Ağaçlar İklimi Nasıl Etkiler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[powerkit_alert type=”info” dismissible=”false” multiline=”true”]
Ağaçlar insan yaşamı için çok önemlidir çünkü Dünya’nın iklimini dengede tutmaya, enerji kullanımını azaltmaya ve havayı temizlemeye yardımcı olurlar. Ağaçlar enerji üretmek için havadaki CO2’yi kullanır ve büyük bir sera gazını azaltır.
[/powerkit_alert]

Yeni milenyumun başından bu yana ağaçlar hakkında pek çok araştırma yapıldı. Dünya çapında, insanın hayatta kalması, yaşanabilir atmosferik koşulların korunmasına yardımcı olması, sayısız biyolojik türe barınak sağlaması ve muazzam bir gıda ve enerji kaynağı olması konusundaki önemi hakkında dünya çapında bolca tartışma var.

Bu konular hakkında kesinlikle çok şey duymuşsunuzdur ve muhtemelen bazılarına dahil olmuşsunuzdur, ancak ağaçlar iklimi nasıl etkiler? bunun cevabını biliyor musunuz? Ağaçlar, dizginlenemeyen endüstriyel ve teknolojik ilerlemeleri nedeniyle neden sık sık “insanlığın kurtarıcıları” olarak lanse ediliyor?

Ağaçlar İklimi Nasıl Etkiler

Ormanlar gezegenimizin kara alanının yaklaşık %30’unu kaplar, ancak bu ormanların çoğu dünyanın belirli bölgelerinde bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’ne göre bu ülkeler arasında Amerika (bitkibilimi.com) Birleşik Devletleri, Kanada, Rusya Federasyonu, Brezilya, Çin, Hindistan, Avustralya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya ve Peru yer alıyor.

Ağaçların bir bölgenin iklimi üzerinde son derece olumlu etkileri vardır. İklimi üç ana yolla etkilerler: sıcaklığı düşürerek, enerji kullanımını azaltarak ve bir dizi hava kirleticisi gazları temizleyerek.

Havayı Soğutma

İklim üzerindeki soğutma etkisi, evapotranspirasyon olarak bilinen bir süreç olan ağaçların yaprakları tarafından desteklenir. Evapotranspirasyon, her ikisi de suyu havaya bırakmak için ayrı yollar olan buharlaşma ve terleme kombinasyonu sebebiyle meydana gelir. Ağaçlardaki buharlaşma, suyun buhara dönüşmesini ve bu buharın toprak, göl ve nehirler yoluyla salınmasına denir..

Terleme sırasında kökler tarafından emilen su yapraklar aracılığıyla havaya verilir. Bu işlem, bir ağacın ömrü boyunca önemli miktarda su aktarabilir. Örneğin dev bir meşe ağacı, yılda yaklaşık 40.000 galon (151.000 litre) suyu atmosfere aktarır.

Havayı Temizlemek

Bu, özellikle kentsel ve endüstriyel alanlarda ağaçların en önemli faydalarından biridir. Ağaçlar, bir dizi işlemden sonra soluduğumuz havayı temizleme konusunda harika bir işler çıkarırlar. Ağaçların güneş ışığı ve su kullanarak besin ürettiği süreç olan fotosentez, bunu sürdürmek için karbondioksit (bir hava kirletici gaz diyebiliriz) gerektirir. Buna karşılık, fotosentez, yaşamı sürdüren oksijeni atmosfere kazandırır. Ağaçlar ayrıca karbon tutma adı verilen bir süreçle oksijeni emebilir ve depolayabilirler.

Bu nedenle, doğanın yaşamı sürdüren bu varlıklarını bu kadar çabuk kesiyor ve yok ediyor olmamız çok vahim bir durumdur. Artan nüfusun, artan tarımsal ve endüstriyel ilerlemelerin taleplerini karşılamak için her yıl Yunanistan ülkesinin yüz ölçümüne eşdeğer bir orman alanı yok ediliyor. Açgözlülüğümüzü gidermek için ormanların gelişigüzel yok edilmesini durdurmazsak, Dünya’daki yaşamın geleceği çok kasvetli bir hal alacak.

Referanslar

  • https://web.archive.org/web/20170313104139/http://climate.ncsu.edu/edu/k12/.vegetation
  • https://science.howstuffworks.com/nature/climate-weather/storms/trees-affect-weather1.htm
  • https://www.usgs.gov/special-topics/water-science-school/science/evapotranspiration-and-water-cycle
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yasal Uyarı:

Tüm içerik Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca ve Dmca.com tarafından korunmaktadır. İçeriğinin kısmen veya tamamen izinsiz alıntılanması T.C. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası‘na göre suçtur ve tespiti halinde, telif hakları kapsamında kanuni yaptırımlar uygulanabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Akıllı Tarım ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!