin gelişiminin erken evrelerinde yabancı otlarla rekabet etmemesi için ekimden önce tarlaya çıkış öncesi bir herbisit (herbisit) püskürtülmeli ve pestisit toprakla karıştırılmalı veya tarla yüzeyine hemen uygulanmalıdır.

Aspir nasıl sulanır

Kuraklığa dayanıklı bir bitki olmasına rağmen kritik zamanlarda sulanması verimi arttırır. Aspir yetiştiriciliğinde tane verimi açısından en kritik dönemler sap tomurcuklanma ve çiçeklenme öncesi dönemlerdir. Her iki dönemde de havanın çok kuru olduğu ve toprakta yeterli nemin olmadığı durumlarda sulama verimi olumlu yönde artıracaktır. Başlangıç ​​zamanı genellikle çıkıştan 20-25 gün sonrasına denk gelir. Çiçeklenme öncesi dönem ise çeşide bağlı olarak çıkıştan sonra 55-65 gün civarındadır. Bu dönemlerde yeterli yağış sağlanamazsa ve sulama da yapılabilirse ek sulama verimi artırır.

Aspir ne zaman hasat edilir

Çoğu yaprağın tamamen kuru (kahverengi) olduğu zaman, çiçeklerin çanak yaprakları neredeyse kahverengiye döner (geç çiçek açan çanaklarda çanak yapraklarında hafif bir yeşillik olabilir) ve başlıklar elle ve dane ile kolayca harmanlanabilir. tamamen beyaza dönün, hasat zamanının bir işareti. Bu süre genellikle çiçeklenmeden 4-5 hafta sonradır. Bu süre zarfında bitkiler fizyolojik olgunluğa erişmiştir ve hasat edilebilir.

Hasat zamanında ve gecikmeden yapılmalıdır. Aksi halde tanelerin rengi değişecek, yağış varsa taneler kabuklarda çimlenecektir. Tahıl hasadında (buğday-arpa) kullanılan biçerdöverler, aspir hasadında da sorunsuz olarak kullanılabilir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!