Entansif Tarım Nedir ve Zararları Nelerdir?

Entansif Tarım Nedir ve Zararları Nelerdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Entansif tarım nedir? Bu terim, geniş tarlaların, monokültürlerin, böcek ilaçlarının ve yüzlerce hayvanla dolu ahırların görüntülerini çağrıştırsada, aslında bu terimin uygulanması tam olarak bu şekilde başlamadı. Entansif tarım; Mısır, Mezopotamya, Hindistan, Pakistan, kuzey Çin, Orta Amerika ve batı Güney Amerika’nın eski uygarlıklarında su yönetim sistemlerinin oluşturulması ve pulluk çekebilen büyük hayvanların evcilleştirilmesiyle ortaya çıktı. Son yıllarda ve özellikle sanayileşmeden bu yana, entansif tarım nedir? sorusuna ise yanıt olarak, yoğun pestisit kullanımı, dönüşümlü otlatma ve konsantre hayvan yemi çiftlikleri gibi çeşitli başka uygulamalarla da karakterize edilmiştir.

Entansif Tarım Nedir?

Entansif tarım toprak verimliliğini artırmak için büyük miktarda emek ve yatırım gerektiren bir tarım yöntemidir. Endüstriyel bir toplumda bu, tipik olarak pestisitlerin, gübrelerin ve diğer verim arttırıcı kimyasalların kullanılması ve ekim, kimyasal uygulama ve hasat işlemlerine yardımcı olacak makinelerin satın alınması ve kullanılması anlamına gelir.

Teorik olarak intansif tarım, ticari olarak uygun bir operasyonun ürün yetiştirmek veya hayvan yetiştirmek için ihtiyaç duyduğu arazi miktarını azaltır.

Entansif Tarımın Özellikleri

Meraların Yoğunlaştırılması

Mera yoğunlaştırma, özellikle hayvanların otladığı meralarda para, emek ve böcek ilacı gibi girdilerin neden olduğu değer ve çıktı artışıdır. Tarihçiler, yeni tarım yöntemleri ve daha yüksek verim daha büyük popülasyonların beslenmesine izin verdiğinden, mera yoğunlaştırmanın ve daha çok olarak tarımsal yoğunlaştırmanın bugün sahip olduğumuz modern toplumları oluşturmada ve beslemede gerekli bir adım olduğuna inanıyor.

Tarih boyunca girdileri çoğaltmanın en yaygın ve efektif yöntemi, daha fazla arazi işlemek veya otlatmak olmuştur, bu durum tarımsal verimin artmasına neden olmuştur. Bununla birlikte, artan arazi kullanımı, otlatmaya yer açmak için yerli bitkiler ve çimenler temizlendiğinde kaybolan biyolojik çeşitlilik için ciddi sorunlara yol açabilir.

Son yıllarda olumsuz etkilerin azalması için bazı çalışmalar yapılmış. Örnek olarak, ineklerin otladığı meralarda soya fasulyesi yetiştirilmesi gibi yöntemler uygulanmıştır.

Dönüşümlü Otlatma

Geri dönüştürülmüş otlatma, otlatma arazisinin daha küçük meralara bölünmesini gerektiren bir otlak yoğunlaştırma türüdür. Çiftlik hayvanları, boşta kalan hayvanların iyileşmesine ve bitki örtüsünün yeniden büyümesine izin vermek için farklı meralarda ayrı ayrı döndürülür.

Bu, sıradan otlatmadan farklıdır, sebebi sığırların genellikle bütün bir merada serbestçe otlamasına izin verilir, bitki yaşamını yok eder ve yeniden büyüme için yeterli zamana izin vermez. Bu şekilde yapılması, hayvancılık için kullanılacak daha fazla arazi gerekmesi ile sonuçlanır.

Konsantre Hayvan Besleme İşlemleri

Konsantre Hayvan Besleme Tesisleri), entansif tarım sistemlerinde uygulanan hayvancılık şeklidir. Görece küçük bir alanda çok sayıda hayvandan oluşurlar. Hayvanlar otlayıp kendi yiyeceklerini toplamak yerine kendi yiyeceklerini getirirler. Hayvanlar, doğal davranışlarını sergilemek için çok az alana veya fırsata sahip oldukları küçük alanlara hapsedilmiştir.

Bitki Sulaması

Bitkileri sulama, su uygulamasını kontrol etmek ve doğal yağış eksikliğini telafi etmek için yapay sistemlerin kullanılmasıdır. Bitkilerin doğal olarak yetişmeyeceği alanlarda mahsul yetiştirmek için yoğun sulama kullanmak, özellikle ülkelerin çoğunda devam eden kuraklık tehdidi göz önüne alındığında, riskler ve zorluklar doğurur.

Genetiği Değiştirilmiş Organizma Tohumları

Ülkemizde ki en yaygın mahsullerin çoğu genetiği değiştirilmiş türlerdir. 2018’de ülkede yetiştirilen tüm soya fasulyesinin yüzde 94’ü, pamuğun yüzde 94’ü ve mısırın yüzde 92’si genetiğiyle oynandı. Genel olarak, tohumlar ve ekinler daha büyük, haşerelere karşı daha dirençli veya herbisitlere karşı daha toleranslı olacak şekilde genetik olarak tasarlanmıştır.

