Safran Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır ve Safran Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Safran Nedir ? sorusuna cevap vermeden önce saftan bitkisini tanımlayalım. Crocus cinsi bitkiler genellikle bahçelerde, çiçek tarhlarında, saksılarda veya yamaçlarda yetiştirilir ve sonbahar ve ilkbaharda rengarenk çiçek açar. Bahçe peyzajında ​​​​arılar, kuşlar ve kelebekler gibi tozlayıcılar için büyük bir cazibe alanı oluştururlar.

Safran bitkisinin boyları 15 cm’ye kadar büyüyebilirler ve benzer bir dağılıma sahiptirler; çoğu çeşit 5 ila 10 cm arasında büyür ve normal sarı, mor ve mavinin yanı sıra kırmızı, pembe ve turuncunun baskın olduğu çeşitli çiçek renkleri oluştururlar.

Safran Bitkisi Hakkında Bilgi

Safran Bitkisi Hangi İklimde Yetişir

Safran nedir? sorusunu açıkladıktan sonra Safran bitkisi hangi iklimde yetişir konusuna değinelim. Bahçenizdeki yüksek bir alanda tam güneşte alan kısımlarda safran bitkisi iyi yetişebilir. Bahçenizdeki çiçek tarhlarına, ağaç saçaklarının altına ve yükseltilmiş yataklara ekilebilir ve kıvrımlı patikalarda, saksılarda veya bahçe kenarlarındaki tümseklerde harika görünebilir.

Korunaklı bir yere dikilen safran çiçeği, tam güneşten birkaç gün önce çiçek açarken ve çiçekler oldukça uzun ömürlüdür. Safran bitkisi (Crocus sativus) daha iyi çiçeklenme ve hasat için doğrudan güneş ışığında büyürken, hibrit suşların çiçeklerinin doğrudan güneş ışığına maruz bırakılması, çiçek açmalarının bitmesine ve hızla solmasına sebep olur.

Tavsiye Bağlantı: Entansif Tarım Nedir ve Zararları Nelerdir?

Safran Nedir ve Safran Hangi Sıcaklıkta Yetişir

Dikim için ideal sıcaklık 16 santigrat derecedir. Çiçeklenme başlangıcı, tomurcukların görünümü ile gerçekleşir. Çiçeklenme için en uygun sıcaklık 23 – 27 santigrat derece aralığındadır, 23 santigrat derece en iyisidir. Uzun sıcak yaza maruz kalmak çiçeklenmeyi geciktirebilirken, 15–17 santigrat derecelik uygun bir aralığa ulaşıldığında başlayabilir.

Büyüme mevsimi boyunca, safran çiğdemi şiddetli donma sıcaklıklarına karşı hassastır. İlkbaharda kardan çıktıktan sonra çiçeklenene kadar çok fazla neme ihtiyaç duyar. Büyüme mevsiminin 160 günü boyunca haftada bir sulanması tavsiye edilir.

Safran Bitkisi Ne Zaman Ekilir

Safran nedir? sorusunu cevapladıktan sonra bir diğer konu safran ne zaman ekilir konusudur. İlkbahar çiğdemleri sonbaharda, güz çiğdemleri ise yaz sonunda ilk kar yağışından 6-8 hafta önce dikilebilir. Bahçenizdeki hazırlanmış toprağa, küvetlere veya yükseltilmiş yataklara 8-10 cm derinliğinde dikebilirsiniz.

Saksılardan 5-10 cm, bahçe toprağından 15-20 cm mesafeye tek tek soğanlar ekilebilir. Bir mala  kullanarak, istenen derinliğe kadar bir çukur kazın ve safranları düz uçlar aşağı gelecek şekilde dikin. Deliği bahçe toprağı veya saksı toprağı ile doldurun ve toprakla iyice temans etmesini sağlamak için toprağa bastırın.

Yumrularda depolanan besinler bitkinin ilk çimlenmesi ve vejetatif gelişimi için yeterlidir, çiçek açmaları için 120 gün soğukta kalmaları gerekir. Çiçeklenme zamanları, aynı iklim koşullarında farklı türler ve melezler için farklılık gösterebilir.

Safran Bitkisi Toprak İsteği

Safran çiçeği, zengin organik içeriğe sahip, iyi drene edilmiş topraklarda iyi yetişir. Yumruların altındaki gevşek, tozlu toprak, iyi kök gelişimini başlatır ve hızlıca gelişmesi ve çiçeklenme için gerekli drenajı tetikler. Açık alanda yatak mesafesi bahçe toprağından daha yüksek olmalıdır. Toprak çok fazla su içeriyorsa soğan çürümeye eğilimlidir bu yüzden bu suyun tahliyesi için mücadele edilmelidir.

Safran çiğdemi yumrularının dinlenme döneminde nemin minimumda tutulması koşuluyla, 6-7 pH aralığında iyi gelişir. Bu nedenle, iyi drenaj, optimum toprak pH’ını korumaktan daha önemlidir.

Safran yaprakları neden sararır?

Safran çiğdemi çiçek açtıktan sonra yapraklar sarardığında ve çiçek aranjmanından elle topladığınız tepecikleriniz olduğunda, bitkinizin aktif büyüme mevsimi sona eriyor ve bitkinin alt kısmındaki çiçek soğanları yaz boyunca dinlenmeye hazır hale geliyor.

Yapraklar sararana kadar henüz çiçek açmamışsa, safranın çok fazla su emdiği ve bitkinizin altında çürümeye veya parçalanmaya başlayabilecek aşırı neme maruz kalmasından kaynaklanıyor olabilir.  Bu tür bitkilerin topraklarını kazın ve bitki büyümesini kısıtlayan herhangi bir çürüme veya küf oluşumu olup olmadığına bakın.

Saksı toprağınız çok nemliyse ve nemi daha uzun süre tutuyorsa, ıslak toprak kökleri çürütebileceğinden çiçek açtıktan sonra ampulleri çıkarmak daha iyidir. Ampulleri kazıp karanlık ve serin bir yerde saklarsanız, ampulleri yıllarca sağlıklı büyümek için kullanabilirsiniz.

Safran çiğdem soğanları dayanıklıdır ve tekrar filizlenmesi için 8-10 hafta soğukta bekletilmesi gerekir. İyi drene edilmiş, hafif, bakir bir toprakta, soğuma sona erdikten sonra çimlenmenin başlayabileceği yerde bırakılabilir, bu da gelecek yıl yeni çiçeklerin ve daha fazla mahsulün oluşmasına neden olur.

Safran Ne Sıklıkla Sulanır

Bahçe toprağına safran çiğdem soğanları diktikten sonra, kök gelişimi çimlenme ve vejetatif büyüme yeterli neme bağlıdır. Bu aşamada yeterli nem, optimum büyümeyi destekler. Bu kritik büyüme döneminde haftada 1/2 inç’e kadar sulanması önerilir. Kışın kar veya yağmur yoksa, filizlenmeye başlayana kadar aynı şekilde sulayın.

Safran Nedir? konulu bu makalemizde safran nedir ve safran bitkisi hakkında çeşitli bilgilere yer verdik.Safran bitkisi hakkında merak ettiğiniz diğer konuları yorumlarda belirtebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!