Huckleberry ve Yaban Mersini Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Montana dağlarında yürüyüş yapıyorsanız ve yeşil yaprakların arkasında gizlenen bir yaban mersini kümesi görürseniz, muhtemelen bunlar Huckleberrydir. Bu noktada size hayatınız için kaçmanızı tavsiye ediyorum çünkü bir boz ayının favori bölgesinde olabilirsiniz. Boz ayılar, diyetlerinin üçte birini oluşturan en sevdikleri yiyeceklerden biri olan yaban mersini bulmak için özellikle uzun mesafeler kat ederler.

Huckleberries Montana’da o kadar yaygındır ki, popülariteleri onlara bir kült kazandırmıştır. Montana’daki birkaç topluluk, yalnızca yaban mersini için adanmış festivalleri kutlar. Aslında huckleberry, Idaho’nun eyalet meyvesidir.

Huckleberry Bitkisinin Sınıflandırılması

Huckleberry, Amerika Birleşik Devletleri’nde, tümü kırmızı, mavi veya siyah gibi farklı renklere dönüşen küçük meyveler taşıyan çeşitli bitki çeşitlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bitkiler, genellikle funda ailesi olarak adlandırılan çiçekli bir bitki ailesi olan Ericaceae ailesine aittir. Bu bitkiler asidik ve seyrek bir bitki örtüsü içinde yaşar, bu da bu türlerin neden Antarktika’da, Grönland’ın merkezinde ve yüksek Kuzey Kutbu’nun bazı bölgelerinde yetişebildiğini açıklar.

ABD’de Huckleberries’in tarihi

Huckleberry ry adı, İngiliz lehçesi Hurtleberry veya Whortleberry adının Kuzey Amerika çeşididir. Bir fabl’a göre adını yanlışlıkla almıştır ve aslında çeşitli isimlerin yozlaşmasıdır. Erken Amerikan kolonistleri, yerli Amerikan meyveleri ile karşılaştığında, onları yaban mersini denilen Avrupa meyveleri olarak yanlış tanımladılar. Meyvelere, adı yavaş yavaş yaban mersini olarak değiştiği 1670 yılına kadar yaban mersini deniyordu.

Kuzeybatı Pasifik’teki Yerli Amerikalılar ve First Nation halkları da yiyecek ve geleneksel tıp için yaban mersini topladı. Meyvelerin ağrıyı hafiflettiği, kalp rahatsızlıklarını giderdiği ve çeşitli enfeksiyonları tedavi ettiği bilinmektedir. Daha sonra keskin tatlılıkları, reçeller, pudingler, şekerlemeler, turtalar, kekler, krepler, meyve suyu, çay, çorbalar ve şuruplar dahil olmak üzere çeşitli popüler yiyecek ve içecekleri hazırlamak için işe alınmalarına neden oldu. Boz ayıların yanı sıra kuşlar, geyikler ve çakallar yaban mersini karşı konulmaz bulan diğer vahşi hayvanlardan bazılarıdır.

 

Ancak bu grupta şekerin enfes tatlılığına sahip olmayan bazı istisnalar vardır. Bazıları ekşi tadı, diğerleri ise acı tohumlar içerir. Tadı bazı yaban mersinlerine benzer ve aslında yaban mersini ve yaban mersini çok yakın akrabalardır.

Her ikisi de aynı aileye aittir ve bu da onlara çok benzer özellikler verir. Yaban mersini 5-10 mm çapındadır ve esrarengiz bir şekilde koyu yaban mersini andırır, bu da koleksiyoncuların onları nasıl ayırt edebildiğini merak etmemize neden olur.

Huckleberries ve Yaban Mersini arasındaki fark nedir?

İki tür arasındaki farklar daha az botanik ve daha çok coğrafidir. Ortak isimler, Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı bölgelerindeki farklı çiçekli türlere veya aynı bitkiye atıfta bulunabilir. Ortak adlar sıralamayı zorlaştırır. Belirtildiği gibi, her ikisi de Ericaceae bitki ailesinin üyeleri olarak tanımlanan yaban mersini olarak adlandırılır. Derinin altına bakarsak, ince farklılıklar ortaya çıkar.

 

Doğu ve güneybatı eyaletlerinde yaban mersini Gaylussacia cinsine aittir. Buna karşılık, kuzeybatı eyaletlerindeki yaban mersini türleri, birçok kişi tarafından sevilen aynı yaban mersini cinsi olan Vaccinium cinsinin üyeleridir. Görünür benzerliklere rağmen, meyve, farklı botanik isimleri türetmenin anahtarıdır.

Hem batı yaban mersini hem de yaban mersini, yumurtalıklarında beş odaya sahiptir. Yine de, yaban mersini meyveleri kümeler halinde filizlenirken, yaban mersini, yaprakların gövdeye birleştiği yerde tek meyve üretir ve meyvenin yeni sürgünlerde taşınmasına izin verir. Öte yandan, yaban mersini gibi Doğu yaban mersini, kelimenin tam anlamıyla kümeler halinde meyve verir. Bununla birlikte, bunların beş yerine on odası vardır ve bu da büyük, gevrek, çekirdeksiz meyvelerle sonuçlanır. Ayrıca, tek bir yaban mersini bitkisi, bir yaban mersini bitkisinden daha az verim sağlar, ancak birincisinin meyvesi yoğun ve lezzetli kimyasallara sahiptir, bu da onu bazılarına tercih edilmesini sağlar.

 

Bir diğer önemli fark, yaban mersininin aksine yaban mersininin evcilleştirmeyi küçümsemesidir. Yani bahçenizde yaban mersini yetiştirilemez; Geleneksel olarak vahşi doğadan hasat edilirler. Evet, “bahçe” yaban mersini bulabilirsiniz, ancak yine, bu yanlış sınıflandırma için yaygın adlar sorumludur. Bu kısır yaban mersini, olgunlaşıp pişene kadar yenilebilir değildir. Ham, olgunlaşmamış meyveler aslında zehirli ve acıdır. Bu örtüşen, paylaşılan terminoloji nedeniyle, sıralama güçlükleri genellikle bu şekilde şiddetlenir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!