Tarım Kimyasallarının Kullanımı

Günümüzün entansif yoğun tarımı, büyük miktarlarda pestisit ve gübre tüketmektedir. Bu kimyasallar ekosistemleri yok eder, suyu kirletir ve arılar ve uğur böcekleri gibi önemli türleri öldürür.

Entansif Tarım Örnekleri

Hayvancılık

Dünyada genelinde çoğu çiftlik hayvanı, hayatlarının önemli bir kısmını daha az parayla daha fazla et, süt yada yumurta üretmek için farklı yöntemler kullanan üretim yerlerinde geçiriyor. Bu yöntemlerden biri de hayvanları küçük alanlara hapsederek yiyeceklerinin onlara ulaşmasına izin vermektir. Bu onları daha hızlı büyümeye zorlar ve alan gereksinimlerini azaltır.

Yoğun hayvancılık yöntemlerine bir başka örnek de, seçici olarak yetiştirilen, doğal türlerden daha hızlı büyüyen ve daha kısa sürede kesilebilecek kadar büyük hayvanların kullanılmasıdır. Hayvanların kendileri için bunun genellikle nefes alma, yürüme ve ayakta durma güçlükleri gibi ciddi sonuçları olur.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği

İntansif Tarım, endüstrinin her alanında kendini göstermiştir ve su ürünleri yetiştiriciliği bu alanların arasındadır. Bir örnek, çiftçilerin yemi, oksijen seviyelerini ve daha yüksek verimle sonuçlanan çeşitli diğer faktörleri kontrol etmesine olanak tanıyan yapay tanklarda aşırı yüksek yoğunluklarda balık tutma standart uygulamasıdır.

Bitki Yetiştirme

Çiftçiler, intansif tarım yoluyla daha yüksek verim almak için çeşitli fırsatlara sahiptir. Bu fırsatlar; böcek ilacı, gübre, sulama ve genetiği değiştirilmiş tohumlarıdır.

Entansif Tarımın Zararları Nedir?

Hayvanlara Zulüm Etme

Hayvanlar, kârlılığı artırmak için yoğun yöntemler kullanan çiftliklerde acı çekiyor. Genelde zor hareket edebilecekleri kadar küçük alanlarla sınırlıdırlar. Standart prosedürler arasında gaga kesme, hadım etme, kuyruk kenetleme ve boynuz kesme yer alır. Bütün bunlar çoğu zaman yatıştırıcı olmadan yapılır ve buna katlanmak zorunda olan hayvanlara büyük acı ve ıstırap verir.

Tavsiye Bağlantı: Aronya Fidanı Bakımı

Ormansızlaşma

İntansif Tarım, küçük arazi parçalarının verimliliğini en üst düzeye çıkarmaktan binlerce hektara yayılan ekim alanlarında uygulamaya geçtiği için, hayvan yemi kaynakları dikkate alınmadan bile genellikle ormansızlaşmaya yol açabilir.

Arazinin dikim, sulama ve gübreleme için kolayca erişilebilir olması gerektiğinden, büyük düz araziler oluşturmak için ağaçlar kesilmelidir. Bu hayvanları beslemek için mısır ve soya yetiştirmek, küresel ormansızlaşmanın önemli bir sebebi olabilir.

İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri

Entansif Tarımda yüksek miktarlarda kullanılan böcek ilaçlarına maruz kalmanın insan sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkileri olabilir. Bunlar cilt ve göz tahrişinin yanı sıra sinir ve endokrin sistemler üzerindeki olumsuz etkileri içerir.

Haşere ve Yabani Ot Direnci

Hem bitkiler hem de hayvanlar olmak üzere birçok haşere türü, belirli bir pestisit veya herbisitin tekrar tekrar uygulanmasından sonra direnç geliştirebilir. Bu genellikle daha güçlü kimyasalların kullanılmasına veya hedef türleri yok etmek için daha yüksek veya daha yüksek konsantrasyonlarda kimyasalların uygulanmasına yol açar.

Su Kirliliği ve İklim Değişikliği

İntansif Tarım uygulamaları su kirliliğine önemli ölçüde katkıda bulunur. Dünya üzerinde bir çok fabrika çiftlik hayvanları her yıl milyarlarca litre atık üretiyor. Gidecek başka yeri olmayan bu atıklar genellikle büyük çöplüklere atılır ve tarlalara püskürtülür. Atıkların yeraltı sularına karışması veya nehirlere, göllere veya diğer su kütlelerine girmesi nedeniyle her iki bertaraf sistemi de su kirliliğine sebep oluyor.

2020’de entansif tarım uygulamalarının küresel yükselişinin, dünyanın Paris Anlaşması‘nın şartlarını yerine getirme şansını tehdit ettiği tespit edildi. Hem gübre kullanımı hem de hayvanların yetiştirilmesi artan sera gazı emisyonlarının sebeplerindendir.

Bu yazımızda Entansif Tarım Nedir ve Entansif Tarım Nedir sorusunun yanında zararları ve çeşitlerini incelemeye çalıştık. Sizinde “Entansif Tarım Nedir ve Zararları Nelerdir?” başlıklı bu yazı hakkında eklemek istedikleriniz ve sorularınız varsa aşağıda ki yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Ayrıca “Entansif Tarım Nedir ve Zararları Nelerdir?” başlıklı yazıya benzer diğer yazılarımızı da bitkibilimi.com üzerinden okuyabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!