Kekik Çayı Faydaları Nelerdir? Zararı Varmıdır?

Kekik Çayı Faydaları
Kekik Çayı Faydaları Nelerdir? Kekik Çayı Neye iyi gelir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konuya geçmeden önce özetle; Uzmanlar kekik çayı faydaları nelerdir? sorusuna karşılık . Kekik çayı tüketiminde rahatlama duygusu, beyin mekanizmasını dengeleyip enerji seviyemizi geçici olarak arttırmakta ve endişelerimizi gidermektedir açıklamasını yapmışlardır.

Mesai saatleri içerisinde iş yerinde ofisinizde çalışırken yada yatmadan önce sakinleşmek ve stresi azaltmak için kullanılan ve ana maddesi kekik olan kekik çayı çalı bitkisi olarak adlandırılmaktadır. Gövdesi odunsu bir yapıya sahiptir. Aromatik bir bitki türü olan kekik 20 cm kadar uzayabilmektedir. Yeşil renge sahip olan bu bitkinin yaprakları kekik çayı yapımında kullanılmaktadır.

Çok hoş bir kokuya sahip olan kekik yaz aylarında pembe mor lila ve beyaz çiçeklere şeklinde açar.

Kekik bitkisinin 350 tane farklı türü bulunmaktadır. Bu kadar fazla türünün olmasının nedeni ise çok kolay bir şekilde melezlenmesidir diyebiliriz.

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir

Kekik Çayının  Faydaları

Eski çağlardan bu yana tedavi edici bir etkisi olan kekik çayı farklı hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.Sürekli tüketilmesine gerek olmayan kekik çayı belli durumlarda kullanılması durumlarda kişiye faydalı olabileceği öngörülmüştür. Kekik çayı faydaları olarak nitelendireceğimiz birkaç hususu söylemek istiyorum.

Piskolojiye bağlı olarak stres kaygı endişe sinirlilik gibi rahatsızlıklarınız var ise kekik çayı size yardımcı olacaktır. Kekik bitkisinin içerisinde karvakrol maddesi bulunduğundan dolayı tedavi edici ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Tavsiye Bağlantı: İngiltere’de dev nilüfer çiçeği keşfedildi

Uzmanlar kekik çayı faydaları nelerdir ? sorusuna karşılık . Kekik çayı tüketiminde rahatlama duygusu, beyin mekanizmasını dengeleyip enerji seviyemizi geçici olarak arttırmakta ve endişelerimizi gidermektedir açıklamasını yapmışlardır.

Kekik çayının öksürük de dahil olmak üzere soğuk algınlığı larenjit ve bronşit semptomlarının tedavisinde kullanıldığı bilimsel bir araştırmada açıkça görülmüştür .Fakat tıbbi bir tedavi olarak kullanılmaması gerekmektedir. Bunun için ölçülü kullanılması gerekmektedir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığı rahatlığı için bir fincan kekik çayı içebilirsiniz.

Premenstrüelin semptomlarını azalttığı görülmüştür. Şöyle ki : Kekiğin antispazmodik özelliklerinden dolayı regl günlerinde kramp ağrı ve diğer rahatlıkları giderdiğine dair kanıtların olduğunu söylemişlerdir doktorlar.

Kekik çayı erken yaşlanmayı önlemektedir, içerdiği antioksidan sayısının fazlalığı ve yüksek flavonoidin yardımıyla sağlıklı hücreleri koruyabilmekte ve organların ve hücrelerin yaşlanmasını engellemektedir. Ayrıca kolajen bozulmasını önler. Rosmarinik ve ultra viole ışınlarına maruz kalan insanların kekik çayı sayesinde bu etkilerden korunduğu bilinmektedir.

Bakteri ve mikroplara karşı etkili bir yapıya sahip olan kekik çayı ana etken maddesi timol sayesinde antimikrobiyal yani mikropları uzak tutucu özelliğe sahiptir.

Aftınız varsa yada iltihaplı bir yaranız bu rahatsız olan bölgeyi dezenfekte etmek amacıyla kekik çayı içebilir içindeki timol sayesinde yara veya kesik bölgelere pansuman şeklinde kullanabilirsiniz.

Kekik çayı faydalarından bir başkası ise  tansiyonu düşürmesi ve kan basıncını dengelemesidir.Yüksek tansiyondan muzdarip olan hastalar kekik çayının faydaları sayesinde bundan kurtulabilmektedir.

Bir araştırmaya göre thymus linearis olarak da bilinen bir kekik türünün fareler üzerinde denenmiştir.Deneyin sonucunda ise farelerde kalp atış hızı ile kan basıncı ve kolesterolü düşürmek için faydalı olduğu görülmüştür.

Vertigo,zona hepatit ve kulak çınlaması gibi hastalıkların tamamen tedavisi olmamakla beraber hafiflemesine yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakma sürecine destek olduğu için zayıflatma özelliğine de sahiptir.

Kekik Çayının Zararları

Kekik çayı doğru zaman ve ölçülerde tüketildiği takdirde sağlık açısından çok faydalıdır. Fakat aşırı ve orantısız kullanıldığında ise ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kekik çayının aşırı tüketilmesi sonucunda baş ağrısı , baş dönmesi ve sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilmektedir. Bunun için bazı bitki türlerine karşı alerjisi olan hastalar kekik çayını kullanmadan önce doktoruna başvurmalıdırlar.

Kekik çayı kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı için aşırı tüketilmesi sonucunda kanama riskini arttır. Özellikle rahim kanseri yumurtalık kanseri meme kanseri gibi kanser türlerinden biri olan hastalarda vücuttaki östrojen hormonu gibi davrandığı için kekik veye kekik çayı türevlerini tüketmemelidir.

Ayrıca kronik rahatsızlığı olanlar düzenli ilaç kullananlar alerjik bir vücuda sahip olanlar hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar kekik ve çayını tüketmesinler ve ya doktorlarına danışmalıdırlar.

Nane Limon Kekik Çayı Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hasta olmanızı engeller.

Nane limon ile kekik çayının birleşimiyle oluşan karışımın tüketilmesi halinde  bağışıklık sisteminin düzenlenmesine onarılmasına  ve güçlenmesine oldukça yardımcı olur. Ayrıca nane limon kekik çayı vücudu temizler ve beyaz kan hücrelerine güç sağlamakla beraber dışardan gelen mikroplara karşı bir zırh görevi görür.

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez hastalıklarından olan grip ve nezle gibi hastalıklardan kurtulmak yada hiç hastalanmamak istiyorsanız tüketeceğiniz nane limon kekik çayının çok büyük bir etkisi olacağını söyleyebiliriz.

Aynı zamanda nane limon ve kekik çayının en önemli faydalarından olan bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde vücudumuza dışarıdan gelen zararlı bakterilere karşı bir kalkan oluştururuz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!